Světový den první pomoci 2023 - první pomoc v digitálním světě

9. září 2023 si připomínáme Světový den první pomoci. Digitalizace se nevyhýbá ani tak lidské činnosti, jakou je poskytování první pomoci. Digitální svět je pro každého – a tak i první pomoc může být zpřístupněna všem – bez ohledu na jejich postavení nebo věk. Každý člověk má schopnost naučit se, jak zachraňovat životy a učinit prostředí, v němž žije, bezpečnějším. Zároveň digitální nástroje mnohem snadněji přijímají děti a mohou se tak první pomoc naučit interaktivním způsobem, vlastním tempem a ve vlastním čase.

A právě »První pomoc v digitálním světě« je mottem letošního Světového dne první pomoci, kterým je od roku 2000 vždy druhá zářijová sobota. Světový den má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může v prvních minutách rozhodnout o životě a smrti člověka, ukázat, že první pomoc je vlastně jednoduchá a sdělit, jak a kde se ji naučit. #WorldFirstAidDay

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce je největším školitelem první pomoci na světě – prostřednictvím svých 192 národních společností ročně předá dovednost první pomoci více než 20 milionům lidí celého světa.

I pro Český červený kříž – součást Hnutí ČK&ČP – je výuka první pomoci po desítky let tradičním programem. Našimi kurzy projde 50 tisíc lidí ročně, od dětí až po dospělé. A posouváme ji i do digitálního světa:

  • letos jsme spustili inovovaný portál www.MladyZdravotnik.cz - návštěvníci se dozvědí, jakou pomoc poskytnout při úrazech nebo neúrazových stavech, jako jsou infarkt, mrtvice nebo epileptický záchvat. Správným postupům se děti mohou učit i pomocí kvízů, které otestují potřebné znalosti [více o tomto portále]
  • v příštích týdnech spustíme novou mobilní aplikaci První pomoc, bude šířeji zaměřena a stávající uživatelé dostanou o přechodu na novou aplikaci oznámení. Ke stažení bude na našem webu zdarma [odkaz zveřejníme zde].

I letos u příležitosti Světového dne pořádají naše oblastní spolky pro veřejnost ukázky poskytování první pomoci. Samozřejmě i nadále pořádáme po celé republice kurzy první pomoci - jsou dostupné každému, vybrat si vhodný kurz nebo akci ke Světovému dni první pomoci  můžete přímo na našem webu www.cervenykriz.eu/prvni-pomoc . Uměli byste i Vy první pomoc poskytnout?

Tisková zpráva ČČK ze dne 07.09.2023