Spolupráce: Prezident Syrského červeného půlměsíce v ČR

Přijetí v sídle ČČK
Přijetí syrské delegace v sídle ČČK
Sanitky pro SARC
Sanitky pro SARC ještě v Praze

Humanitární spolupráce ČČK a Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC) pokračuje. Na pracovní návštěvu přijel do ČR prezident SARC Khaled Hboubati.

Na Úřadě ČČK v Praze se 12.4.2018 seznámil s činnostmi ČČK a především vyjádřil poděkování SARC i syrského lidu za pomoc, která je Českým červeným křížem poskytována.

V posledních dvou letech se jednalo o celkem 7 zásilek s pomocí, kterou jsme dopravili přímo do srdce válkou zmítané Sýrie - obsahem pomoci byly především tři sanitní vozy a dále 16 tun dalších komodit: zdravotnické přístroje - od dialýz po dýchací přístroje či defibrilátory, léčiva a zdravotnický materiál.

Situace v Sýrii je v oblasti dostupnosti zdravotní péče katastrofální. O to je třeba více ocenit obětavost příslušníků SARC, kteří se snaží po celém území Sýrie poskytovat zdravotní péči (ve zdravotnických zařízeních SARC registruje přes 2 mil. pacientů) a humanitární pomoc.

Při plnění svých povinností již padlo 66 příslušníků SARC. Prezident Hboubati zmínil současné aktivity SARC ve Východní Ghútě (kde působí i vozidla ČČK), Dúmě či Afrinu. Prostřednictvím celoplošné sítě SARC poskytují svou pomoc i OSN a jeho agentury.  

Jednání pana Hboubatiho s prezidentem ČČK Markem Juklem a ředitelem Úřadu ČČK Josefem Konečným bylo zaměřeno na bezpečností aspekty práce SARC a především na další perspektivy pomoci, kterou ČČK považuje za své důležité poslání.

Ještě v prvním pololetí 2018 plánuje ČČK uskutečnit další dodávku zdravotnických přístrojů a materiálu v hodnotě 5 mil. Kč. Jako značný problém označil SARC i plošné embargo uvalené na Sýrii EU a dalšími zeměmi, které bohužel znemožňuje i dovoz léků a zdravotnického materiálu, které běžní lidé velmi postrádají...  

ČČK je přesvědčen, že mnohaletá úspěšná spolupráce se a SARC bude nadále pokračovat - jejím cílem je mírnit utrpení obětí války v Sýrii, poskytovat neutrální a nestrannou humanitární službu.  

Syrská delegace byla v doprovodu představitelů ČČK přijata Ivo Šrámkem, náměstkem ministra zahraničních věcí. Jednání v Černínském paláci bylo zaměřeno na informace o humanitární a bezpečnostní situaci v Sýrii, činnost SARC, dosavadní pomoc ČČK podporovanou MZV a její další perspektivy.  

Mimořádnou humanitární činnost SARC podporuje Mezinárodní výbor Červeného kříže a spolu s ČČK i řada dalších národních společností ČK/ČP a Mezinárodní federace ČK&ČP.  

Jednání na ministerstvu zahraničí
Jednání na ministerstvu zahraničí
prezidenti SARC a ČČK
Prezidenti SARC a ČČK K.Hboubati a M.Jukl


Podpořit pomoc ČČK v Sýrii: 333999/2700 v.s.1501 | daruj on-line | QR platba