Očkování proti Covid-19: DŮLEŽITÉ & ČČK POMÁHÁ

Stojíme na prahu roku 2021 - druhého roku pandemie Covid-19. Situace je nejen v naší zemi vážná.

Pozitivní je, že se podařilo vyvinout a schválit vakcíny proti Covid-19 a že se rozbíhá očkování proti této nemoci. Toto je další významná zbraň z arzenálu protiepidemických opatření – čím více lidí bude očkováno, tím bude mít virus menší šanci se v populaci šířit. Očkováním chráníme nejen sebe, ale i druhé.

Mezinárodní federace ČK&ČP, největší světová humanitární síť, jednoznačně podpořila snahy jednotlivých zemí o co nejširší vakcinaci. I ČČK vyzývá naše občany, aby se neváhali zaregistrovat do systému rezervace na očkování proti Covid-19 hned, jakmile bude spuštěn.

Český červený kříž se kromě svých stávajících aktivit při zvládání Covid-19 nově aktivně zapojuje do očkování, aktuálně do očkování seniorů v různých zařízeních sociálních služeb. Navazuje tak např. na svou spoluúčast při očkování proti dětské obrně, kterou ČSR vymýtila jako první země světa.

11.01.2021 zahájil za podpory ČČK činnost první mobilní vakcinační tým – v Praze, který by měl objet šest domovů seniorů. Zítra vyjede mobilní očkovací tým v Olomouci – pracovníci ČČK jen za úterý a středu naočkují téměř 200 klientů sociálních zařízení.

 

Tisková zpráva ČČK ze dne 11.01.2021

Současná epidemická situace se u nás bohužel zásadně liší od první etapy na jaře loňského roku. Důvodem je pokles vědomí důležitosti protiepidemických opatření, která jsou stále stejná: R-R-R-V, tj. nošení roušek všude tam, kde se mohou vyskytovat další lidé – pravidelné a pečlivé mytí či desinfekce rukou – udržování rozestupů od druhých lidí, „nedružení se“ – pravidené a účinné větrání uzavřených prostor. Tyto jednoduché a snadno aplikovatelné zásady jsou nejúčinnějším známým postupem k přerušení řetězce šíření nákazy a jejich dodržováním chráníme nejen sebe, ale i lidi ve svém okolí a naopak – jejich nedodržováním je ohrožujeme

V případě očkování i dalších protiepidemických opatření se bohužel šíří další pandemie – pandemie dezinformací. I tu je potřeba zvládnout, uvědomit si závažnost současné situace a dbát na dodržování protiepidemických opatření u sebe i druhých a neodmítat očkování.