TELEGRAFICKY ZE SVĚTA ČERVENÉHO KŘÍŽE

»25.05.2024-Keňa: Prezidentka Mezinárodní federace ČK&ČP K. Forbes navštívila Keňu zasaženou záplavami, které postihly >půl milionu lidí. Podpořila poskytovanou pomoc Keňského ČK a setkala se s jeho členy.

»24.05.2024-Ženeva/N.York/Svět: Rada bezpečnosti OSN dnes přijala rezoluci 2730, v níž stranám ozbrojených konfliktů připomíná jejich povinnosti z mezinárodního humanitárního práva vůči humanitárním pracovníkům, kteří musí být nejen chráněni, ale také musí být umožněno plnit jejich poslání. MVČK přijetí rezoluce vítá - prohlášení: [+++]

»22.05.2024-Ženeva/N.York/Svět: Co se změnilo za 25 let? V roce 1999 informoval prezident MVČK C. Sommaruga generálního tajemníka OSN, že ve světě probíhá 20 ozbrojených konfliktů. Dnes jich MVČK eviduje >120, uvádí prezidentka MVČK M. Spoljaric Egger. Ve vystoupení před RB OSN upozornila na neblahý jev, kdy se s mezinárodním humanitárním právem zachází s rostoucí pružností, zejména se zásadami rozlišování, přiměřenost a preventivních opatření při útoku [+]. Když se ale důležité normy chránící civilisty implicitně redukují na pouhá doporučení [jak to často vidíme u politiků, pozn. ČČK], pak omezení ve vedení bojů - a nakonec i lidskost - zmizí... Potřeba chránit civilisty je trvalá!

»14.05.2024-Izrael a území okupovaná: MVČK spolu s 11 národními Červenými kříži otevírá novou polní nemocnici v Rafahu. Její kapacita je 60 lůžek a ambulance umožňují poskytnout zdravotní péči 200 lidem denně. Spolu s další zdravotnickou pomocí se ČK snaží zvládat ohromný a neuspokojený nárůst potřeby zdravotní péče o civilisty. Nemocnice doplní zdravotnické kapacity a práci Palestinského ČP.


Rafah: z výstavby nemocnice MVČK

»14.05.2024-Ženeva/Svět: Dnes by se dožil 120 let Dr Marcel Junod, jeden z nejvýznamnějších delegátů MVČK 20. století. Prošel řadou konfliktů, významně působil i v tzv. humanitární diplomacii Červeného kříže, jak v řadě válek horkých, tak i za války studené. Byl skutečným bojovníkem beze zbraní, ve svém neúnavném úsilí o respekt k humanitě se často dostával i do nebezpečí života. Věnovali jsme mu medailonek: [+++]

»13.05.2024-ČR: Světový den ČK, co dělá ČČK v posledních 5 letech, co má umět dobrovolník, jak postupuje ČČK při katastrofách, jak probíhá ozbrojený konflikt Izrael-Gaza a jak pomáhá ČK na Ukrajině nebo zda máme dost dárců krve? O tom všem na CNN Prima news s prezidentem ČČK M. Juklem: [+++]

»12.05.2024-Ženeva/Svět: Dnes je Mezinárodní den zdravotních sester. Podívejte se na příběh Florence Nightingalové, zakladatelky moderního ošetřovatelství. Inspirovala Henri Dunanta k založení Červeného kříže. Medailí s jejím jménem  oceňuje Červený kříž ty zdravotníky, kteří pomáhali s ohrožením svého života nebo se významně zasloužili o vzdělávání sester. Zdravotní sestry hrají zásadní roli ve zdravotní péči, ve svých komunitách a jsou chráněny Ženevskými úmluvami. Video: [+++]

»07.05.2024-Ženeva/Izrael/Gaza: MVČK již v únoru varoval před možnými humanitárními následky operace v Rafahu, kde našlo útočiště přes milion Palestinců. Ve svém prohlášení, které komunikuje se stranami konfliktu i dalšími subjekty a státy, připomíná pravidla, která musí evakuace i vedení vojenských operací splňovat: [+++]

»05.05.2024-Ženeva/Paříž/Svět: Právě před 105 lety byla v Paříži založena Americkým, Britským, Francouzským, Italským a Japonským ČK Liga společností Červeného kříže (dnešní Mezinárodní federace společností ČK&ČP) jako mezinárodně působící složka Červeného kříže podporující národní společnosti a spoluorganizující pomoc v případě katastrof, hladomorů či epidemií mimo místa ozbrojených konfliktů (má tedy komplementární působnost k Mezinárodnímu výboru ČK). ČSČK byl do Ligy přijat již v lednu 1920.

»03.05.2024-Svět: Za uplynulého půj roku ztratily národní společnosti Hnutí ČK&ČP 28 svých příslušníků, kteří byli zabiti při plnění svého poslání, uvedla prezidentka MF ČK&ČP K. Forbes... Nejvíce jich zahynulo v konfliktu Izrael-Gaza, Z.břeh.

»02.05.2024-Keňa: Podle Keňského ČK stoupl počet obětí záplav na 179. Ve městě Mai Mahiu, kde 29. dubna při záplavách zahynulo nejméně 48 lidí, byla z trosek vyzdvižena dvě těla. Ve městě KitengelaČervenýkříž pomáhal při záchraně obyvatel ze zatopených domů a také turistů, kteří uvízli v kempech ve městě Narok. 

»02.05.2024-Súdán: Dva členy týmu Mezinárodního výboru ČK zabili ozbrojenci v Súdánu, když se vraceli z Laybe na základnu. MVČK je v místě přítomen od roku 1978, od dubna 2023 došlo k eskalaci násilností. Dodává nemocnicím zdrav. materiál, pátrá po členech rozdělených rodin, šíří znalost humanitárního práva nebo podporuje místní vodárny. Soustrast rodinám vyjádřila i Mezinárodní federace ČKaČP.

»30.04.2024-Rakousko/Svět: Ve Vídni se konala mezinárodní konference Humanita na křižovatce: autonomní zbraňové systémy a výzva k regulaci [+] za účasti >140 států,  OSN, Mezinárodního výboru ČK, mezinárodních a regionálních organizací, akademické sféry a občanské společnosti. Prezidentka MVČK Spoljaric Egger prezentovala stanovisko MVČK o potřebě v rámci MHP přijmout  pravidla omezující používání autonomních zbraňových systémů (AWS) a zakazující ty typy AWS, které představují největší riziko pro dodržování MHP. MVČK se problematikou AWS dlouhodobě zabývá a předkládá státům konkrétní doporučení pro obsah mezinárodněprávní regulace použití AWS: [+++].

»28.04.2024-Afghánistán: MVČK působí v Afghánistánu nepřetržitě již 4 dekády. Jen za loňský rok poskytl zdrav. péči 1,2 milionu lidí, podpořil desítky nemocnic pečujících o 26 mil. obyvatel, zajistil dostupnost bezpečné pitné vody milionů lidí, ale také jednal s >4 tis. lídry komunit... Rok 2023 v Afghánistánu: [+++]

»22.04.2024-Sýrie: V Homsu, Hamá a okolí získalo 1,2 mil. lidí pitnou vodu - MVČK nainstaloval elektrické vedení pro úpravnu vody v Al-Qusayr a v Hama.

»21.04.2024-Izrael a území okupovaná: Během třídenního izraelského náletu na tábor Nur Shams v Tulkarem byl sanitkám Palestinského ČP přístup ke zraněným a nemocným. Na Západním břehu zemřelo již šest osob kvůli tomu, že jim byl odepřen přístup k záchranným zdravotnickým službám. Při poskytování zdravotní péče byl na Z. břehu 20.4. zabit další příslušník Palestinského ČP, což odsoudila MF ČK&ČP.

»14.04.2024-Kazachstán/Rusko: Katastrofální povodně, které zasáhly minulý týden severozápad Kazachstánu a přilehlé oblasti Ruska si vyžádaly desetitisíce evakuovaných. Kazachstánský ČP a Ruský ČK poskytují zasaženým potraviny, hygienické potřeby, ošacení a pod. Věnují se také zdravotní a psychosociální pomoci. 

»07.04.2024-Izrael a území okupovaná: Půl roku od masakru, počátku další eskalace ozhrojeného konfliktu Gaza-Izrael, půl roku neustále eskalujícího násilí a hladu. Při plnění poslání a s řádným označením již bylo zabito 16 příslušníků Palestinského ČP a 3 z izraelské Společnosti Davidovy hvězdy, ztratili jsme tak 19 kolegů Mezinárodního hnutí ČK&ČP... To musí skončit, uvedla K. Forbes, prezidentka Mezinárodní federace ČK&ČP. Dnes žádáme splnění toho, co požaduje mezinárodní humanitární právo závazné pro obě strany konfliktu: 

  • neomezený přístup pro pomoc do všech částí pásma Gazy – včetně severu. Vítáme nedávné zprávy, že přechod Erez Gate/Beit Hanoun bude znovu otevřen. Toto znovuotevření musí být trvalé a vést k masivnímu nárůstu dodávek pomoci,
  • ochranu civilistů, humanitárních pracovníků, zdravotnických pracovníků a jejich zařízení,
  • bezpodmínečné propuštění všech rukojmích.

Nestojíme na žádné jiné straně než na straně humanity. V pomoci stále pokračujeme.

Šest měsíců podle Mezinárodního výboru ČK znamená:

  • >30.000 mrtvých v Gaze,
  • >1,5 milionu lidí bez domova,
  • >100 stále zadržovaných rukojmí bez přístupu Červeného kříže [+]


[video]

»02.04.2024-Rusko/Ukrajina: Obě strany rusko-ukrajinské války pohřešují desítky tisíc svých vojáků. MVČK ve spolupráci s oběma bojujícími stranami zašťituje pravidlené výměny těl zemřelých vojáků, kteří jsou následně identifikováni - přes frontu tak již putovalo několik tisíc padlých v obou směrech (během jedné výměny jde o asi 60-100 zemřelých). Jejich rodiny tak mohou získat jistotu, i když smutnou, a oplakat své blízké. Podle Ženevských úmluv musí být po skončení bojů provedeny repatriace nejen válečných zajatců, ale i jejich ostatků. Po dohodě je možné tyto výměny provádět i během ozbrojeného konfliktu. MVČK rovněž školí příslušníky obou stran v důstojném zacházení s lidskými ostatky a jejich identifikaci.

»01.04.2024-Izrael a území okupovaná: WHO dnes uvolnila záběry nemocnice Al-Šífa po 14denním obležení izraelskou armádou. Jde o největší nemocnici v Gaze. Jak WHO zdůraznila, zdravotnická zařízení nesmí být předmětem útoku ani využívána pro vojenské účely. Cenu za jejich nefunkčnost vždy platí bohužel civilisté. Video: [+++]

»26.03.2024-Somálsko: V reakci na eskalaci ozbrojeného konfliktu rozšiřuje MVČK návštěvy osob zadržovaných v souvislosti s ním. Boje loni opět zesílily a tak MVČK plní svůj mandát navštěvovat zadržené osoby, monitorovat podmínky zadržování, jejich zdraví a zprostředkovávat jim kontakt s jejich rodinami. V roce 2023 v Somálsku navštívil MVČK 4.495 vězňů, tj. o 20 % více, než v roce 2022. MVČK také zlepšuje zdrvaotní a hyginické podmínky ve věznicích a např. v ústřední věznici v Mogadišu zrekonstruoval kuchyni.

»25.03.2024-Sýrie: Na venkově uskutečňuje Syrský ČP návštěvy dům od domu s cílem poučit o bezpečných způsobech, jak se vypořádat s nevybuchlými pozůstatky války. V obcích provádí ve spolupráci s MVČK lokalizaci zbytků munice.

»24.03.2024-Rusko: Při pátečním teroristickém útoku na účastníky koncertu v Crocus City Hall na předměstí Moskvy zahynulo >130 lidí a >150 jich bylo zraněno. Ruský ČK poskytuje rodinám postižených pomoc - zřídil krizovou linku, poskytuje psychosociální podporu a vyhlásil sbírku na následnou podporu těchto rodin a dlouhodobou psychosociální pomoc. Za první dva dny se dle prezidenta RČK P. Savčuka vybralo 370 mil. rublů.

»24.03.2024-Ukrajina: Po masivní útoku na ukrajinskou infrastrukturu - zařízení na výrobu energie, přenosové a distribuční soustavy v různých regionech - došlo k úmrtím a zraněním. Ukrajinský ČK zasahuje v Charkově, Záporoží, Kryvvém Rihu, Chmelnickém aj.

»23.03.2024-Izrael a území okupovaná: Nemocnice Al-Amal, provozovaná Palestinským ČP,  Nasserův zdravotnický komplex či nemocnice Al-Šífa jsou znovu ve středu probíhajících násilností. MVČK se znepokojením sleduje probíhající vojenské operace v jejich blízkosti. Všechna opatření musí bojující realizovat s cílem uchránit zdravotníky, nemocné i civilisty v těchto zařízeních: #HealthCareInDanger. Od počátku násilností pokračuje personál Palestinského ČP v poskytování zdrav. péče lidem v Gaze, často s nasazením zdraví či života - zabito bylo už 15 zdravotníků palestinského ČP a byla poškozena jeho zdravotniská zařízení zásadní důležitosti, jako Al-Amal nebo Al-Quds a řada sanitek.

»17.03.2024-Ukrajina/ČR: V sobotu byli do ČR přepraveni tři občané ČR, kteří působili na Ukrajině jako humanitární dobrovolníci a těžce se zranili při dopravní nehodě v Záporoží. Jejich přepravu koordinoval Česský ČK. Ukrajinský ČK je přepravil ze Záporoží do polského Řešova, kde je již převzal český vojenský letoun Casa a přepravil je do ČR, kde byli hospitalizováni v ÚVN. Potěšitelné je, že na přepravu po Ukrajině a do Polsla byly využity sanitky, které na Ukrajinu poskytl Český ČK.

»15.03.2024-Mongolsko: V Mongolsku letos byla zima opravdu tvrdá a velmi sněžnatá. Rodiny s ní každý den bojují a přicházejí často o dobytek. Týmy MF ČK&ČP a Mongolského ČK poskytují podporu a pomáhají rodinám v provincii Dornod překonat tyto problémy.

»12.03.2024-Dem.rep.Kongo: Komplexnost i rozsah humanitárních výzev v DR Kongo vzrůstá - již někoilk dekád je jižní část DR Kongo (S. Kivu, J. Kivu, Ituri a Tanganjika) vystavena devastujícímu konfliktu, který se zintenzivnuje. Nyní již 1,6 mil. osob vyhnala válka z domovů jen od vzplanutí krize v březnu 2022. Goma a přilehlé vesnice v oblasti Nyjragongo přijímají ve vlnách rostoucí počet vnitřně přesídlených osob. MF ČK&ČP poskytne Červenému kříži DR Kongo 1,3 mld Kč zejména pro oblast S. a J. Kivu, což umožní 500.000 utečeců poskytnout zejm. zdrav. péči, vodu, sanitaci, hygienu a potraviny.

»11.03.2024-Izrael a území okupovaná: Prezidentka MVČK včera přijela do Kataru. Jednala opět se šéfem Hamásu I. Haníjou a separátně pak s katarskými státními představiteli. Tématem byla stále nevyřešená otázka bezpodmínečného propuštění rukojmí a přístup Červeného kříže k nim, respektování humanitárního práva a kritická humanitární situace v Gaze. Červený kříž je připraven dále rozvinout humanitární aktivity v Gaze a Izraeli s ohledem na vývoj situace. Jednání o politických podmínkách propouštění rukojmí se MVČK neúčastní (z hlediska ČK má být propuštění bezpodmínečné), zopakoval, že je připraven opět zajistit jejich bezpečnou přepravu na svobodu.

»09.03.2024-Izrael a území okupovaná/Ženeva/Svět: Pět měsíců od eskalace násilí, která začala 7. října hrůzným útokem Hamásu a palestinských skupin v Izraeli, se humanitární situace v Pásmu Gazy zhoršuje hodinu od hodiny. Počty civilních obětí a pokračující zadržování rukojmí jsou šokující. Prezidentka MVČK M. Spoljaric-Egger se tváří tvář tak hlubokému utrpení obrací s výzvami nejen k bojujícím stranám, ale všem státům světa: zastavit boje, aby byla umožněna smysluplná pomoc lidem v nouzi / propustit rukojmí držená Hamásem / umožnit přístup ke všem zadržovaným osobám - na obou stranách. Cestou z krize je dodrržování humanitárního práva. MVČK jako zkušená a neutrální třetí strana je připraven rozšířit své aktivity: [+++]

»08.03.2024-Ukrajina: I uprostřed ozbrojeného konfliktu zůstává úcta k mrtvým zásadní. MVČK uspořádal pro CIMIC forenzní školení. Předmětem je zacházení s těly zemřelých  v oblastech kontaminovaných nevybuchlou municí a poskytnutí materiálu pro důstojnou manipulaci se zemřelými v první linii.

»03.03.2024-Ukrajina: Po nočním útoku na Oděsu zasahovaly včera i týmy Ukrajinského ČK. A v Kramatorsku poskytl ICRC stavební materiál, el. generátor a sadu na testování vody k opravě kritické infrastruktury poškozené v minulých dnech -  na Ukrajině poskytuje ČK pitnou vodu 15 milionům lidí...

»02.03.2024-Turecko/Gaza: Prezidentka MF ČK&ČP K. Forbes navštívila centrum Tureckého ČP pro palestinské uprchlíky. Na snímku je s uprchlicí z Gazy, která ztratila dceru i zetě při bombardování jejího domu. A v centru je i se svou 10 letou vnučkou, která se léčí se zlomeninou lebky. Jak uvedla K. Forbes, je pozitivní vidět tato okna humanity, které dávají práci ČK smysl.

»29.02.2024-Izrael a území okupovaná: Evropská nemocnice v Gaze se stala útočištěm pro lidi, kteří přišli o své domovy. Život v blízkosti násilí si vybírá psychickou i fyzickou daň. Sestra Gloria Todeschiniová vypráví o dětech, které léčila. Video: [+++]

»26.02.2024-Izrael a území okupovaná/ČR: Červenému kříži je stále odpírán přístup k rukojmím zadržovaným v Pásmu Gazy. Pomoci izraelským rukojmím by měli politici, protože státy jsou povinny zajistit zachovávání mezinárodního humanitárního práva, které je tímto porušeno. Prezident ČČK v Lidových novinách: [+++]

»26.02.2024-Izrael a území okupovaná: Palestinský ČP eviduje epidemický výskyt hepatitidy A a kožních nemocí, jako následky zhoršeného přístupu obyvatelstva v Pásmu Gazy k pitné vodě a hygienickým potřebám. Jedná se o dopady bojových akcí současného konfliktu Izrael-Gaza.
Obdrželi jsme též prohlášení Palestinského ČP, že pozastavuje  koordinace zdravotnických misí, neboť jeho týmům není zaručena bezpečnost a jsou izraelskými silami napadány či je jim bráněno v činnosti přesto, že konvoje jsou jimi řádně odsouhlaseny koordinovány s OSN. Taktéž žádá propuštění zadržených zdravotníků. Současně Palestinský ČP vyzval mezinárodní společenství, aby zapůsobilo na Izrael, aby jeho armáda respektovala zdravotnickcý personál PČP, jak ukládá mezinárodní humanitární právo - text prohlášení: [+++]

»23.02.2024-Svět: V únoru 1863 zahájil H. Dunant a jeho spolupracovníci v tzv. Výboru pěti cestu k ustavení a mezinárodnímu uznání Červeného kříže, k němuž došlo na mezinárodní konferenci v říjnu 1863 v Ženevě. Čas běží, ale naše poslání je již 161 let stále stejné - pomáhat všem, kteří pomoc potřebují. Pomáháme i během ozbrojených konfliktů či nepokojů. Nestojíme na žádné straně konfliktů, ale na straně humanitární akce. Zůstat neutrální nám umožňuje dělat naši práci. Není to lhostejnost: je to záměrná volba, jedině tak může Červený kříž mít důvěru těch, kterým pomáhá, ačkoli předtím proti sobě třeba bojovali, i těch, kteří nám pomáhat umožňují. Více o našich principech, mezi něž Neutralita patří: [+++]

[video]

»19.02.2024-Irák/Írán: Pod záštitou MVČK se uskutečnil převoz lidských ostatků vojáků pohřešovaných během irácko-íránské války v letech 1980-1988. Jedná se jednak o výměnu ostatků z obou stran tohoto konfliktu. K předání došlo na hraničním přechodu Shalamcheh.

»18.02.2024-Sýrie: Zdravotní péče v Sýrii je stále těžko dostupná. Díky projektu EU vybavil Syrský ČP nové ambulance - lékařských služeb interní, gynekologické a dětské ambulance už využilo 5.393 pacientů včetně 2.081 dětí. Zdravotní péči v Sýrii podporujeme i my, naši pomoc můžete podpořit i vy: [+++]

»16.02.2024-Izrael a okupovaná území: MVČK upozornil mezinárodní společenství, Izrael a bojující palestinské skupiny na možné katastrofální následky, pokud vojenské operace v Rafáhu nebudou vedeny v souladu s humanitárním (válečným) právem. Obrací se nejen na bojující strany, ale na všechny státy - i tyto mají povinnost využít svého vlivu k tomu, aby nedošlo k zakázanému jednání - konkrétně uvedl nucené vysídlování, používání lidských štítů a útoky, které jsou nerozlišující nebo způsobují nepřiměřená zranění a úmrtí civilistů nebo zničení civilních objektů. Zdůrazňujeme, že humanitární právo se aplikuje vždy v plném rozsahu, bez ohledu na povahu konfliktu a chování jeho stran [+++]

»15.02.2024-Izrael a okupovaná území: MVČK je extrémně znepokojen osudem izraelských rukojmích zadržovaných již čtyři měsíce v Gaze. Braní rukojmí je zakázáno a musí být propuštěna, než se tak stane, musí k nim být umožněn MVČK přístup. Zcela netradičně MVČK veřejně proklamuje, že on samotný toho pravděpodobně nedosáhne, ačkoli jednal s palestinskými skupinami na všech úrovních. Je tedy nutný politický zásah. Upozorňujeme na povinnost všech států, ČR nevyjímaje, učinit vše pro zachovávání mezinárodního humanitárního práva [+++]

»14.02.2024-Sýrie: Zajištění dostupnosti pitné vody je zcela zásadní podmínkou k životu. Na tento program ČK je ročně odkázáno přes 120 milionů lidí - od Pobřeží Slonoviny, přes Kongo, Jemen až po Ukrajinu nebo Sýrii. Vyřadit vodovod může i výpadek elektřiny v čerpací stanici - 100 000 lidí ve čtvrti Šejkh Saeed v Aleppu znovu získalo po několika týdnech znovu pitnou vodu po té, co Mezinárodní výbor ČK dodal a instaloval nový transformátor.

»13.02.2024-Izrael a okupovaná území: Dnes se K.Forbes setkala s izraelským prezidentem I. Herzogem, aby vyjádřila podporu rodinám a lidem zasaženým útokem 7.října 2023. Jednali dále o dodržování mezinárodního humanitárního práva, zejména o potřebě lepšího přístupu k poskytování humanitární pomoci do Gazy a  o důležitosti ochrany civilistů i personálu a znaku ČK&ČP. Paní prezidentka rovněž zopakovala výzvu Červeného kříže k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmí.

»12.02.2024-Izrael a okupovaná území: Prezidentka MF ČK&ČP K.Forbes přijela na Blízký Východ.V Izraeli se setkala s kolegy z Davidovy hvězdy (MDA), což je národní společnost Mezinárodního červeného kříže. Ocenila jejich humanitární práci: od zdravotnické záchranné služby po krevní banku a ambulantní péči. Týmy MDA jsou v popředí za každé mimořádné události, zasahovaly i po útoku 7. října loňského roku.

»12.02.2024-ČR: Letos si připomínáme 75. výročí zahájení výrobí československého penicilínu. Penicilinka v Roztokách u Prahy zásobovala ČSR i významnou část produkce vyvážela.

»12.02.2024-Afghánistán: Povodně mohou mít ničivé účinky na zemědělství i obyvatele obcí. MVČK společně v Afghánským ČP se snaží zvýšit odolnost komunit a jejich hospodářství - např. v provinciích Herat a Ghorian buduje protizáplavové zdi, které ochrání před záplavami hospodářství >3.500 obyvatel.

»11.02.2024-Izrael a okupovaná území: Tým zdravotníků palestinského ČP se vydal zachránit děvčátko Hind, které uvízlo v rozstříleném automobilu v Gaze. Trasa pohybu týmu byla předem dohodnuta s izraelskými orgány. Zdravotnický tým byl následně zasažen palbou a zahynuli zdravotníci Palestinského ČP Y. Zeino a A. Al-Madhoon. Níže přinášíme poslední fotografii těchto hrdinů.

»08.02.2024-Ukrajina: Ministr zdravotnictví Ukrajiny a ministryně zdravotnictví Dánska navštívili Centrum psychosociální podpory Ukrajinského Červeného kříže v Irpini. Dánsko a Dánský ČK podporují rozvoj psychosociální podpory na Ukrajině.

»08.02.2024-Izrael a okupovaná území: Prezidentka MF ČK&ČP K. Forbes vyjádřila šok a smutek na tím, že tým Palestinského ČP, se kterým jsem se setkala, byl jen o několik hodin později zasažen palbou, když jek k případe v senitce řádně označené ochranným znakem Červeného půlměsíce. Mohammed Al-Omari byl zabit a další dva zdravotníci byli zraněni. Vyzvala k respektování a ochraně personálu PČP. #NotATarget

»04.02.2024-Ženeva/Svět: V Ženevě bylo ustaveno Centrum Mezinárodního hnutí ČK&ČP pro duševní zdraví a psychosociální podporu. Dohodu o tom podepsal Mezinárodní výbor ČK, Mezinárodní federace ČK&ČP a Dánský ČK. Psychosociální podpora nemůže být luxusem - má být právem a musí být dostupná všem, řekl k tomu R. Mardini, gen. taj. MVČK (první zleva). 

»03.02.2024-RuskoRuský ČK se věnuje také rozvoji psychosociální podpory - v loňském roce rozšířil poskytování této služby z 56 na 73 regionů (z celkových 85). Věnuje se intenzívně také školení svých členů v poskytování psychosociální podpory - nyní je v ní zapojeno již >1.600 členů, kteří loni pomohli více než 130 tis. lidem. Více ve videu s vedoucí oddělení psychosociální podpory Ruského ČK: [+++]

»31.01.2024-UkrajinaUkrajinský ČK pokračuje v podpoře obyvatel v 5km pásu kolem fronty. Více než 5.000 lidí dnes obdrželo pomoc od Sumské regionální organizace Ukrajinského ČK - šlo zejména o ložní prádlo, hygienické soupravy, potravinové balíky.

»26.01.2024-Haag/Izrael a okupovaná území: Mezinárodní soudní dvůr dnes potvrdil plnou oprávněnost požadavků, která MVČK trvale předkládá bojujícím stranám od prvního dne po říjnovém vzplanutí konfliktu Izrael-Gaza: izraelská rukojmí, která dosud jsou zadržována, musí být okamžitě propuštěna; humanitární pomoc musí být do pásma Gazy propouštěna. Stále ale platí, že jsou to především státy - členové mezinárodního společenství, nikoli Červený kříž, kdo za dodržování mezinárodního práva odpovídá a je povinnen jeho zachovávání bojujícími zajistit [+++].  

»25.01.2024-Súdán: MVČK pokračuje v kontaktu s vládami a ozbrojenými silami všech zemí světa i 97 % z tří stovek nestátních ozbrojených skupin a vede s nimi dialog o respektování válečného práva, poslání Červeného kříže a spolupráci MVČK se Súdánskou republikou. Tak např dnes v Súdánu jednal ředitel operací MVČK M. Shuepp s genpor. I. Jaberem, členem Suverénní rady (tj. vlády).

»25.01.2024-Ukrajina: I na Ukrajině Červený kříž poskytuje první pomoc obětem války - např.po dnešním útoku v Oděse zasahovalo 5 zdravotnických jednotek našich ukrajinských kolegů (stejně jako 18 zdravotníků 23.01.2024 v Charkově), které už dva roky intenzivně podporujeme - proběhlo už 56 misí ČČK, dodali jsme přes 500 tun zdravotnické pomoci [+++].

»18.01.2024-Izrael a okupovaná území: Červený kříž vítá dohodu mezi bojujícími stranami o doručování léků izraelským rukojmím a zdravotnickým zařízením v Gaze. MVČK, který od prvního dne zdůrazňuje nutnost propustit rukojmí a  - než se tak stane - poskytovat jim zdravotní péči, jednal s oběma stranami, aby uzavřely dohodu o mechanismu doručování léků rukojmím a zahájil v této věci jako neutrální prostředník s nimi konverzaci. Nyní byla Katarem zprostředkována dohoda, která i toto zahrnuje. Doručování léků budou zajišťovat bojující strany, MVČK je připraven v případě potřeby pomoci. Otázka přístupu Červeného křiže k rukojmím ale zůstává nedořešena.

»16.01.2024-Réunion/Mauricius: Cyklon Belal zasáhl 15.01.2024 zámořský department Francie v Indickém oceánu ostrov Reunion a způsobil bleskové povodně i v některých částech Mauricia. Záplavy na Mauriciu zasáhly 100 tis. lidí. Mauricijský ČK podporují pomoc ministerstva zdravotnictví záchrannou službou ČK a psychosociální pomocí postiženým komunitám.

»16.01.2024-DR Kongo: V Demokratické republice Kongo silné lijáky zvedly hladiku řeky Kongo a způsobily záplavy zejm. v provincii Equateur. Odhaduje se, že více než 300 lidí přišlo o život a více než 180 tisíc lidí bylo postiženo. Červený kříž DR Kongo mobilizuje svůj personál, aby postiženým poskytl pomoc a zabránil nemocem přenášeným vodou.

»16.01.2024-Izrael a okupovaná území: Co přineslo uplynulých 100 dní? 
V Izraeli to bylo 100 dní utrpení pro rodiny, které snášely mučivou nejistotu. Některé se znova shledaly se svými blízkými, mnoho rodin stále však dále snáší úzkost a strach, že neví, kdy své rodinné příslušníky znovu uvidí. Proto jsou naléhavě třeba dohody, které umožní MVČK vykonávat jeho klíčovou práci. MVČK nadále trvá na propuštění rukojmí a ačkoli dělá vše, co je v jeho silách, přístup k nim stále nezískal. MVČK to neudělá sám - musí být uzavřeny dohody, které umožní MVČK provádět tuto práci.
V Gaze bylo posledních 100 dní poznamenáno ničivými humanitárními důsledky vojenských operací. V hustě osídlených městských oblastech, včetně okolí nemocnic, probíhají bojové akce a ohrožují životy nejzranitelnějších lidí, jako jsou zdravotnický personál, pacienti, ranění, předčasně narozené děti, lidé se zdravotním postižením a starší lidé. 
Pro Mezinárodní hnutí ČK&ČP to znamená zapojení jeho lokálních i globálních složek - Palestinský ČP, Společnost Davidovy Hvězdy, Egyptský ČP a další národní společnosti, MVČK a MF ČK&ČP: palestinská a izraelská národní společnost poskytují přímou zdravotnickou a humanitární pomoc v terénu, evakuaci civilistů, vše často pod palbou, která si vyžádala už řadu životů... Egyptský ČP a další národní ČK/ČP podporují obě národní společnosti zejm. dodávkami humanitární pomoci. MVČK neúnavně vede důvěrný dialog s bojujícími stranami, ve kterém jim připomíná jejich povinnosti dle válečného (humanitárního) práva, řeší s nimi každé údajné porušení válečného práva, materiálně i personálně podporuje poskytování zdravotnické pomoci, podporuje bojující strany při identifikaci mrtvých, pátrání po nezvěstných, usiluje o přístup k rukojmím a zadržovaným osobám, jako neutrální prostředník provádí přesuny propuštěných izraelských rukojmí a jiných zadržovaných osob obou stran, vede diplomatická jednání se státy a subjekty, které mají na chování bojujících stran vliv. MF ČK&ČP podporuje činnost národních společností.

 

V této rubrice přinášíme »telegrafické poznámky« z činnosti Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Navštivte také rubriku Tiskové zprávy či Aktuality.


»15.01.2024-Čad: Francouzský ČK společně s Čadským ČK již v prosinci zorganizoval misi do několika míst, kde Čadský ČK pracuje na snižování rizika katastrof, připravenosti a reakci na epidemie a pandemie (vč. výuky první pomoci), uskutečňuje humanitární pomoc a poskytuje ochranu migrujícím lidem v pohybu. Pilířem spolupráce bude program poskytování hotovosti a poukázek zranitelným skupinám obyvatel.

»15.01.2024-Izrael a okupovaná území: Už je to 100 dní, co je Červenému kříži upírán přístup izraelským k rukojmím zadržovaným v Gaze. Navíc je braní rukojmí zakázáno. Své právo MVČK prosazuje na jednáních i na všech úrovních hnutí Hamás. Stále platí naše stanovisko: Státy - vč. ČR - by měly splnit svou povinnost dle čl. 1 Ženevských úmluv - zajistit zachovávání humanitárního práva - a Červený kříž podpořit: [+++] ...

... Dále jsou šířený různé desinformace o činnosti Červeného kříže v tomto konfliktu, které ohrožují poskytování pomoci v Izraeli nebo Gaze. Slyšeli jste třeba, že MVČK odmítl předat rukojmím léky? A jiné... Rozkrytí takovýchto desinformací najdete na [+++] (EN)

»12.01.2024-Ukrajina: Vitalina je zdravotníkem už přes 30 let. Každý den je vystavena dopadům ozbrojeného konfliktu, ale nikdy nepřestává lidem pomáhat. Prostřednictvím projektu "Help to Helpers" v Charkovské oblasti pomáhá MVČK ukrajinskému personálu sanitek být odolní a naučit se zvládat stres.
» jak správně nazývat současnou situaci na Ukrajině?

»10.01.2024-Somálijsko: Období dešťů v Somálijsku je obdobím nejvyššího rizika horečky dengue přenášené komáry. Se šířením nemoci bojují komunity za pomoci týmů Somálského ČP a místních zdravotnických dobrovolníků.

»07.01.2024-Izrael a okupovaná území: 2. ledna byla nemocnice Al Amal Palestinského ČP v Chán Júnis v jižní části Gazy vystavena dvěma útokům, při nichž zahynulo 5 osob vč. 5letého dítěte. #NotATarget Nemocnice byla řádně označena mezinárodními rozeznávacími znaky červeného půlměsíce. WHO a OCHA nám zaslaly dvě videoposelství - video: [+++] & video: [+++]

»07.01.2024-Ukrajina: Pro respektování mezinárodního humanitárního práva [+] je nezbytné mu porozumět. Co si o MHP myslí například univerzitní studenti? To na Kyjevské státní univerzitě zjišťoval MVČK. Výsledky shrnuje video: [+++]

»06.01.2024-Izrael a okupovaná území: Palestinský ČP a Egyptský ČP společně vybudovalz v Chán Júnis v jižní části pásma Gazy stanový tábor pro palestinské uprchlíky před válkou v Gaze. Jeho kapacita je 6.000 osob. Video: [+++]

»05.01.2024-Afrika: V subsaharské Africe čelí akutnímu nedostatku potravin 157 milionů lidí. Je to každodenní boj o to mít alespoň jedno jídlo denně pokračuje. MF ČK&ČP plánuje vyložit 9 mld Kč pro pomoc lidem v 18 zemích.

 »03.01.2024-Izrael a okupovaná území: V Chán Júnis v jižní části Gazy byla včera opět palbou zasažena horní patra budovy palestinského ČP a způsobila několik zranění, a to včetně zdravotníků Palestinského ČP. Civilisté, nemocnice, humanitární pracovníci a zařízení musí být respektováni a chráněni. Je to nejen právní, ale i morální imperativ. Útoky na zdravotnická zařízení jsou za všech okolností nepřípustné a neomluvitelné. #NotATarget

»03.01.2024-Ukrajina: Po včerejších útocích na ukrajinské území opět zasahovali naši ukrajinští kolegové. Opět bylo potřebné vybavení, které jsme v rámci dlouhdobé humanitární pomoci zdravotnickýcm týmům Ukrajinského ČK poskytli - těší nás, že zachraňuje lidské životy. Pomoc obětem války na Ukrajině je stále potřeba: [+++]

»02.01.2024-Izrael a okupovaná území: MVČK již zprostředkoval propuštění >100 izraelských rukojmí. Ale je třeba, aby byla bezpodmínečně propuštěna všechny rukojmí, jejichž rodiny stále trpí. 

»01.01.2024-Japonsko: Dnes zasáhlo západní pobřeží Japonska zemětřesení o síle 7,4° Richtera s velkým nebezpečím následného cunami. Lidé jsou evakuováni z pobřežních oblastí. Otřesy byly cítit až v Tokiu. Do evakuace a pomoci zasaženým je od počátku zapojen Japonský ČK. MF ČK&ČP je v kontaktu s Japonským ČK a sleduje situaci.

»28.12.2023-Ženeva/Svět: Velká část bojů současnosti je vedena v obydlených oblastech. Válečné (humanitární) právo pamatuje i na tyto situace a ukládá bojujícím respektovat civilní objekty a civilní obyvatelstvo, zvláště pak nemocnice (viz Zásady MHP). Například v Mosulu, druhém nejveštím městě Iráku, ještě do tzv. bitvy o Mosul fungovala moderní nová nemocnice, poskytující dostupnou a kvalitní péči milionové aglomeraci:

Následkem bojů, kdy nebyl ani tento zvláště chráněný objekt uchráněn, byla zničena (snímek níže) a kapacita zdravotní péče v oblasti tak poklesla o 90 %... 

MVČK umožňuje prohlédnout si v 3D fotogrammetrii na webu broken-cities.icrc.org tři osídlené oblasti, které zasáhly boje - Aleppo, Mosul a Gazu, vyslechnout si svědectví o následcích bojů v zastavěných oblastech a posoudit, jak bojující strany dodržely válečné právo, za jehož respektování odpovídají bez rozdílu společně všichni členové mezinárodního společenství.

»27.12.2023-Ženeva/Ukrajina: Z návštěvy Ukrajiny se vrátila ředitelka MVČK pro ochranu a základní služby S. Epprecht. Setkala se zde také s rodinami, kteří pohřešují své blízké v důsledku rusko-ukrajinského mezinárodního ozbrojeného konfliktu. Čím se MVČK zabývá při zajišťování informací o pohřešovaných  a jaké jsou povinnosti států shrnuje ve videu: [+++]

»26.12.2023-Turecko: Nejen války a mimořádné přírodní katastrofy jsou působištěm Hnutí ČK&ČP. Např. v hustém sněžení a vánici uvízla v Turecku řada aut na silnicích. Týmy Tureckého ČP poskytují řidičům občerstvení a teplé nápoje.

»20.12.2023-Ukrajina: Dnes byl zasažen sklad Ukrajinského ČK v Chersonu. Mnoho lidí bude tak připraveno o tolik potřebnou pomoc. Bojující strany jsou povinny učinit veškerá preventivní opatření, aby bylo zajištěno, že humanitární pracovníci, jejich budovy a personál budou vždy chráněny!

»16.12.2023-Ukrajina: V těchto dnech se týmy MVČK v Moskvě a Minsku účastní další transferové operace s cílem sjednotit ukrajinské děti s jejich příbuznými na Ukrajině. MVČK postupuje společně s úřady Ruska, Ukrajiny a Kataru.

»14.12.2023-Izrael a okupovaná území: Prezidentka MVČK M. Spoljaric-Egger opět přijela do Izraele. Jednat bude  o humanitárních potřebách a přístupu k lidem postiženým probíhajícím konfliktem, zejména stále zadržovaným rukojmím.  Opětovně se setká s rodinami rukojmích, aby je informovala o pokračujícím úsilí MVČK o získání přístupu k rukojmím. Aby se návštěvy mohly uskutečnit, musí MVČK získat povolení a mezi stranami musí být dohodnuty praktické podrobnosti.  Rukojmí musí být podle práva bezpodmínečně propuštěna. Po návštěvě Gazy se prezidentka MVČK setká i s vysokými izraelskými představiteli k diskusi o akcích MVČK ve prospěch obětí konfliktu.  V pátek odcestuje na Západní břeh Jordánu.

»13.12.2023-Ženeva/Svět: Častá otázka: Není - zvlášť v době války - NEUTRALITA lhostejností? Ne, je to už 160 let základní princip naší práce [+], díky němuž můžeme s důvěrou pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují, aniž bychom podporovali politické či vojenské cíle kohokoli. Video: [+++]

»12.12.2023-Ženeva/Svět: Mezinárodní federace ČK&ČP má novou prezidentku. Mimořádné valné shromáždění včera v Ženevě zvolilo ze čtyř kandidátů (Americký ČK, Ekyptský ČP, Gruzínský ČK, Keňský ČK) ve druhém kole prezidentkou MFČK&ČP Kate Forbes (Americký ČK). Střídá tak Francesca Roccu (Italský ČK), který tuto funkci zastával od roku 2017 a rozhodl se svůj druhý mandát nedokončit. K. Forbes tak byla zvolena na období let 2025, 2026. K. Forbes působí v Americkém ČK desítky let, zastávala také funkci jeho viceprezidentky. V posledních letech působila také ve vrcholných orgánech Federace, naposledy v její dozorčí radě. V čele Federace se již vystřídalo 16 osobností, paní Forbes bude druhou ženou v této funkci.

K. Forbes střídá v čele Federace F. Roccu

»11.12.2023-Ukrajina: Pomoc zahraničních složek Červeného kříže pokračuje. Nemocnice jsou často poškozené nebo zničené a přístup k základním lékům a zdrav. materiálu je silně omezený, přitom ale potřeba zdravotní péče je vysoká. Např. MVČK dodal základní léky a zdrav. materiál  zdravotnickým zařízením v hraničních oblastech Černihivské oblasti, aby se zvýšila dostupnost život zachraňující péče. A Ukrajina zažívá další válečnou zimu. Místy -20°C. Mnoho domů poblíž fronty zničeno nebo poškozeno, nemožné udržet teplo. Červený kříž (MVČK) poskytuje stavební materiály na opravu domů do oblastí, kde jsou nejvíce potřeba... Video: [+++]

»08.12.2023-Súdán: MVČK jako neutrální prostředník na základě dohody s oběma stranami konfliktu včera provedl převoz 94 propuštěných příslušníků súdánské armády, kteří byli zajati milicemi Sil rychlé podpory - druhou stranou probíhajícího ozbrojeného konfliktu, a sjednotil je s jejich rodinami v Zaleingei v Darfúru.

»04.12.2023-Izrael a okupovaná území: Do Gazy dnes přijela prezidentka MVČK M. Spoljaric-Egger. Navštívila mj. Evropskou nemocnici, přilslíbila dodávky zdravotnického materiálu. Cílem MVČK je apelovat na dodržování válečného práva: civilisté musí mít bezpečné místo, kam se mohou uchýlit, nerozlišující útoky jsou zakázány, zdravotníkům musí být umožněno poskytovat zdravotní péči a nesmí být napadáni, přísun humanitární pomoc obyvatelstvu musí být umožněn. Braní rukojmí není přípustné a musí být propuštěna. MVČK je nadále připraven plnit roli humanitárního prostředníka. Po návštěvě Gazy bude prezidentka pokračovat k jednáním do Izraele. Video [+++]

»02.12.2023-Ukrajina: Sněhová bouře poškodila a vyřadila z činnosti teplárnu a elektrárnu v oděské oblasti. Kritické v zimním období. Podařilo se ji opět zprovoznit i díky pomoci personálu Ukrajinského ČK.

»28.11.2023-Izrael a okupovaná území: Propouštění rukojmí zadržovaných v Gaze pokračuje, včera a dnes dopravil Mezinárodní výbor ČK do bezpečí dalších 24. Přebírání rukojmí do rukou Červeného kříže nebývá vždy snadné... Video: [+++]

»28.11.2023-Izrael a okupovaná území: Propouštění rukojmí unesených 07.10.2023 hnutím Hamás probíhá. Mezinárodní výbor ČK přepravil do bezpečí již osm desítek z nich, z toho 12 dnes. Jak včera napsalo BBC News, s intenzivním zaměřením na rukojmí propuštěné Hamasem sehrál MVČK (ICRC) tichou, ale klíčovou roli, přímo v centru jejich předání od maskovaných příslušníků Hamásu. Z Izraele zazněla určitá kritika, že MVČK neudělal více. Platí ale, že MVČK si nemůže vynutit cestu tam, kde jsou držena rukojmí, nezná ani jejich polohu... O činnosti MVČK v oblasti osob zbavených svobody v souvislosti s válkami a nepokoji je právě tento článek na BBC: [+++]

»28.11.2023-Ukrajina: Na Ukrajině už vládne zima. Další válečná. Civilisty se na ni snaží připravit i Červený kříž. Například v Černihivské oblasti distribuoval Mezinárodní výbor ČK teplé přikrývky, svíčky a další prostředky. Video: [+++]

»27.11.2023-Maroko/Svět: V Rabatu proběhla 3. mezinárodní konference rodin pohřešovaných osob. Sešlo se na ní přes 700 rodinných příslušníků pohřešovaných osob z celého světa. Akci pořádá MVČK každé dva roky od roku 2019, kdy se konala v Sarajevu. Lidé si zde mohou mj. vyměnit zkušenosti při hledání svých blízkých. Rodiny nečekají: hledají. Každou hodinu je vypátrána 1 osoba. Pátrací služba [+] je naší tradiční činností. [+++]

»26.11.2023-Izrael a okupovaná území: Dnes i včera proběhla další dvě hromadná propuštění rukojmí, která Hamás předal MVČK, který je dopravil do bezpečí.

»24.11.2023-Izrael a okupovaná území: Dnes začalo 4denní příměří mezi Izraelem a Hamásem. V pásmu Gazy dnes od členů Hamásu převzal MVČK 24 rukojmí a dopravuje je do Izraele. Jde o začátek vícedenní operace, během níž MVČK jako neutrální prostředník zajistí převzetí a převoz propuštěných rukojmí z Gazy do Izraele i propuštěných vězněných Palestinců na Západní břeh. Posílí také dodávky pomoci do Gazy [+++]


24.11.2023: převoz rukojmí na svobodu

»24.11.2023-Izrael a okupovaná území: Díky vyhlášenému příměří mohlo být evakuováno 70 pacientů z nemocnice Ahli Baptist, což je zdravotnické zařízení v severní Gaze provozované Episkopální církví v Jeruzalémě. Během aktuálního konfliktu byla nemocnice 14.10.2023 zasažena a vážně poškozena několika raketami. Pacienty evakuoval konvoj sanitek Palestinského ČP v koordinace s OSN a byli převezeni na jih Gazy. Video: [+++]

»23.11.2023-Izrael a okupovaná území: Český červený kříž s pohnutím přijal zprávu o útoku na nemocnici Lékařů bez hranic Al Awda v severní Gaze, při němž zahnula řada zdravotníků. Zdůrazňujeme, že mezinárodní humanitární právo musí být respektováno. Ochrana zdravotníků, zdravotnických zařízení a nemocných je jeho elementárním základem [+++]

»22.11.2023-Zimbabwe: Země se od února potýká s epidemií cholery. Případy jsou hlášeny ve všech 10 provinciích a 41 z 62 okresů. Celkem jde o 7.800 potvrzených a suspektních případů. Přes 6.200 nemocných se již vyléčilo a 175 zemřelo. Zimbabský ČK za podpory MF ČK&ČP poskytuje pomoc vč. prevence a zdravotní osvěty přes půl milionu lidem v ohrožených komunitách.

»21.11.2023-Katar: Prezidentka MVČK Spoljaric-Egger včera při návštěva Kataru jednala s katarskými státními představiteli a oddělene s vůdcem Hamasu I.Hanijou. MVČK je nadále připraven plnit roli prostředníka při propouštění dalších rukojmí, jako v předchozích případech. MVČK nadále žádá přístup ke všem rukojmím (dosud se tak nestalo) a jejich propuštění. Dále MVČK žádá potřebnou ochranu všech osob postižených ozbrojeným konfiktem.

»20.11.2023-Izrael a okupovaná území: I přes nesmírně těžké a život ohrožující podmínky pokračuje personál Palestinského ČP v poskytování pomoci. Dnes týmy PČP zahájily další evakuaci nezralých novorozenců - dalších 28 je na cestě z Gazy k ošetřování v Egyptě. Evakuace je koordinována s OSN.

»20.11.2023-Izrael a okupovaná území: Prezidentka MVČK Spoljaric-Egger navštívila minulý týden Izrael a okupovaná teritoria. Setkala se s rodinami rukojmí, prohlásila, že MVČK nepřestane pracovat na získání přístupu k nim a ve snaze o jejich okamžité propuštění. 14.11. jednala s ministry zahraničí a zdravotnictví Izraele, zdůraznila, že MVČK potřebuje, aby bylo dosaženo dohod, které umožní složkám Červeného kříže a Červeného půlměsíce i dalším humanitárním organizacím pracovat


Spojlaric-Egger (4.zleva) - setkání s ministry a rodinami rukojmí

»19.11.2023-DR Kongo: Během několika posledních měsíců se situace střídala mezi obdobími bojů a chvílemi relativního klidu. Od října opět vzplály boje mezi ozbrojenými skupinami M23 a armádou. Další 450.000 lidí v Severním Kivu tak muselo opustit své domovy, čímž počet vysídlených osob v zemi dosáhl 6,9 milionu. Utečenecké tábory neposkytují dobré podmínky, i když do nich směřuje věština pomoci. Naproti tomu prakticky žádná pomoc se nedostává odlehlým nebo izolovaným venkovsým oblastem - například na územích Masisi a Rutshuru.

»19.11.2023-Izrael a území okupovaná: Týmu Palestinského ČP se ve spolupráci s WHO a OSN dnes podařilo úspěšně evakuovat 31 předčasně narozených dětí z nemocnive Al Šifa v Gaze...

... na B.Východě se citelně ochlazuje. MVČK dnes například rozdal 5.000 domácnostem v Chán Júnis (město a uprchlický tábor v Gaze) stany a přikrývky k nouzovému ubytování.

»18.11.2023-Somálsko: Statisíce lidí vyhnaly v těchto týdnech z domovů povodně. Somálský ČP spolu s MVČK pomáhá postiženým komunitám. Somálsko je sužováno ozbrojeným konfliktem. Ředitel MVČK pro operace M. Schüepp při pobytu v Somálsku navštívil 17.11.2023 Stabilizační centrum pro těžce podvyživené děti v Kismayo.

»14.11.2023-Izrael a okupovaná území: Palestinský ČP provozující nemocnici Al-Quds v Gaze důrazně odmítl obvinění izraelské armády, že jsou v nemocnici přítomni ozbrojenci a že z ní byla vedena palba. Naopak, v nemocnici je pouze zdravotnický personál, nemocní a civilisté. Uvedl dále, že izraelské tanky se rozmístěním v těsné blízkosti nemocnice zaštitují a vystavují ji nebezpečí. 

»13.11.2023-Izrael a okupovaná území: Nesnesitelná tragedie se rozvíjí před našimi očima, říká vedoucí Delegace MVČK v Gaze W. Schomburg. Červený kříž stále nemá od bojujících záruky pro bezpečnou evakuace raněných a nemocných z Gazy. Muži, ženy a děti, mávají bílými vlajkami a vlečou se desítky km kolem mrtvol ležících na ulicích a bez nezbytností, jako je jídlo a voda, bez zajištění bezpečného útočiště. Na jihu již sto tisíc vysídlených lidí postrádá  přístřeší, jídlo, vodu a hygienu. 

»13.11.2023-Izrael a okupovaná území:  Mléčná banka Společnosti Davidovy hvězdy (MDA) v Izraeli od eskalace izraelsko-palestinského konfliktu již ztrojnásobila svou produkci mateřského mléka - právě od dárců mléčných bank MDA získávají potřebné mléko nedonošené děti a děti matek, které zemřely, byly zraněny nebo uneseny jako rukojmí. MDA je národní společností Hnutí ČK&ČP.

»08.11.2023-Izrael a okupovaná území: Kolona sedmi vozidel MVČK vezoucí zdravotnický materiál a léky do zdravotnických zařízení včetně nemocnice Al Quds Palestinského ČP se včera v Gaze dostala pod palbu. Byly poškozeny dva kamiony a zraněn jeden řidič. I přesto byl MVČK schopen doručit většinu pomoci, a to do velké nemocnice Al Shifa. Toto však nejsou podmínky, za kterých mohou humanitární pracovníci pracovat a uspokojovat naléhavě potřeby, uvedl W. Schomburg, vedoucí delegace MVČK v Gaze.

»06.11.2023-Izrael a okupovaná území:  Kolona čtyř sanitek převážejících pacienty z nemocnice Al Shifa v Gaze za doprovodu vozidel MVČK dnes překročila na přechodu Rafáh hranici s Egyptem. Je pro mě nesmírnou úlevou, že jsou v bezpečí a dostane se jim neodkladné zdrav. péče, uvedl W. Schomburg, ved. Delegace MVČK v Gaze. Nelze dostatečně zdůraznit, jak důležité je dodržovat ochranu nemocnic, pacientů a zdrav. personálu, jak ji za všech okolností předepisuje humanitární právo. Humanitární situace v Gaze se dále rychle zhoršuje, MVČK jedná s bojujícími stranami ve věci dodržování pravidel pro vedení válek.

»01.11.2023-Ukrajina/Rusko: Pátrací služba ČK usiluje o udržování kontaktů mezi členy rodin za všech okolností. Tak např. paní Olena čekala 103 dní na zprávu o svém synovi. Díky Červenému kříži už ví, že žije, je jako válečný zajatec v Rusku a dostala od něj dopis... Video: [+++]

»01.11.2023-Izrael a okupovaná území: Vedoucí Delegace MVČK v Gaze, W. Schomburg, posílá videovzkaz z Gazy dnešních dnů, zaměřuje se na obtížnou dostupnost základní zdravotní péče, která musí být podle mezinárodního humanitárního práva zajištěna. Video: [+++]

»31.10.2023-Ukrajina: MVČK podporuje vzdělávání dětí, zvláště těch, které mají ztížený přístup ke vzdělání - nejen válkou, ale např. fyzickou či psychickou poruchou nebo poruchami učení. Do Vzdělávacího a rehabilitačního centra v Černihivu dodal nejen 2.000 balíků s potravinami, ale i dva skleníky a setbu pro podporu vzdělávání a rozvoj těchto dětí. Video: [+++]

»28.10.2023-Izrael a okupovaná území: MF ČK&ČP včera ztratila spojení s Palestinským ČP, uvedl prezident Federace F. Rocca. MVČK z Gazy hlasí, že operační středisko ZZS Palestinského ČP v Gaze nemá spojení se základnami, lidé se nemohou dovolat zdravotnické záchranné služby. Jde o důsledky eskalace konfliktu. Prezidentka MVČK M. Spoljaric-Egger sdělila, že MVČK v dialogu s bojujícími stranami připomíná striktní povinnost vést vojenské operace tak, aby civilní obyvatelstvo mělo možnost přesunout se z ohrožených oblastí do bezpečných míst. Současná intenzita bojů v Gaze ale vylučuje, ať již na severu nebo na jihu, aby takové oblasti existovaly. Humanitární přestávky v bojích a dostupnost zdrav. péče a zákl. životních potřeby jsou nezbytné a válečné právo je vyžaduje. Válečné právo (MHP) platí pro všechny vojenské operace, i výkon sebeobrany těmto pravidlům samozřejmě podléhá, nemá-li jít o válečné zločiny. MVČK pokračuje v podpoře zdravotní péče, vedou se jednání o propouštění rukojmí a přístupu k nim.

»27.10.2023-Ukrajina: V Mykolajivě se profesoři a studenti pod vedením docentky L.Opanasenko zúčastnili akce s týmem psychologické podpory MVČK. Tým MVČK se zaměřuje na psychologickozu podporu v době ozbrojených konfliktů, které široce zasahují psychiku lidí. Diskutovali o psychické pohodě uprostřed akademických výzev a ozbrojených konfliktů. Otázky duševního zdraví se dnes týkají každého Ukrajince, ale ne každý je připraven jim naslouchat. 

»27.10.2023-Izrael a okupovaná území: Personál MVČK v Gaze dnes doplnil tým pro válečnou chirurgii, tým pyrotechniků a odborníci pro pátrání po pohřešovaných. Přijeli v rámci konvoje 6 kamionů MVČK, které přivezly sety pro ošetřování válečných zranění a další zdravotnický materiál pro ošetření do 5.000 raněných v severní i jižní Gaze, a tablety pro přípravu 50.000 l pitné vody.

»25.10.2023-N.York/SvětV debatě před Radou bezpečnosti OSN vystoupila prezidentka MVČK M. Spoljaric Egger. Na RB OSN se obrátila kvůli neutěšené situaci, ochraně a účasti žen v ozbrojených konfliktech. Zdůraznila, že plné dodržování mezinárodního humanitárního práva znamená, že ženy, muži, dívky a chlapci jsou chráněni stejnou měrou. Zmínila také, co vše připomíná MVČK jednotlivým bojujícím stranám ve stovce vedených válek. Více: [+++]

»24.10.2023-Izrael/okupovaná území: Včera v nočních hodinách předal MVČK, jako netrální zprostředkovatel v humanitárních otázkách,  v Izraeli další dvě propuštěná rukojmí, která byla zadržována v Gaze...

...a dnes večer projel z Egypta již čtvrtý konvoj s humanitární pomocí Hnutí ČK&ČP - s léky, potravinami a vodou, který převzal a dále distribuuje Palestinský ČP. Stále je to ale kapka v moři potřeb.

»21.10.2023-Izrael/okupovaná území: Dnes projel do Gazy první konvoj s humanitární pomocí. Šlo o pomoc Mezinárodního hnutí ČK&ČP. Jeho přepravu zajistil Egyptský ČP a byl převzat Palestinským ČP. Šlo o celkem 20 kamionů - 6 s léky,  7 se zdravotnickým materiálem, 5 s potravinami a dva s pitnou vodou... 

...MVČK dále vyslal chirurgický tým a 60 tun léků a zdrav. materiálu. Je to však jen kapka v moři potřeb a věříme, že humanitární právo bude aktivováno a pomoc určená těm, kteří se neúčastní přímo nepřátelství, bude připuštěna v potřebném rozsahu.

»20.10.2023-Izrael/okupovaná území: Mezinárodní výbor ČK, jako neutrální prostředník mezi znepřátelenými stranami, dnes přepravil z Gazy do Izraele první dvě propuštěná rukojmí zadržená při útoku na Izrael před 14 dny, uvedla prezidentka MVČK M. Spoljaric-Egger.  MVČK dále vyzývá k propuštění všech rukojmí, než se tak stane, měl by mu být umožněn přístup k nim. Zopakoval dále výzvu oběma stranám k zachovávání válečnéhop práva a minima lidskosti. Lidé v Gaze nemohou stále čekat na humanitární pomoc, nemocnice kolabují a lidé nemají přístřeší, potraviny a vodu. MVČK vyzývá k přerušení palby a umožnění humanit. pomoci.

»19.10.2023-Arménie/Azerbajdžán: MVČK navštěvuje komunity v N.Karabachu a poskytuje pomoc po obrovském exodu, který následoval po nedávné eskalaci nepřátelství. Je potřeba je také připravit na zimu a MVČK jim poskytuje podporu.

»17.10.2023

»16.10.2023-Izrael/Okupovaná teritoria: Humanitární pomoc Mezinárodní federace ČK&ČP čeká na vpuštění do Gazy. Dopravu zajistil Egyptský ČP. Podle IV. Ženevské úmluvy, jejíž smluvní stranou jsou všechny státy světa, přikazuje propustit humanitární pomoc na okupovaná území. Vedoucí Delegace Mezinárodního výboru ČK pro Izrael a okupovaná území, R. Tabari, uvedla, že týmy MVČK zůstávají v Gaze. V terénu pomáhají jak jen mohou, avšak humanit. potřeby narůstají a situace je ubohá. Podle citované Ž.úmluvy musí být MVČK působení na okupovaných územích umožněno, nelze jej vyzývat k opuštění území, naopak mu musí být poskytnuty bezpečností garance pro jeho pohyb po teritoriu. MVČK je mimo poskytování hum. pomoci stále připraven k návštěvám rukojmí aj. zadržovaných osob v Gaze. Ženevské úmluvy [+] se státy zavázaly respektovat za všech okolností,  původ ozbrojeného konfliktu ani příčiny vedoucí k použití síly zde nehrají roli.

»16.10.2023-Ukrajina: Pomoc Mezinárodního hnutí ČK&ČP pokračuje k blížícímu se 600. dni od počátku současné invaze ruských ozbrojených sil na Ukrajinu. Příklady z posledních dnů: MVČK např. dnes dodal do Charkova 10 výkonných elektrických generátorů - pro zdravotnická a sociální zařízení. Nemocnice ani domovy důchodců nemohou bez elektřiny pracovat, čerpat vodu ani topit. A nebo v sobotu získalo 175 domácností v Posad-Pokrovske v Chersonské oblasti stavební materiál k opravě obydlí před nastávající zimou...

...v pátek pak 2. městská Kyjevská nemocnice obdržela pro poláleninové centrum velkou zásilku zdrav. přístrojů - mapř. defibrilátory, anesteziologické přístroje, světla pro operační sály - a léků.

»13.10.2023-Izrael/Okupovaná teritoria: MVČK se ve svém prohlášení vyjadřuje k nepřípustnosti útoku Hamás na izraelské občany, zákazu braní rukojmí a k pokynu izraelských úřadů k evakuaci častí Gazy, které shledává v rozporu s humanitárním právem, které musí respektovat každá strana: [+++]

»11.10.2023-Izrael/Okupovaná teritoria: Vojenské operace se vždy musí řídit válečným právem! Zdravotníci nesmí být napadáni. Dnes se při dvou incidentech dostaly pod palbu sanitky Palestinského ČP a čtyři zdravotníci zemřeli a v sobotu zahynul řidič sanitky společnosti Davidovy hvězdy, potvrdila dnes MF ČK&ČP. Zasažena byla i budova MVČK v Gaze, F. Carboni, ředitel MVČK pro Bl. a Stř. Východ uvedl, že ani během nejtemnějších okamžiků přítomnosti v v Gaze nikdy nepředpokládal scénář, kdy by 2 mil. civilistů mohly přežít těžké bombardování, bez vody, jídla, elektřiny a léků. Veškerá opatření k zamezení takové situace by měla být přijata okamžitě.

»10.10.2023-Izrael/Okupovaná teritoriaTýmy MVČK úzce spolupracují se společností Davidovy hvězdy a  Palestinským ČP při pomoci raněným, nemocným a lidem v nouzi. Pracovníci obou těchto humanitárních organizací se stali oběťmi násilí; zde připomínáme, že zdravotničtí pracovníci musí být vždy chráněni. MVČK nabídl humanitární podporu všen stranám, poskytuje podporu úřadům při identifikaci pohřešovaných či mrtvých, odeslal také zdravotnický materiál do nemocnice v Gaze. Je připraven navštívit rukojmí a izrael. vojáky držené v Gaze. Pátrací služba je připravena sjednocovat rodiny a pátrat po pohřešovaných.

Přispět na pomoc Mezinárodního výboru Červeného kříže obětem konfliktu v Izraeli a na okupovaných územích můžete tímto tlačítkem:

Platba on-line (kartou, Paypal)

 


Některé zkratky:

  • MVČK - Mezinárodní výbor Červeného kříže [+]
  • MFČK&ČP - Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce [+]