Filipíny: Červený kříž pomáhá obětem tajfunu

[10.11.2013] Dne 8.11.2013 zasáhl Filipíny nejsilnější letošní tajfun v této oblasti – Hayan (místní znám jako Jolanda).

Tajfun postihl více než 4 miliony lidí, přes 2.000 domů bylo zcela zdemolováno. Podle zpráv filipinské národní společnosti Červeného kříže připomínají zasažená místa zásah vlnou cunami.

<strong">Červený kříž se podílel na evakuaci 125.000 lidí. Poskytuje okamžitou pomoc (tj. především provoz evakuačních center, poskytování přikrývek, ošacení, potravin, pitné vody a zdravotní a psychosociální péče). K dnešnímu dni obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Do oblasti dnes dorazí letecká zásilka přikrývek, stanů, hygienických potřeb ze skladů Mezinárodní federace ČK&ČP umístěných v Asijsko-pacifické zóně.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10.400.000 Kč.

[12.11.2013] Pomoc Červeného kříže pro 600.000 nejpostiženějších lidí je naplánována na 18 měsíců - od potravin, zdravotní péče, zajištění hygieny a pitné vody až po pomoc při zajištění obydlí - a vyžádá si 1,9 miliardy Kč.

portál pátrací služby Červeného kříže

Forma pomoci z ČR: jedním z principů pomoci Červeného kříže je, že materiální pomoc se pořizuje v dané lokalitě a jejím blízkém okolí. Tím se jednak šetří prostředky dárců a neodčerpávají se na dopravu a současně se sekundárně podpoří místní ekonomika, jinak oslabená katastrofou. Z území ČR tedy připadá v úvahu jen finanční podpora pomoci ČK.

dobrovolníci Červeného kříži v provincii Capiz
dobrovolníci Červeného kříži v provincii Capiz

Finančně přispět na pomoc můžete sbírkovým účtem ČČK č.ú. 222885/5500, v.s. 777

Přispět můžete také on-line - platební kartou Visa, MasterCard, systémem Pay-Sec, ČSOB, ERA a MasterCardMobile

nebo zasláním dárcovské SMS z mobilního telefonu s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777
[cena 1 DMS je 30,- Kč, z nichž ČČK obdrží 28,50 Kč](zvětšit)