Světový den ČK&ČP 2013 v Senátu Parlamentu ČR

Osmý květen - den narození Henri Dunanta - je celosvětově připomínán jako Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Zaznamenáníhodné je, že tato mezinárodní tradice (zavedená před 65 lety) vznikla z československé aktivity Velikonočních mírů ČSČK založené r.1921...

Slavnostní shromáždění u příležitosti Světového dne ČK&ČP v r.2013 se konalo 13.května v Hlavním (Valdštejnském) sále Senátu Parlamentu ČR. V Senátu se tyto oslavy konají od doby, kdy nedlouho po vzniku ČR byla obnovena tato tradice. Spolupořadatelství se ujal předseda Senátu PČR Milan Štech, který stejně jako prezident ČČK Marek Jukl pronesl úvodní projev.

Letošní oslavy byly významné i tím, že letošní rok je rokem 150. výročí založení naší celosvětové organizace. Slavnostní shromáždění bylo poděkování všem, kteří v řadách ČČK pomáhají potřebným, i těm, kteří ČČK podporují a pomáhat mu tak pomáhají. Na pět desítek členů, dobrovolníků a zaměstnanců obdrželo některé z ocenění ČČK, od Pamětního listu po medaili Alice Masarykové. Oceněno byly také ty OS ČČK, které jsou ostatním příkladem v rozvoji programové činnosti i desítka jednotlivců, kteří nás finančné podpořili. Součástí slavnosti bylo i poděkování těm, kteří prokázali dovednost správně poskytnout první pomoc.


» Fotogalerie ze Světového dne

Početná skupina těch, kterým Senát toho dne patřil, zastupuje ty, kterým nejsou cizí Dunantovy ideály, i když jsou jedno a půl století staré - pomoc člověka člověku je aktuální dosud a i nadále bude. Čtvrtmiliarda těch, kterým ročně pomůžeme, je důvodem i smyslem naší existence nyní i v budoucnu.

Poděkováním přítomným bylo i vystoupení paní Jitky Zelenkové.