Publikace pro děti


Magazín mladého zdravotníka 2020

Magazín mladého zdravotníka

Tentokrát je magazín drsná záležitost. Hlavním motivem je totiž krev a všechno kolem ní. Společně se vydáme na zajímavý výlet do historie zkoumání krve, transfuzí a krevního dárcovství. Pro všechny, i pro ty úplně nejmenší čtenáře, máme spoustu krvavých zajímavostí, kvízů a fotoseriálů. Nechybí, jako vždy, užitečné tipy na poskytování první pomoci a velmi oblíbené „maskování“. Stáhněte si nový magazín (10 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, T. Dufková, Š. Halamásek, J. Hornych, M. Jukl, R. Král, P. Matějková
Ilustrace: M. Zach (3AX), Boomerang Communication, autor fotoseriálů: T. Martinek 


Magazín mladého zdravotníka 2020

Magazín mladého zdravotníka

Kdo tráví hodně času venku a v přírodě, zažije spoustu legrace, a navíc je přirozeně odolnější a zdravější. Má lepší imunitu. A také se míň bojí a hned nepanikaří, protože si umí poradit. Třeba když se potká se zvířetem, které zrovna nemá dobrou náladu. To je pak důležité vědět, jak pomoci pokousanému nebo poštípanému kamarádovi. I v roce 2020 jsme vydali Magazín! Je zaměřen na pobyt v přírodě, její ochranu, nezapomněli jsme samozřejmě ani na první pomoc. Stáhněte si nový magazín (18 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, J. Bohutínská, Š. Halamásek, R. Král, P. Matějková, A. Schillerová, L. Špitálská
Ilustrace: M. Zach (3AX), K. Tomšejová, autor fotoseriálů: T. Martinek 


Magazín mladého zdravotníka 2019

Magazín mladého zdravotníka

Váš oblíbený magazín vychází v r.2019! Věnovali jsme jej historii - letos Český a jeho předchůdce Československý červený kříž slaví 100 let existence. Magazín nepřináší jen historické mezníky Červeného kříže, ale i výuky první pomoci. Najdete v něm velké povídání s Kazmou. Kde pomáhá ČČK ve světě? Kdo byli letošní mladí zachránci života? Vše, co jste chtěli i nechtěli vědet o bezvědomí, AED, TANR a další atraktivní témata. Nezapomněli jsme ani na angličtinu. Stáhněte si nový magazín (9,3 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, Š. Halamásek, M.Jukl, I.Lišková, L.Špitálská
Ilustrace: M. Zach (3AX), autor fotoseriálů: T. Martinek


Magazín mladého zdravotníka 2018

Magazín mladého zdravotníka

Nové číslo magazínu jsme z velké části věnovali lidem s handicapem. Možná si řeknete, že to není moc veselé téma. To sice není, ale možné jen na první pohled. Drtivá většina handicapovaných totiž absolutně boří všechny mýty a zažité stereotypy a žijí mnohdy aktivnější život než my ostatní, o čemž Vás jistě magazín přesvědčí. Dáme vám 9 tipů, jak se připravit na mimořádnou událost. Možná, že pro někoho z Vás je aktuální „mimořádnou situací“ příprava na operaci a obava z narkózy. I na takové situace jsme mysleli a zařadili do magazínu kapitolu Zavřete oči a sladké sny, Stáhněte si nový magazín (4,8 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, P.Běhounková, I. Césarová, T. Dufková, Š. Halamásek, P. Helebrantová, J. Holubec, Z. Košutová, M. Srb, L. Špitálská, M. Valentová ilustrace: M. Zach (3AX), autor fotoseriálů: T. Martinek


Mladý zdravotník 2017

Mladý zdravotník

Připravili jsme přepracovanou a rozšířenou interaktivní verzi této příručky pro Mladé zdravotníky, ale nejen pro ně. Dozvíte se v ní nejen o Červeném kříží, ale také můžete prozkoumat lidské tělo a zjistit, jak dokonalý „živý stroj“ to je. V části první pomoci jsme se zaměřili hlavně na situace, do kterých se každý z nám může v běžném životě dostat a praktické a užitečné rady, jak se s nimi vypořádat. Nově jsme zařadili část o mimořádných událostech, kdy není moc času přemýšlet nad tím, co udělat nejdřív, kam zavolat nebo jak se třeba evakuovat. Náhled publikace (*.pdf)
Autoři: E. Bernatová, J. Fikarová, J. Hornych, M. Jukl, M. Srb, ilustrace: Martin Zach (3AX)


Magazín mladého zdravotníka 2017

Magazín mladého zdravotníka

Nové číslo magazínu jsme tentokráte věnovali sportu. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá – blíží se léto a kdy jindy bychom chtěli se zdravým pohybem začít, než když svíti sluníčko a láká všechny lenochy ven. A taky proto, že sport je čím dám tím víc „in“. Pojďte tedy s námi žít sportem a ladit kondičku na léto. Připravili jsme si pro vás 55 stran zajímavostí a zábavy a doufáme, že se při čtení magazínu budete bavit stejně dobře, jako my, při jeho tvorbě. Stáhněte si nový magazín (13 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, I. Césarová, Kristýna Červenková, Zuzana Košutová, Jitka Součková, ilustrace: Martin Zach (3AX), autor fotoseriálů: Tomáš Martinek


Děti v dopravě - první pomoc

Děti v dopravě - první pomoc

Auta, vlaky, autobusy... to vše nám pomáhá a zrychluje nás. Rychlost však s sebou přináší i nebezpečí ve formě různých dopravních nehod. Víte co dělat a jak se chovat, když se stanete svědky nějaké dopravní nehody doprovázené úrazem? Pokud ano, gratulujeme, pokud nikoliv, věříme, že vám pomůže příručka, kterou jsme vytvořili společně s BESIP. Prohlédněte si ji (1,8 MB *.pdf)!
Přejeme všem tedy šťastnou cestu bez nehod!
Autoři: Mgr.Eva Bernatová, ilustrace: Martin Zach (3AX), odborná recenze: MUDr. Josef Škola


Magazín mladého zdravotníka 2016

Magazín mladého zdravotníka

Těšíte se i letos na náš magazín? Doufáme, že ano – připravili jsme pro vás totiž 55 stran zajímavostí ze světa dopravy, první pomoci či filmu. Nahlédnete s námi také do oblasti pyrotechniky, a to nejen té zábavné, věříme, že se pobavíte u rozhovoru s úspěšným mladým režisérem Matějem Chlupáčkem. Jste-li chemik amatér, najde se i něco pro vás. Nebude chybět ani angličtina, kterou vás i tentokráte provede John a Mary. Stáhněte si náš magazín (17 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, I. Césarová, Michal Dlouhý, Eva Fišerová, Martin Fryč, Jiří Holubec, Dana Reinišová, Jitka Součková, K. Šimonová, ilustrace: Martin Zach (3AX), foto: Tomáš Martinek a archiv ČČK


Magazín mladého zdravotníka 2015

Magazín mladého zdravotníka

Představujeme Vám další ročník Magazínu mladého zdravotníka, který vás vzdělá, potěší a mnohému naučí. Pojďte se tedy s námi podívat na obsah, který je opravdu pestrý. Můžete se dozvědět více o základních principech Červeného kříže, zamyslet se nad uměním pomáhat, naučit se poskytovat první pomoci při krvácení, nahlédnout do tématu ústní hygieny a stomatologie či si stáhnou zajímavou appku, kterou ještě v mobilu nemáte. Nebude chybět ani angličtina, kterou vás tradičně bude provázet John a Mary. Stáhněte si magazín (10 MB *.pdf)!.
Autoři: E. Bernatová, J. Bohutínská, I. Césarová, P. Holeček, M. Jukl, K. Šimonová, ilustrace: M. Zach, foto: Tomáš Martinek a archiv ČČK


Magazín mladého zdravotníka 2014

Magazín mladého zdravotníka

Magazín Mladého zdravotníka pokračuje ročníkem 2014. Magazín vydáváme pro pro děti zajímající se o první pomoc - kroužky mladých zdravotníků na školách, při místních skupinách, dětských organizacích i jinde. Distribuovat jej budou OS ČČK. Letos v něm najdete: Hrdinové s mobilem, První pomoc v kapse, Bezvědomí, Nešikovný elektrikář, Adrenalin s námi i proti nám, Letecká záchranka ... a dále ale opět i John and Mary are giving first aid a spousta dalších, zaujme Vás jistě Adam Mišík: Amerika je můj sen.. Stáhněte si magazín (13 MB *.pdf)!. Magazín získal dvě ocenění: Absolutní vítěz kategorie neziskové publikace a Zvláštní ocenění za edukační přínos.
Autoři: E. Bernatová, Ivana Césarová, Martin Srb, Kristýna Šimonová, Jiří Holubec, Jana Bohutínská; ilustrace M. Zach.


Magazín mladého zdravotníka 2013

Magazín mladého zdravotníka

Magazín Mladého zdravotníka vydáváme i v r. 2013! Magazín je určen hlavně pro pro děti zajímající se o první pomoc - kroužky mladých zdravotníků na školách, při místních skupinách, dětských organizacích i jinde. Distribuovat se bude prostřednictvím OS ČČK. Co zajímavého v něm letos najdete? - Trénink paměti, Když tělo neposlouchá, Co se může stát v lese?, Maskování poranění, Sport pro lenochy, Mapa naší pomoci, Co je krev ... ale také Ewa Farna, English - John and Mary are giving first aid a spousta dalších. Stáhněte si magazín (6,3 MB *.pdf) a nebo si jej na webu prolistujte :-) a posuďte sami!
Magazín získal prestižní ceny Fénix za rok 2013 i Zlatý středník.
Autoři: E. Bernatová, K. Bezděková, I. Césarová, M. Fryč, M. Srb, K. Šimonová; ilustrace M. Zach, foto T.Martinek, M.Tejkal


Dobrodružství rodiny Vojtíčkovy

Podivuhodná dobrodružství rodiny Vojtíškovy

Druhý ediční titul, který připravil Český červený kříž ve spolupráci s IV-Nakladatelstvím. Podivuhodná dobrodružství rodiny Vojtíškovy aneb co všechno se může stát o prázdninách je určen především dětem a mládeži. Tématem první pomoci a volnočasové aktivity nás tentokráte provede rodina Vojtíškova, se kterou se pobavíte, leccos si zopakujete a mnohému se naučíte. Brožura se dostane do škol či veřejných knihoven ve všech 14 krajích ČR.
Prohlédněte si výňatek publikace (*.pdf)!
Autorka: Mgr. E. Bernatová; ilustrace M. Zach; odborná recenze: MUDr. K. Štěpánek


Magazín mladého zdravotníka 2012

Magazín mladého zdravotníka

I v roce 2012 vydává Český červený kříž magazín pro děti zajímající se o první pomoc (a nejen o ni) - pro mladé zdravotníky. Je určen hlavně pro kroužky mladých zdravotníků na školách, při místních skupinách i jinde. Distribuovat se bude prostřednictvím OS ČČK. Co vás v něm může zaujmout letos? Věříme, že si z řady témat jistě nějaké vyberete - Léto bez karambolů, Zlomeniny, Poranění kloubů, Zdravotnický materiál ... ale také Tomáš Klus, English - John and Mary, Extrémní sporty, Daruj krev jen jako a řada dalších. Stáhněte si magazín (4,8 MB *.pdf) a posuďte sami!
Autoři: E. Bernatová, I. Césarová, M. Sládková, M. Srb, K. Šimonová a T. Martinek


První pomoc není věda

První pomoc není věda

Ve spolupráci s IV-Nakladatelstvím vydal Český červený kříž publikaci o první pomoci zaměřenou na děti. Je psána fornou, která je i přes vážné téma zábavná. Krom "vědy" jak zachránit zdraví či život přináší dětem i kvízy či hádanky. Publikace vychází díky podpoře inzerentů na sudých stránkách "papírové" verze. Za podporu jim ČČK děkuje. Brožura se dostane do škol či veřejných knihoven ve všech 14 krajích ČR.
Prohlédněte si ji!
(2,1 MB *.pdf)
Autorka: Mgr. E. Bernatová, ilustrace: Martin Zach, odborná recenze: MUDr.Karel Štěpánek


Magazín mladého zdravotníka 2011

Magazín mladého zdravotníka

Tradiční Magazín mladého zdravotníka vydává Český červený kříž i v r. 2011. Je určen hlavně pro kroužky mladých zdravotníků na školách, při místních skupinách i jinde. Distribuovat se bude prostřednictvím OS ČČK. Co v něm najdete? Zaujmou Vás jistě témata Zachraň kamarádovi život, První pomoc na souši i ve vodě, Maxim Turbulenc, Vystřihávací dopravní hřiště, Znáš autolékárničku?, Komiks, Sportovní úlety a Neuvěřitelné fóbie. Určitě si rádi magazín přečtete. Stáhněte si jej! (5,8 MB *.pdf)
Autoři: E. Bernatová, J. Dvořák, I. Hermanová, M. Sládková, M. Srb, K. Šimonová Fotografie: T. Martinek


Magazín mladého zdravotníka 2009

Magazín mladého zdravotníka

Také letos vychází Magazín mladého zdravotníka, v němž najdete především první pomoc ve formě přístupné dětem, také však rubriku pro chytré hlavičky, ukaž co umíš, fotoseriál o dárcovství krve, zábavu, kvízy, zajímavosti i angličtinu, celkem na 54 stranách formátu A4. Knížka zaujme všechny děti, které se chtějí dozvědět něco o lidském těle a o tom, jak pomoci v nouzi kamarádovi, sobě nebo i dospělému. Určena je samozřejmě i těm, kteří s dětmi - mladými zdravotníky - pracují. Stáhněte si ji!. (2,0 MB *.pdf)
Autoři: E. Bernatová, M. Uzlíková, L. Jílková, M. Sládková, M. Srb a K. Šimonová


Magazín mladého zdravotníka 2009

Magazín mladého zdravotníka

I v letošním ročníku Magazínu mladého zdravotníka najdete především první pomoc ve formě přístupné dětem, také však zábavu, kvízy, zajímavosti i minislovníček angličtiny, celkem na 57 stranách formátu A4. Knížka zaujme všechny děti, které se chtějí dozvědět něco o lidském těle a o tom, jak pomoci v nouzi kamarádovi, sobě nebo i dospělému. Určena je samozřejmě i těm, kteří s dětmi - mladými zdravotníky - pracují. Stáhněte si ji!. (4,6 MB *.pdf)
Autoři: E. Bernatová, J. Marková, L. Jílková, M. Sládková, M. Srb a K. Šimonová


Mlady zdravotnik

Mladý zdravotník

Pro přípravu mladých zdravotníků, ale nejen jich, vydal ČČK nové vydání této publikace. Formou přístupnou svému věku se v ní děti základních škol dozvědí jak vypadá a funguje lidské tělo a především jak ošetřit sebe, kamaráda či jiného. Dozvědí se i o existenci Červeného kříže. Nahlédněte!
Autoři: P. Srnský, P. Vlk, M. Jukl


Hry a nápady pro výuku první pomoci

Magazín mladého zdravotníka

V tomto Magazínu mladého zdravotníka najdete nejen první pomoc ve formě přístupné dětem, ale i zábavu, kvízy, fotoseriály a zajímavosti, celkem na 50 stranách formátu A4. Knížku ocení všechny děti, které se chtějí dozvědět něco o lidském těle a o tom, jak pomoci v nouzi kamarádovi, sobě nebo i dospělému. Určena je samozřejmě i těm, kteří s dětmi - mladými zdravotníky - pracují. Prohlédněte si ji. (3,3 MB *.pdf)
Autoři: E. Bernatová, J. Marková, L. Jílková, M. Sládková, M. Srb a K. Šimonová


Hry a nápady pro výuku první pomoci

Hry a nápady pro výuku první pomoci

Knížka nabízí 71 her a námětů pro výuku první pomoci. Využijí ji vedoucí kroužků mladých zdravotníků, skupin dětí Mládeže ČČK, organizátoři studijních středisek, ale i ti, kteří přednáší první pomoc pro dospělé. Může být rovněž inspirací pro výuku ochrany člověka za mimořádných událostí nebo přírodopisu.
Autor: Mgr. Eva Bernatová


Magazín mladého zdravotníka 2006

Magazín mladého zravotníka 2006

V roce 2006 Úřad ČČK vydal publikaci MMZ 2006, která je adresována mladým zdravotníkům především z prvních stupňů ZŠ. Jedná se opět o mimořádně zdařilou publikaci nabitou zajímavostmi a vědomostmi nejen z oblasti první pomoci.
Sestavil: Mgr. Josef Švejnoha


Magazín mladého zdravotníka 2005

Magazín mladého zravotníka 2005
kolektiv autorů

Již tradičně vydává Úřad ČČK každým rokem Magazín mladého zravotníka. Jedná se o mimořádně zdařilou publikaci určenou především MZ I. a II. stupně, ale i juniory. Obsahuje nejen velké množství zajímavostí, ale především informace o první pomoci, maskování poranění, kolektivních členech ČČK, bezpečnosti v dopravě, domácnosti apod.


Omalovánky s první pomocí

Omalovánky s první pomocí
Dagmara Švecová (ilustrace)
Václav Cikánek (texty)

Publikace je určena pro členy kroužků Mladých zdravotníků.


Magazín mladého zdravotníka 2004

Magazín mladého zdravotníka 2004
Sestavil Mgr. Josef Švejnoha

Publikace je určena pro členy kroužků Mladých zdravotníků.


Mladý zdravotník I.

Mladý zdravotník I.
MUDr. David Hoskovec
Ludvík Šanda

Publikace je určena pro žáky I. stupně základních škol - členy kroužků Mladých zdravotníků ČČK. Slouží jako pomůcka pro přípravu k získání odznaku Mladý Zdravotník I. stupně.
Publikaci je možno zakoupit na příslušném Oblastním spolku ČČK.


Mladý zdravotník II.

Mladý zdravotník II.
MUDr. David Hoskovec
Ludvík Šanda

Publikace je určena pro žáky II. stupně základních škol - členy kroužků Mladých zdravotníků ČČK. Slouží jako pomůcka pro přípravu k získání odznaku Mladý Zdravotník II. stupně.
Publikaci je možno zakoupit na příslušném Oblastním spolku ČČK.


Omalovánky s první pomocí

Omalovánky s první pomocí
Dagmara Švecová (ilustrace)
Václav Cikánek (texty)

Omalovánky jsou dětem předávány většinou jako ceny na soutěžích Hlídek mladých zdravotníků.


Zápisník mladého zdravotníka

Zápisník mladého zdravotníka
Mgr. Eva Bernatová

Zápisník je určen nejen pro Mladé zdravotníky, ale i pro ostatní žáky prvního stupně základních škol. Publikace slouží pro motivaci a pro vzbuzení zájmů dětí o problematiku poskytování první pomoci. Veškeré náklady na vytištění Zápisníku hradila firma HARTMANN-RICO, a.s.


Diář mladého zdravotníka

Diář mladého zdravotníka
MUDr. Jan Studnička
Mgr. Jan Fifka

Diář je určen nejen pro Mladé zdravotníky, ale i pro ostatní žáky druhého stupně základních škol. Publikace slouží pro motivaci a pro vzbuzení zájmů dětí o problematiku poskytování první pomoci. Veškeré náklady na vytištění Zápisníku hradila firma HARTMANN-RICO, a.s.


Magazín mladého zdravotníka

Magazín mladého zdravotníka
sestavil Mgr. Josef Švejnoha

Magazín navazuje na tradici magazínů vydávaných červeným křížem v minulosti. Obsahuje nejen informace o první pomoci, ale rovněž i o maskování poranění, kolektivních členech ČČK, bezpečnosti v dopravě, tábornické znalosti apod.