Chcete někomu poděkovat za nezištnou pomoc? Věnujte medaili

Sádrové modely medaile Dík dobrovolníkům (v pozadí kniha Století s Červeným křížem)
Sádrové modely medaile Dík dobrovolníkům (v pozadí kniha Století s Červeným křížem)

Kdekoliv je ve světě konflikt, kdekoliv je ve světě katastrofa, kdekoliv je ve světě pandemie, je symbolem naděje červený kříž. 8. května je Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce. V předvečer tohoto dne se Český červený kříž a Česká mincovna rozhodly představit společný projekt..

Ušil pro vás někdo roušky? Nosil vám léky a nákup? Jezdil po městě s dezinfekcí? Chcete poděkovat za osobní nasazení v době nouzového stavu? Předat mu dárek trvalé hodnoty s věnováním, které mu bude navždy připomínat složitou dobu, kdy stál v první linii?

Zdá se, že první vlna pandemie je v České republice na ústupu. Cílem projektu je poděkovat všem, kdo v boji s neviditelným nepřítelem, přiložili ruku k dílu. Ať jimi byli ošetřovatelé u lůžek nejvíce nemocných, ať jimi byli dobrovolníci, které koordinovaly krizové štáby jednotlivých krajů, měst či Červený kříž, ať jimi byly unavené švadleny, které do úmoru šily roušky pro ostatní. Tisíce lidí pomáhaly a stále pomáhají, pečují o osamocené, o seniory, které nouzový stav uvěznil doma, nakupují, vyzvedávají léky, rozvážejí roušky a dezinfekci či si jako školení dobrovolníci s člověkem zcela odříznutým od společenského dění povídají prostřednictvím zřízených telefonních linek.

Právě pro ně je určena medaile ,Děkujeme‘. Nese portrét Florence Nightingalové, patronky ošetřovatelek, která inspirovala Henri Dunanta k založení Červeného kříže. Na aversu jsou pak slova díků v několika světových jazycích. Návrh je z dílny výtvarníka Martina Daška. Česká mincovna medaili razí v mosazi, ve stříbře a ve zlatě. Poděkujete tak hned dvakrát, obdarovanému a Červenému kříži. Podíl na výtěžku z prodeje těchto medailí získá Český červený kříž na konkrétní vybavení.

ČČK provozuje více než 20 sociálních a zdravotnických zařízení – jedná se o Dětskou odbornou léčebnu Ch. G. Masarykové, zařízení pro seniory a další sociální zařízení. Z výtěžku by ČČK rád pořídil například sdružený diagnostický a vyhodnocující přístroj pro diagnostiku a řešení obezit a poruch metabolismu, spirometr, ultrazvukové inhalátory, používané prakticky nepřetržitě jako základní součást léčby dýchacích cest, ale také třeba průmyslovou pračku pro praní ústavního prádla.

Medailí můžete poděkovat nejen za osobní přístup a nasazení v době pandemie, ale za jakýkoliv čin, když chcete věnovat obdarovanému památku trvalé hodnoty. Objednávka medaile zde.

Dále můžete navrhnout někoho na vyznamenání medailí Děkujeme. Návrhy vyhodnotí skupina zástupců ČČK a ČM a vybere 100 lidí, kterým na slavnostním večeru společně ČČK s Českou mincovnou předá mosaznou medaili, 20 lidem stříbrnou medaili a 10 lidem zlatý dukát Děkujeme. Formulář návrhu ke stažení zde. Uzávěrka: 27.07.2020!

Další finanční příspěvek České mincovny pro ČČK půjde jako alikvotní část zisku z prodeje Sady oběžných mincí 2020 – Olympijské hry v Tokiu a Mistrovství Evropy ve fotbale.

Více se dozvíte v tiskové zprávě. Záznam tiskové konference z představení projektu dne 7. května 2020 najdete zde.

Společná tisková zpráva ČČK a ČM ze dne 07.05.2020