Cvičení traumaplánu v ÚVN Praha

4.5.2011 se v pražské Ústřední vojenské nemocnici konalo cvičení traumatologického plánu organizované ve spolupráci s Velitelstvím sil podpory AČR. Podobná cvičení se v ÚVN konají dvakrát do roka vždy s jiným zaměřením. První letošní bylo zaměřeno na koordinaci a spolupráci sil ÚVN a AČR.

Emergency ÚVN přijalo hlášení o nehodě - u Velitelství sil podpory ve Staré Boleslavi došlo k explozi nástražného systému a do ÚVN bylo transportováno celkem 10 zraněných. Nemocnice vyhodnotila situaci a vyhlásila 1. aktivační stupeň Traumatologického plánu ÚVN, aktivovala traumatologické týmy a připravila se na příjem. Tentokrát nešlo o životy, zraněnými byli figuranti z Českého červeného kříže a střední zdravotnické školy. ÚVN Praha nacvičovala hromadný příjem zraněných osob.

Maskéry a figuranty na akci již tradičně zajišťuje OS ČČK Praha 3, 6, 8. Já jsem se akce zúčastnila také jako maskér zranění.

V průběhu nácviku Traumatologického plánu ÚVN Praha trvajícího necelé dvě hodiny byli do ÚVN dopraveni pacienti - figuranti - dvěma vrtulníky a sanitkami. Týmy a skupiny postupovaly podle daného traumaplánu. Bylo ošetřeno 10 „pacientů“ - jedno polytrauma a 9 středně a lehce zraněných.Velitelství sil podpory AČR pod názvem Safeguard 2011 mělo možnost prověřit připravenost nemocnice na aktivaci traumatologických týmů a skupin, rychlost přípravy potřebného materiálu i pracovišť pro příjem většího počtu zraněných osob a také činnosti a koordinaci jednotlivých týmů, skupin a pracovišť podle Traumatologického plánu ÚVN. [L.Sochorová]