Plakety prof. Haška opět předány dárcům kostní dřeně

Fotogalerie: Plakety prof. Haška předány dárcům kostní dřeně - již podruhé

Světový den dárců kostní dřeně připadl letos na sobotu 17.09.2022. Již tradičně jsme při této příležitosti předali Plakety prof. MUDr. Milana Haška, DrSc., vyznamenání ČČK určená pro dárce krvetvorných buněk k nepříbuzenským transplantacím. Tradice předávání těchto vyznamenání ČČK byla založena v roce 2020.

Tato vyznamenání předává ČČK na základě návrhů obou našich registrů dárců krvetvorných buněk - registru při pražském IKEM a registru při plzeňské Fakultní nemocnici.

Plaketu získávají ti dárci, kteří v předcházejícím roce darovali kostní dřeň pro nepříbuzenskou transplantaci a byli na toto ocenění navrženi některým z českých registrů. V letošním roce tak plaketu získá celkem 49 dárců kostní dřeně - přibližně polovina z pražského a polovina z plzeňského registru. Celkový počet nositelů plaket prof. Haška tak dosáhne 167.

Naším cílem je morálně ocenit vysoce humánní přístup těch, kdo se rozhodli darovat krvetvorné buňky k záchraně zdraví nebo života člověka, a současně zviditelnit dárcovství kostní dřeně a přispět tak k získání nových dárců.

Tisková zpráva ČČK z 14.09.2022

 

I třetí předávání Plaket Milana Haška se konalo v pražském Kaiserštejnském paláci. Plakety dárcům předával prezident ČČK Doc. RNDr. Marek Jukl, Dr. s Doc. MUDr. Markem Šetinou, CSc., náměstkem ředitele IKEM.

I letos nás velmi potěšila účast rodiny profesora Haška, jeho syna Ing. Michala Haška, CSc. s chotí.

Moderování celého dne se ujal pan Karel Voříšek. Atmosféru události podtrhlo působivé vystoupení Radima Schwaba, které obsáhlo širokou škálu od operních a operetních árií až po muzikály.

Všem dárcům kostní dřeně děkujeme a věříme, že jejich příklad osloví další.

Zaregistrovat se jako potenciální dárce kostní dřeně může každý zdravý člověk ve věku 18-40 let vážící alespoň 50 kg. V současnosti je v registrech v ČR zapsáno kolem 150 tisíc lidí.

Zvýšení tohoto počtu zvyšuje naději na život těm, kteří transplantaci kostní dřeně potřebují...