Aktuálně ze Sýrie - situace v Aleppu

Boje v Sýrii brzy vstoupí do šestého roku trvání... Humanitární operace v Sýrii je i letos jednou z největších aktivit Mezinárodního hnutí ČK&ČP - v Sýrii zasahují především dvě jeho složky, a to Syrský arabský červený půlměsíc (SČP) a Mezinárodní výbor červeného kříže (MVČK), pomoc poskytují na 3/4 syrského území (v místech mimo boje spolu s SČP pomáhá Mezinárodní federace ČK&ČP). Loni se naší pomoci dostalo 16 milionům Syřanů...

Momentálně zesílily boje v oblasti Aleppa, přinesly škody na zdravotnických zařízeních i personálu, pro civilisty znamenají přerušení dodávek vody a elektřiny, z domů vyhnaly přes 70.000 lidí.

15.února 2016 byly například částečně poškozeny dvě nemocnice a došlo ke ztrátám na životech civilistů a zdravotníků. Nemocnice přitom poskytovaly tisíce ošetření měsíčně a jsou nyní vyřazeny z provozu.

Boje pronikají i do města a dále zhoršují humanitární situaci jeho obyvatel. MVČK a Syrský ČP (SČP) opravují v Aleppu vodovody a nouzově dodávají denně 46 milionů litrů pitné vody pro cca 1,5 milionu lidí. Činnost nemocnic se 400.000 pacientů podporují dodávkami léků, zdravotnického materiálu a také kyslíku a generátorů na výrobu elektřiny. Šest poliklinik SČP na západě a severu Aleppa pečuje o 160.000 pacientů. ČK&ČP denně doručí 10.200 balíčků chleba.

MVČK/SČP překračuje frontové linie, je v kontaktu se všemi bojujícími stranami a jeho pomoc se tak může dostat všem potřebným, jak zdůraznila vedoucí syrské Delegace MVČK M.Gasser.


600.000 teplých jídel měsíčně rozdá Syrský ČP
(Aleppo, M.Gasserová uprostřed)

V uplynulých desíti dnech pokračoval MVČK spolu s SČP v pomoci i v jiných městech, např. Al Wayer (provincie Homs) a obleženém městě Moadamiyeh. Nadále požadujeme zlepšení přístupu k potřebným, aby proud pomoci mohl být pravidelný.

Dne 22.2. zahájí pětidenní návštěvu Sýrie president MVČK P.Maurer, aby mohl bezprostředně posoudit humanitární situaci a jednat se syrskými představiteli.

Český červený kříž v současnosti připravuje dodávku mobilních ošetřoven, polních kuchyní a dalšího potřebného materiálu.

Ikona dokumentu PDF Informace ČČK o humanitární situaci v Aleppu

»Podpořit pomoc ČČK v Sýrii: 333999/2700 v.s.1501 | daruj on-line | QR platba