Prezident MVČK v Londýně: známe příčiny syrské katastrofy

Na konferenci konané v Londýně s cílem přispět k řešení humanitární krize v Sýrii vystoupil 4.2.2016 prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer.

V projevu ke světovým státníkům konstatoval, že příčina současné humanitární katastrofy je velmi prostá: je jí neustálé porušování mezinárodního humanitárního práva, kdy zakázané způsobe vedení boje - zejména útoky na civilisty a jejich infrastrukturu - se staly běžnou praxí.

Následky jsou zničující podmínky v nichž civilisté žijí, masové vnitřní přesuny obyvatel (kolem 9 milionů) i proud obyvatel, kteří Sýrii bohužel opouštějí (4 mil.).

Mezinárodní hnutí ČK&ČP - zejm. MVČK a Syrský ČP - je dnes největším humanitárním aktétem v Sýrii, působí na 3/4 území, jen loni přineslo pomoc 16 milionům Syřanů. Je to ale stále málo.

Než bude nalezeno politické řešení krize, je dle P.Maurera nutno zajist dodržování válečného práva. To není jen povinnost bojujících stran, ale všech států světa. Dále prezident MVČK vyzval státníky, aby podpořili činnost všech složek Mezinárodního hnutí ČK&ČP při poskytování pomoci Sýrii.

Další etapu pomoci v Sýrii připravuje i ČČK v partnerství se Syrským ČP.


Peter Maurer / 1. zleva
Peter Maurer / 1. zleva

Prezident MVČK připomněl také ztrátu již 60 životů z řad složek ČK&ČP v Sýrii...


Ikona dokumentu PDF Projev prezidenta MVČK na londýnské konferenci

Podpořit pomoc ČČK v Sýrii: 333999/2700 v.s.1501 | daruj on-line | QR platba