Světový humanitární den 2023

Na 19. srpen připadá Světový humanitární den. Jde o výročí útoku na humanitární pracovníky OSN v Bagdádu z roku 2003.

Spolu s OSN si tento den připomínají i další humanitární organizace včetně Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce a Českého červeného kříže.

Vždycky, když jsme v naší zemi čelili nějaké krizové události, humanitární pracovníci Červeného kříže byli na místě. Ať už šlo o povodně za poslední čtvrtstoletí, tornádo na jižní Moravě nebo třeba pomoc v nemocnicích v době pandemie Covidu-19. 

To vše byly události, u kterých naši členové, zaměstnanci a dobrovolníci.

V případě povodní a tornáda rozdělili lidem tisíce tun materiální pomoci, poskytovali psychosociální podporu a podíleli se na zvládání situace na místě, v případě pandemie covidu vyškolili stovky dobrovolníků, které byli následně vysíláni na pomoc do zdravotnických zařízení.

V posledním roce a půl pak vyjíždějí se zdravotnickou pomocí na bojující Ukrajinu a věnují svůj čas i uprchlíkům rusko-ukrajinské války v ČR.

Všem těmto statečným ženám a mužům, kteří bez ohledu na zisk nasadili a nasazují své síly, jsme u nás v organizaci vděční každý den. Nejinak tomu je i dnes, kdy opět slavíme Světový humanitární den a  kdy si připomínáme náš neochvějný závazek poskytovat naši pomoc všem, kteří to potřebují.

Humanitární práce je obtížná a může být i nebezpečná, ale nevzdáme se a nikdy neslevíme z našich základních  principů. Ať se děje cokoliv. #NoMatterWhat.