Plakety prof. Haška předány dárcům kostní dřeně - již podruhé

Fotogalerie: Plakety prof. Haška předány dárcům kostní dřeně - již podruhéVstup do fotogalerie z akce

Sobota 18.09.2021 byla Světovým dnem dárců kostní dřeně. Při této příležitosti byly již podruhé předány Plakety prof. MUDr. Milana Haška, DrSc., vyznamenání ČČK určená pro dárce krvetvorných buněk k nepříbuzenským transplantacím. Tradice předávání těchto vyznamenání ČČK byla založena v loňském roce.

Tato vyznamenání předává ČČK na základě návrhů obou našich registrů dárců krvetvorných buněk - registru při pražském IKEM a registru při plzeňské Fakultní nemocnici.

Plaketu získávají ti dárci, kteří v předcházejícím roce darovali kostní dřeň pro nepříbuzenskou transplantaci a byli na toto ocenění navrženi některým z českých registrů.

Naším cílem je morálně ocenit vysoce humánní přístup těch, kdo se rozhodli darovat krvetvorné buňky k záchraně zdraví nebo života člověka, a současně zviditelnit dárcovství kostní dřeně a přispět tak k získání nových dárců.

Zaregistrovat se jako potenciální dárce kostní dřeně může každý zdravý člověk ve věku 18-40 let vážící alespoň 50 kg. V současnosti je v registrech v ČR zapsáno kolem 135 tisíc lidí.

Zvýšení tohoto počtu zvyšuje naději na život těm, kteří transplantaci kostní dřeně potřebují... Je zajímavé, že loni darovalo kostní dřeň více dárců, než v letech předchozích.

I druhé předávání Plaket Milana Haška se konalo v pražském Kaiserštejnském paláci, kam bylo pozváno 88 těch, kteří v loňském roce darovali své krvetvorné buňky. Celkový počet nositelů Plakety prof. Haška tak dosáhl 118

Plakety dárcům předával prezident ČČK Doc. Dr. Marek Jukl s Mgr. Marií Kuříkovou, která zastupovala Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM (Praha), a MgA. Klárou Conkovou reprezentující Český národní registr dárců dřeně (Plzeň).

Mezi hosty jsme uvítali Doc. MUDr. Marka Šetinu, náměstka ředitele pro léčebně preventivní péči IKEM, Nicole Beyerovou, ředitelku marketingu společnosti Promedica, a lékaře transplantačních center a partnery obou registrů. 

Velmi nás potěšila účast členů rodiny profesora Haška: Ing. Zory Havlíkové a Ing. Dariny Jiránkové, jeho dcer.

Moderování celého dne se ujal pan Karel Voříšek. Atmosféru události podtrhlo působivé vystoupení Radima Schwaba, které obsáhlo širokou škálu od operních a operetních árií až po muzikály.

Všem dárcům kostní dřeně děkujeme a věříme, že jejich příklad osloví další.

Tisková zpráva ČČK z 14.09.2021