Sýrie: rozpočet na pomoc navýšen

Symbolicky - ve Světový den Červeného kříže 8.5.2014 - oznámil Mezinárodní výbor Červeného kříže navýšení rozpočtu na humanitární operaci v Sýrii téměř na dvojnásobek - 193.000.000 CHF, tedy 4,3 miliardy Kč.

Operace v Sýrii je v posledních 15 letech největší operací Mezinárodního hnutí ČK&ČP ve válkou zasažené zemi.

Jen za posledních 8 týdnů se pomoci Červeného kříže - pitná voda, potraviny, základní životní a hygienické potřeby - dostalo dalším 900.000 Syřanům, kteří již čtvrtým rokem zakoušejí strázně nepokojů a občanské války...

Prioritou Mezinárodního hnutí ČK&ČP je zajistit dostupnost zdravotní péče, základní potřeby civilistů a respekt k mezinárodnímu humanitárnímu právu. I přes navýšení rozpočtu se nůžky mezi potřebami a možnostmi pomoci stálerozevírají. Syrský konflikt také negativně ovlivnil ekonomiku sousedních zemí a vyhnal ze Sýrii miliony obyvatel...

Pomoc Sýrii: 222885/5500, v.s. 333

I přes střelbu humanitární konvoj do Homsu dojel

Konvoj s humanitární pomocí Syrského ČP směřující do Homsu se v sobotu 8. února 2014 stal terčem palby z ručních zbraní a minometů. Jeden z řidičů byl vážně raněn.

Konvoj však pokračoval v cestě a civilistům do Homsu dopravil 250 balíků s potravinami po 47 kg, 190 souprav hygienických potřeb a léčiva. Při cestě zpět bylo z Homsu evakuováno 600 osob. 47 kamionů s pomocí ČK&ČP dorazilo také do Damašku.

Mezinárodní výbor ČK a SČP společně vyzvaly k dodržování elementárních zásad humanitáírního práva, mezi něž patří respektování ochranných znaků Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Sýrie 2014 - Červený kříž dále pomáhá

Rok 2014 je třetím rokem násilností a občanské války v Sýrii.

Prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže P. Maurer (na obrázku) navštívil Sýrii ve dnech 11.-13.ledna zdůraznil, že Červený kříž chce poskytovat širší pomoc. O její realizaci jednal se syrskými představiteli.

Jen za loňský rok se pomoci Červeného kříže dostalo mnoha milionům Syřanů ve všech 14 syrských provinciích (např. pitná voda třem desítkám milionů, potraviny třem milionům,...), to však stále nestačí. Zejména v obležených oblastech se lidem nedostává základních životních potřeb ani zdravotní péče...

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce pomáhá obětem konfliktu v Sýrii již třetím rokem - rozpočet pomoci MVČK letošní rok je 2,1 miliardy Kč.

Pomoc Sýrii: 222885/5500, v.s. 333

Tisková zpráva z 13.1.2014


prezident MVČK P.Maurer v Sýrii