11.09.2021 - Světový den první pomoci

Světový den první pomoci má upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může – v prvních minutách – rozhodnout o životě a smrti člověka.

Letošní Světový den je svým mottem Buď hrdinou první pomoci ve škole i svém okolí zaměřen na děti a mládež – už oni se totiž mohou naučit první pomoc a pomoci tak v nouzi sobě, spolužákovi nebo i rodičům či dalším lidem.

Děti se musí učit poraněním předcházet – rozpoznat nebezpečí, která na ně číhají cestou do školy, v dopravě, při vyučování samotném i doma. Když se nepodaří zranění předejít, se děti učí, jak rychle reagovat – poskytnout první pomoc nebo odbornou pomoc přivolat.

Výuka první pomoci dětí a mládeže je po desítky let tradičním programem Českého červený kříže. Podporuje zájmové kroužky Mladých zdravotníků, školí jejich vedoucí a zajišťuje pomůcky pro výuku první pomoci včetně výukových opor. V kroužcích Mladých zdravotníků se každoročně s první pomocí seznámí na 10 tisíc dětí. Každý rok také ČČK pořádá postupovou soutěž Mladých zdravotníků (v letech 2020, 2021 se kvůli proticovidovým opatřením nekonala).

I letošní Světový den pořádají oblastní spolky ČČK akce pro veřejnost zaměřené na propagaci znalostí první pomoci.

Mezinárodní hnutí ČK&ČP je největším školitelem předlékařské první pomoci – ročně naučí první pomoc více než 15 milionů lidí.

Český červený kříž každoročně naučí první pomoc 50 tisíc osob. Uměli byste první pomoc poskytnout? Naučit se to můžete v kurzech první pomoci, které pořádáme v celé republice.

Vyzkoušejte naši mobilní aplikaci První pomoc, má jak edukativní, tak i „ostrou“ část, která Vás provede poskytnutím první pomoci.

Vzhledem k pandemii covid-19 je do témat Světového dne 2021 zahrnuta i ochrana před šířením této nemoci, kterou dětem připomene medvídek Bilou.

 

Tisková zpráva ČČK z 01.09.2021