Světový den dárců krve: Zlaté kříže za 160 darů krve předány v Praze

 Zlaté kříže za 160 darů krve předány v Praze Sál E.Destinové Kaiserštejnského paláce hostil slavnostní obě předávání Zlatých křížů

Zlatými kříži 1.třídy oceňuje ČČK hluboce humánní přístup těch bezpříspěvkových dárců krve, kteří darovali svou krev či její složku již 160 krát.

Na slavnostním shromáždění v sobotu 12.května a v pátek 8.června 2018 v krásných prostorách barokního Kaiserštejnského paláce převzalo toto vyznamenání postupně 105 a 102 dárců krve z Čech a Jižní Moravy a zařadili se tak do rodiny 2.647 nositelů tohoto ocenění v ČR od jeho vzniku.

Poděkovat dárcům krve za jejich výjimečný čin spolu s prezidentem ČČK Markem Juklem, který je rovněž nositelem Zlatého kříže, přišli Josef Konečný, ředitel Úřadu ČČK, Petr Turek, předseda Národní transfúzní komise MZ ČR a zástupce Společnosti transfúzního lékařství ČLS JEP a na druhém z předávání také Alena Gajdůšková, místopředsedkyně sociálního výboru Poslanecké sněmovny.

Slavnostní akty se konaly mezi dvěma významnými daty: 3.dubnem, kdy jsme si připomněli 145.narozeniny J.Janského a 14.červnem, dnem narození K.Landsteinera, Světovým dnem dárců krve.

Heslo letošního Světového dne dárců krve Buďte tu pro ostatní - darujte krev - podělte se o život! všichni přítomní již naplnili vrchovatě, řekl M.Jukl

Příjemnou atmosféru slavnostního shromáždění vytvořilo vystoupení Daniely Šinkorové.

Zlaté kříže dalším letošním vyznamenaným 244 dárcům ze Střední a Severní Moravy budou předány 13. října 2018 na shromáždění v Ostravě.

V České republice je každodenně třeba krve či jejích složek od 2.400 dárců, celkový počet dárců v nemocničních trafsúzních zařízeních bohužel klesá a nyní činí cca 255 tisíc. Proto je dárcovství krve tak důležité a vyznamenaní si Zlaté kříže plně zaslouží. Věříme také, že ocenění budou příkladem pro ostatní, kteří třeba dosud váhají, zda se dárci krve stát.

Fotogalerie ze slavnostního shromáždění 12.05.2018
Fotogalerie ze slavnostního shromáždění 08.06.2018

Tisková zpráva ČČK: 14.6.2018 - Světový den dárců krve