Ukrajina: 18.2.2015 konvoj s pomocí dorazil na místo


Odjezd konvoje / zleva: prezident ČČK, ministr zahraničí, předseda vlády, ředitel SSHR, gen. ředitel HZS

V pondělí 16.února 2015 vyjel z humanitární základny HZS ve Zbiroze konvoj s pomocí obětem občanské války na Ukrajině. Vypravení konvoje se zúčastnil i předseda vlády ČR B.Sobotka a ministr zahraničí L.Zaorálek, jehož rezort konvoj zorganizoval.

ČČK zajišťuje zdravotnickou část humanitární pomoci - v návaznosti na dlohodobou pomoc - v rámci humanitárního konvoje dopraví 20 palet s téměř 4 tunami zdravotnického materiálu a přístrojů určených k poskytování zdravotní péče raněným v bojích na Ukrajině - mimo jiné také zařízení pro přípravu kožních štěpů k léčbě popálenin - v ceně 1,75 mil. Kč a poskytl též tříčlenný doprovod (sanitní vůz) a zajišťuje supervizi konvoje. Uvedený zdravotnický materiál nelze pořídit v místě.

Pomoc vezená čtyřmi kamiony dorazila 17.2.2015 pozdě v noci do Kyjeva, kde byla složena a kamiony HZS ČR se vrací zpět do ČR. Další distribuci zdravotnické pomoci ČČK a dále ovšem i přikrývek, spacích pytlů a termoizolačních fólií (poskytla SSHR, jedná se o cca 1.600 ks) v rámci Ukrajiny zajišťuje již Červený kříž. Pomoc je určena jednak nemocnicím - především v oblastech zasažených boji, ale též mobilním zdravotnickým týmům Ukrajinského Červeného kříže, které operují přímo v terénu (k jejich výbavě byla určena naše dřívější pomoc) a překlenují tak alespoň zčásti výpadek zdravotní péče v místech zasažených boji. Jedná se např. o oblasti Mariupol, Charkov, Berďansk, Oděssa, Nikolajev, Melitopol.

Pomoc bude distribuována bez jakéhokoli nepříznivého rozlišování daného zejména příslušností k té či oné bojující straně.

O cestě konvoje informujeme níže.


nástup personálu doprovázejícího konvoj ve Zbiroze před odjezdem


konvoj před odjezdem


Sledujeme cestu konvoje

[16.02.2015] V 10:45 vyjíždí konvoj ze základny Zbiroh. Tvoří jej 4 nákladní automobily a doprovodné vozidlo HZS a doprovodné vozidlo ČČK. Po 17.h. dorazil konvoj na základnu HZS Hlučín, odkud ve 21:00 vyjel směr Polsko. Ve 21:40 překročil polskou hranici.

[17.02.2015] V 8:00 dosáhl konvoj polsko-ukrajinskou hranici. Po vyřízení celních formalit vjíždí v 9:15 na Ukrajinu a jede do Kijeva.

[18.02.2015] V 0:31 konvoj zaparkoval na určeném parkovišti v Kijevě. Na 10:00 je plánováno zahájení celního řízení.

[18.02.2015] V 11:30 bylo celní řízení skončeno. Materiál ČČK a SSHR tak úspěšně dosáhl konce této etapy transportu a je po předání převážen do skladu Červeného kříže v Kijevě. Zde bude rozdělen a následně Červeným křížem rozvážen do dalších míst určení na východě a jihovýchodě Ukrajiny - míst zasažených boji. Vozidla HZS zahájí návrat do ČR.

[18.02.2015] V 13:45 byla dokončena překládka materiálu ve skladu Červeného kříže a vozidla HZS vyjela na zpáteční cestu. Současně byla zahájena distribuce pomoci v rámci Ukrajiny. Přispěje ke zvýšení dostupnosti zdravotní péče raněným a nemocným bez rozdílu.