Katastrofa v Bejrútu: Červený kříž pomáhá


Zdravotnický emergency tým Červeného kříže při akci v Bejrútu

4. srpna 2020 v 18 hod. zasáhla hlavní město Libanonu – Bejrút – extrémní exploze s epicentrem v přístavu, kde bylo skladem množství dusičnanu amonného. Dle Jordánského seismologického ústavu odpovídala zemětřesení o síle 4,5 ° Richterovy stupnice.

Výbuch způsobil rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře, včetně zdravotnických zařízení. Vyžádal si přes 150 životů, 5.000 zraněných, 200 pohřešovaných a cca 300 tisíc bez přístřeší.  

Červený kříž nasadil během několika minut na místo neštěstí 75 sanitek a 375 zdravotních emergency týmů (na snímku), ošetřoval a evakuoval raněné, zřídil také třídící místa, aby byla odlišena kritická zranění od méně závažných. Libanonský červený kříž dále zajišťuje libanonské dárce krve, odběry jsou prováděny např. v Tripoli, Jounieh, Antelias, Spears, Zahle, Saida a Nabatieh. Dále buduje nouzová přístřeší pro cca 10.000 rodin. Postiženým distribuuje jídlo, hygienické potřeby a další základní životní potřeby a rovněž včetně psychologickou pomoc.

Podporu již v noci 4/5 srpna poskytl Mezinárodní výbor Červeného kříže, který chirurgickým a dalším aktuálně potřebným zdravotnickým materiálem vybavil 12 bejrútských nemocnic.

Aktivity Červeného kříže jsou koordinovány s dalšími místními poskytovateli zdravotní péče, civilní obranou a dalšími institucemi. Pomoc Červeného kříže bude dále pokračovat podle na místě existujících potřeb.

Z pohotovostního fondu (DREF) bylo na podporu pomoci libanonské společnosti Červeného kříže 7.8.2020 uvolněno 18.260.000 Kč.

Jak mohu podpořit pomoc v Bejrútu?

Každý může na podporu činnosti Červeného kříže přispět přímo libanonské národní společnosti Červeného kříže přes platební rozhraní na adrese donate.redcrossredcrescent.org/lb/blast-in-beirut/ nebo supportlrc.app .

Děkujeme!

Tisková zpráva ČČK ze dne 07.08.2020