Zlaté kříže dárcům krve předány v Hybernii

V neděli 22.května 2011 se pražské Divadlo Hybernia stalo dějištěm ocenění mnohonásobných bezpříspěvkových dárců krve a jejích složek.

Nejvyšší ocenění - Zlaté kříže 1. a 2. třídy - za neuvěřitelných 160 či 120 čestných darů nejcennější tekutiny převzalo 245 dárců krve, kteří se stali členy 1.883 členné rodiny nositelů těchto ocenění v ČR.

Dárcům za jejich nevšední zásluhy přišel poděkovat náměstek ředitele VZP Jiří Bek, který spolu s prezidentem ČČK Markem Juklem vyznamenání dárcům předával, senátor Milan Pešák, předseda Národní transfúzní komise MZ ČR Petr Turek a MZ ČR zastupovala Eva Křenová.

K příjemné atmosféře jistě přispělo vystoupení Ilony Csakové, Kamily Nývltové a Mariana Vojtka. Slavnostním odpolednem provázel Petr Hanzlík. Akci podpořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR a Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR.


Další fotografie ze slavnostního oceňování

V ČR je v nemocničních transfúzních zařízeních evidováno na 290 tisíc dárců, což je cca o 100 tisíc méně, než by byl optimální stav. Bezpříspěvkové dárce krve oceňuje Červený kříž již od šedesátých let 20. století, kdy byla zahájena celosvětová kampaň za dárcovství oproštěné od finanční vazby.