Světový den dárců krve: Zlaté kříže za 160 darů krve předány v Praze

 Zlaté kříže za 160 darů krve předány v Praze 15.06.2019: Sál E.Destinové Kaiserštejnského paláce hostí slavnostní předávání Zlatých křížů

Zlatými kříži 1.třídy oceňuje ČČK hluboce humánní přístup těch bezpříspěvkových dárců krve, kteří darovali svou krev či její složku již 160 krát.

Na slavnostním shromáždění v pátek 17.května 2019 a v sobotu 15.června 2019 v krásných prostorách barokního Kaiserštejnského paláce převzalo toto vyznamenání postupně 131 a 123 dárců krve z Čech a Jižní Moravy a zařadili se tak do rodiny 3.099 nositelů tohoto ocenění v ČR od jeho vzniku.

Poděkovat dárcům krve za jejich výjimečný čin spolu s prezidentem ČČK Markem Juklem, který je rovněž nositelem Zlatého kříže, přišli Petr Turek, předseda Národní transfúzní komise MZ ČR a zástupce Společnosti transfúzního lékařství ČLS JEP, Alena Gajdůšková, místopředsedkyně sociálního výboru Poslanecké sněmovny, a Josef Konečný, ředitel Úřadu ČČK.

Mezi daty obou částí předávání Zlatých křížů leží 14.červen - Světový den dárců krve, připadající na den narození K.Landsteinera,

Heslo letošního Světového dne dárců krve Bezpečná krev pro všechny všichni přítomní již léta naplňují, řekl M.Jukl.

Za nejbezpečnější pro příjemce je pokládána krev čí její složky od bezpříspěvkových dárců krve. A právě před 60 lety z popudu Mezinárodního červeného kříže byla zahájena kampaň za dárcovství bezpečné - tedy bezpříspěvkové, která se v Československu rozběhla hned v roce následujícím.

Příjemnou atmosféru prvního slavnostního shromáždění vytvořilo vystoupení Petry Černocké a Jiřího Pracného, při druhé části předávání pak Sál E.Destinové rozevučela Michaela Gemrotová.

Zlaté kříže dalším letošním vyznamenaným 249 dárcům ze Střední a Severní Moravy budou předány 5. října 2019 v Ostravě.

V České republice je každodenně třeba krve či jejích složek od 2.400 dárců, celkový počet dárců v nemocničních trafsúzních zařízeních bohužel mírně klesá a činí cca 235 tisíc. Proto je dárcovství krve tak důležité a vyznamenaní si Zlaté kříže plně zaslouží. Věříme také, že ocenění budou příkladem pro ostatní, kteří třeba dosud váhají, zda se dárci krve stát.

Fotogalerie ze slavnostního shromáždění 17.05.2019
Fotogalerie ze slavnostního shromáždění 15.06.2019

Tisková zpráva ČČK: 14.6.2019 - Světový den dárců krve