Sýrie - nepokoje trvají již třetí rok - Červený kříž pomáhá

[vydáno 15.3.2012, poslední revize 1.9.2013]
Již třetí rok trvají nepokoje a násilnosti v Sýrii. Humanitární situace velkého počtu Syřanů je velmi obtížná, i když se už nevyskytuje na prvních stránkách zpravodajství...

Humanitární aktivity v Sýrii nyní představují nejrozsáhlejší z probíhajících operací složek Mezinárodního hnutí ČK&ČP. Jejich finanční rozsah již dosáhl v přepočtu 3 mld. Kč, plánováný rozsah je ještě o další téměř 2 mld vyšší....

V Sýrii samotné z humanitárních organizací celoplošně působí jen Mezinárodní výbor ČK a národní společnost Syrského ČP nehledě na všemožná nebezpečí a úskalí. V okolních státech statisícům uprchlíků pomáhá Mezinárodní federace ČK&ČP spolu s místními národními společnostmi.

V Sýrii samotné dodal ČK&ČP pitnou vodu již 22 mil.osob, potraviny obdrželo 3,2 milionu, první pomoc byla poskytnuta téměř půl milionu raněných. Při poskytováíní pomoci zahynulo již více než 20 příslušníků ČK&ČP... Uvnitř Sýrie je bez domova přes 4 miliony osob. ČK&ČP provozuje po jejím území přes 400 evakuačních center. V okolních zemích je v táborech ČK&ČP již přes 575 tisíc uorchlíků! Např. v Jordánsku otevřel minulý týden ČK&ČP zdravotnický komplex, který bude schopen poskytovat pravidelnou zdravotní péči 130 tisícům lidí.


Jen mezi lednem a červnem 2013 týmy MVČK zajistily opravy a náhradní díly vodárnám a zajistily tak přístup k nezávadné pitné vodě 20 milionům osob. Na přímé dodávky pitné vody cisternami je odkázáno 135 tisíc Syřanů. V prvním pololetí rozdělil MVČK balíky s potravinami (á 25kg) milionu lidí a soupravy domácích potřeb (matrace, přikrývky, kuchyňské potřeby, hygienické potřeby, svíčky atd.) dalším 400.000. Dále např. obnovil 321 veřejných zařízení (školy, zdravotnická zařízení ap.) v 13 syrských provinciích. V neposlední řadě pokračuje dodávání léčiv, zdravotnického materiálu a provozních potřeb pro zdravotnická zařízení i v místech zasažených boji tak, aby lidé měli přístup ke zdravotní péči.

Sbírka organizovaná ČČK na pomoc Syřanům stále trvá.


Jen počet osob, kteří byli nuceni bojovými událostmi opustit své domovy, odhaduje ČK&ČP na 3,6 milony. Stále roste počet těch, kteří nemají žádné příjmy a jsou zcela odkázání na humanitární pomoc. Lidé, kteří uprchli ze svých domovů, nacházejí útočiště v dočasných přístřešcích, ve školách, mešitách, sportovních stadionech, veřejných budovách apod. Obtížná je situace zejména na severu a v centrálních oblastech. Jen v březnu 2013 byla v Aleppu, Starém Damašku, Raqqa, Hama, Idlibu, Damašku, Lattakii, Homsu poskytnuta Mezinárodním výborem ČK potravinová pomoc a humanitární potřeby 500.000 lidí. Pokračuje také podpora zdravotnických zařízení, dodávky léčiv a zdravotnického materiálu a zásobování civilistů pitnou vodou.


V celé zemi operují složky Mezinárodního hnutí ČK&ČP: Mezinárodní výbor Červeného kříže a Syrský Červený půlměsíc, které již poskytly zdravotní a humanitární pomoc více než 4.250.000 potřebným. MVČK je ve stálém kontaktu s představiteli vlády a povstalců, s nimiž projednává především opatření ve prospěch civilistů a přístup raněných a nemocných ke zdravotní péči. Navštěvuje také vězněné.

Mají - i když komplikovanou - možnost pohybu po celé Sýrii a přístupu k lidem v nouzi. Personál Syrského ČP v terénu čítá na 10.000 školených osob [I během bojů působilo např. v Homsu každodenně 1.500 příslušníků Syrského ČP, kteří poskytovali zdravonickou pomoc a distribuovali základní životní potřeby, potraviny, hygienické potřeby a léky]. Svou pomoc poskytl i bezprostředně po krvavých událostech v al-Húlá a nyní např. i v zónách bojů v Aleppu.

Pomoc se zaměřuje také na lidi prchající ze svých domovů - přímo v Sýrii tak Syrský ČP provozuje stovky evekuačních center především ve školách a jiných veřejných budovách (např. Starý Damašek cca 90, Aleppo cca 80 center), kde lidé získají přístřeší, potraviny, zdravotní a psychosociální péči, bezpečnou pitnou vodu a možnost osobní hygieny. Dětem poskytuje také školní potřeby. I mimo Sýrii je uprchlíkům pomáháno - např. Libanonský ČK zřídil střediska pro několik desítek tisíc syrských utečenců, Pátrací služba ČK zajišťuje uprchlíkům telefonní spojení s blízkými... Rozsah pomoci mezinárodních složek ČK&ČP se pohybuje kolem 150.000.000 CHF, tj. 3 miliardy Kč...

V obtížné situaci ztratil Syrský ČP i několik svých příslušníků, vč. např. generálního tajemníka SČP. Mezinárodní výbor ČK je jedinou mezinárodní organizací působící plošně v Sýrii, je v kontaktu jak s vládními tak povstaleckými silami. Prezident MVČK P. Maurer pobýval v září 2012 přímo v Sýrii a jednal také s prezidentem Assadem.

Více v našich tiskových informacích (poslední z 10.7.2013)

Konvoj ČK&ČP na cestě potřěbným do Bludanu
Konvoj ČK&ČP na cestě potřebným do Bludanu

Finančně přispět na pomoc můžete prostřednictvím účtu ČČK - č.ú. 222885/5500, v.s. 333

Přispět můžete také  on-line - platební kartou Visa, Mastercard, systémem Pay-Sec

Z ohlasů, které ČČK z bojující Sýrie obdržel:
... děkuji Českému červenému kříži, že myslí na syrské lidi během jejich útrap a jsme vám velmi vděční za Vaši pomoc...
... jsem vděčný zemi, kde jsem studoval a jejímuž jazyku dodnes rozumím a jsem hrdý na kontakt s Vaší zemí...