Přijetí dárců krve na Hradě pražském


14.06.2024: příjetí dárců krve prezidentem Petrem Pavlem a jeho chotí Evou [www.hrad.cz, foto T. Fongus]

Dne 14. června 2024, symbolicky na Světový den dárců krve, přijal prezident republiky Petr Pavel a jeho choť Eva delegaci 25 mnohonásobných dárců krve vyznamenaných loni Zlatým křížem ČČK I. třídy  v doprovodu představitelů Českého červeného kříže. 

Prezident republiky přítomným dárců i všem bezpříspěvkovým dárcům krve poděkoval. Darování krve označil za nejjednodušší způsob, jak někomu zachránit život. Vyzval také ty zdravé občany naší země, kteří dosud krev nedarovali, aby zvážili své zapojení do této formy pomoci nemocným. Paní Eva Pavlová se ke slovům prezidenta republiky připojila a vyjádřila dárcům krve svůj dík a obdiv. Před přijetím dárců krve se na Hradě uskutečnil také mobilní odběr, kdy svou krev darovali zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky v čele s Petrem Pavlem.

Prezident ČČK Marek Jukl poděkoval prezidenstkému páru za milé přijetí, které podtrhuje výnam bezpříspěvkového dárcovství krve a zviditelňuje tuto formu pomoci bližním. To je potřeba zvláště dnes, kdy dárců krve nemáme dostatek.

Následovala hodina neformální debaty prezidentského páru s přítomnými, v níž došlo na celou řadu otázek. Po té přišla na řadu prohlídka repezentačních prostor Pražského hradu. Přijetí na Hradě bylo pro dárce krve milým poděkováním a nevšedním zážitkem.

Prezident republiky tak navázal na tradici založenou prezidentem Ludvíkem Svobodou, kterou obnovil prezident Václav Havel a v tradici přijetí dárců krve hlavou státu či jeho chotí pokračovali i další čeští prezidenti.

Dárcovství krve je stále nezbytným předpokladem velké řady lékařských výkonů a léčky množství nemocí. Každoročně u nás krev nebo jiný transfúzní přípravek obdrží přes 160 tisíc našich spoluobčanů. Přijďte mezi dárce krve i Vy - podívejte se, jak na to!


27.01.1972: první příjetí dárců krve prezidentem Ludvíkem Svobodou a jeho chotí Irenou