Ukrajina: Červený kříž pomáhá

[20.02.2014] Od počátku nepokojů v Kyjevě, hlavním městě Ukrajiny, které se později rozšířily i do několika dalších měst, poskytuje národní společnost Červeného kříže na Ukrajině pomoc – zejména zdravotnickou – obětem násilnosti, a to jak z řad opozice, tak vládních sil.

Jen na kyjevském Majdanu a přilehlých ulicích, operuje kolem 60 dobrovolníků Ukrajinského červeného kříže a např. 19.2.2014 ošetřili na stanovištích Červeného kříže na 360 zraněných (z toho 302 demonstrantů a kolem 60 policistů). Ke zraněním došlo i v řadách personálu Červeného kříže

V zemi rovněž působí delegáti Mezinárodního výboru Červeného kříže, kteří jsou ve styku s oběma stranami probíhajících vnitrostátních násilností s cílem zejména sledovat zacházení se zadrženými osobami a zajistit dostupnost potřebné zdravotní péče obětem.

Náklady na poskytovanou pomoc jsou zatím čerpány z fondů Červeného kříže pro tyto situace (Ukrajinskému ČK bylo zasláno 5,1 mil. Kč). Český červený kříž situaci sleduje a je připraven vyhlásit finanční sbírku, bude-li to potřebné.

zdravotníci Červeného kříže zasahují na Majdanu
Zdravotníci Červeného kříže zasahují na Majdanu