Medaile Alice Masarykové

PhDr. Alice Masaryková byla první a jedinou předsedkyní Československého červeného kříže v době mezi světovými válkami. Do funkce byla jmenována dne 6.2.1919 prezidentem republiky T.G.Masarykem a vykonávala ji až do své rezignace v prosinci 1938.

V r. 1921 založila tradici Velikonočních mírů Červeného kříže, na jejímž základě byl později mezinárodně vyhlášen Světový den Červeného kříže (spojen ovšem s pevným datem - 8.květnem - dnem narození zakladatele Červeného kříže H. Dunanta.

Zemřela r. 1966 v Chikagu a r. 1994 byl z iniciativy ČČK její popel převezen do České republiky a uložen do rodinného hrobu na hřbitově v Lánech.

Jménem Alice Masarykové nazval Český červený kříž své nejvyšší vyznamenání zřízené v r.1994 a poprvé udělené v r.2003, u příležitosti 10. výročí samostatné organizace ČČK.

Mezi nositeli medaile A. Masarykové je i J. Kellenberger, nezapomenutelný prezident Mezinárodního výboru ČK v letech 2000-2012.

Medaile o průměru 30 mm je ražena z bronzu. Líc nese vyobrazení Alice Masarykové, letopočet narození a úmrtí a opis Alice Masaryková. Na rubu je vyobrazen rovnoramenný kříž, podpis A. Masarykové a opis ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ.

Ikona dokumentu PDF Přehled nositelů Medaile A. Masarykové (výřezy z diplomů, řazeno dle evidenčních čísel medailí)