8 květen: Světový den Červeného kříže & Červeného půlměsíce

Světovým dnem Červeného kříže a Červeného půlměsíce je osmý květen, který byl vybrán jako den narození Henri Dunanta (1828-1910), zakladatele Červeného kříže. Zaveden byl po 2. světové válce podle československé tradice Dnů míru Červeného kříže, kterými si Československo připomínalo památku obětí válek. 

Světový den ČK&ČP je oslavou statečnosti a práce všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Červeného kříže, jejichž služba ve 192 zemích světa lidem zachraňuje  životy nebo je mění k lepšímu, připomenutím našeho závazku vůči lidstvu – být současně aktéry lokálními i mezinárodními, nezávislými a neutrálními a být vždy všude a pro všechny.

Heslem letošního Dne je Buď lidský – #BeHumanKIND. Lidskost se pojí s laskavostí - každý má rád i drobné projevy laskavosti - jednak když je sám přijímá, ale také proto, že je příjemné, když se druzí cítí dobře. V době, kdy se Svět zdá rozdělený a plný těžkostí, znamenají malé skutky laskavosti ještě více, než kdy jindy... 

Chceme, aby se laskavost stala synonymem Červeného kříže. Vracíme se ke kořenům našeho hnutí -  naším cílem je , v duchu principu Humanity, chránit život a zdraví a zajistit úctu k člověku. Ročně pomůže Červený kříž více než půl miliardě lidí na Zemi...

Letošní Světový den si připomínáme v době války na Ukrajině. Dobrovolníci i zaměstnanci národních společností Červeného kříže nejen v místě konfliktu, ale i všech evropských zemích, Mezinárodní výbor Červeného kříže i Mezinárodní federace společností ČK&ČP poskytují rozsáhlou pomoc obětem ukrajinského ozbrojeného konfliktu, ať již přímo na Ukrajině, nebo uprchlíkům z této těžce zkoušené země. Pomoc zahrnuje zdravotnickou pomoc v místech bojů, evakuace, psychosociální pomoc, humanitární pomoc, pátrání po nezvěstných členech rodin, předávání zpráv mezi rozdělenými rodinami a podobně.

Český červený kříž již v únoru navázal na svou pomoc poskytovanou na Ukrajině již od roku 2014 a intenzivně podporuje dostupnost zdravotní péče – prostřednictvím našeho partnera, kterým je Ukrajinský červený kříž, ošetřující raněné a pomáhající obětem války, bez jakýchkoli rozdílů těm, kteří pomoc potřebují. 

Na Ukrajinu pravidelně dodáváme zejména zdravotnický materiál, léky a zdravotnická vozidla: během více než dvou desítek misí jsme zatím ukrajinským kolegům předali 151 tun materiální pomoci v hodnotě 58 milionů Kč. Flotila „našich“ vozidel, které působí na Ukrajině, již čítá 33 sanitek a dalších zdravotnických vozidel.

Pomáháme také ukrajinským uprchlíkům v ČR – jde o desítky tisíc konkrétních obětí války, kterým jsme alespoň trochu jejich osud ulehčili.

Český červený kříž se snaží na celém území republiky prospívat veřejnosti i našimi „mírovými“ programy – výukou první pomoci dětí i dospělých, propagací bezpříspěvkového dárcovství krve, sociálními a zdravotnickými aktivitami našich čtyř desítek zařízení, léčebnými pobyty pro děti či aktivitami pro seniory, šířením humanitárního práva či pátrací službou. 

V pondělí 9. května se od 11:00 v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu ČR uskuteční pod záštitou jeho předsedy tradiční slavnostní shromáždění spojené s oceněním zasloužilých členů a dobrovolníků ČČK, laických zachránců života i podporovatelů ČČK včetně těch, kteří se zapojili do pomoci obětem války na Ukrajině. Reportáž i fotogalerii ze slavnostního shromáždění zveřejníme na našich stránkách.

Děkujeme všem, kteří nám umožňují pomáhat – všem členům, zaměstnancům a dobrovolníků, kteří nám věnují své úsilí a svůj čas, a veřejnosti a institucím, kteří nás podpořili finančně, je mezi nimi i Senát Parlamentu ČR.

Tisková zpráva ČČK z 05.05.2022


Na cestu z Prahy se 1. května vydává na Ukrajinu další sanitka darovaná Českým červeným křížem