Plakety prof. Haška předány dárcům kostní dřeně

Světový den dárců kostní dřeně připadá na třetí zářijovou sobotu - letos 16.09.2023. Při této příležitosti jsme již po čtvrté předali Plakety prof. MUDr. Milana Haška, DrSc., vyznamenání ČČK určená pro dárce krvetvorných buněk.

Plaketu získávají ti dárci, kteří v předcházejícím roce darovali kostní dřeň pro nepříbuzenskou transplantaci a byli na toto ocenění navrženi Českým registrem dárců krvetvorných buněk IKEM v Praze nebo Českým národním registrem dárců dřeně v Plzni.

V letošním roce plaketu získá celkem 43 dárců kostní dřeně a celkový počet nositelů plaket prof. Haška tak dosáhne 210. Příběh jednoho z oceněných - Jakuba Bodláka - najdete v naší tiskové zprávě.

Naším cílem je morálně ocenit vysoce humánní přístup těch, kdo se rozhodli darovat krvetvorné buňky k záchraně zdraví nebo života člověka, a současně zviditelnit dárcovství kostní dřeně a přispět tak k získání nových dárců.

Tisková zpráva ČČK z 18.09.2023

 

I čtvrté předávání Plaket Milana Haška se konalo v pražském Kaiserštejnském paláci. Plakety dárcům předával prezident ČČK Doc. RNDr. Marek Jukl, Dr. a  Ing. Helena Rögnerová, ředitelka IKEM.

I letos nás velmi potěšila účast rodiny profesora Haška, kterou zastupovala dcera paní Zora Havlíková.

Moderování celého dne se ujal pan Karel Voříšek. Atmosféru události podtrhla svým vystoupením Dasha.

Všem dárcům kostní dřeně děkujeme a věříme, že jejich příklad osloví další.

Zaregistrovat se jako dárce kostní dřeně může každý zdravý člověk ve věku 18-40 let vážící alespoň 50 kg. V současnosti je v registrech v ČR zapsáno kolem 150 tisíc lidí (webové stránky registru při IKEM).

Zvýšení tohoto počtu zvyšuje naději na život těm, kteří transplantaci kostní dřeně potřebují...