Předáváme Zlaté kříže za 160 čestných darů krve

Sál Emy Destinové Kaiserštejnského paláce hostil slavnostní předávání Zlatých křížů

Zlatými kříži 1.třídy oceňuje ČČK hluboce humánní přístup těch bezpříspěvkových dárců krve, kteří darovali svou krev či její složku již 160 krát.

V krásných prostorách barokního Kaiserštejnského paláce na Malé Straně proběhla 17., 30. května a 14. června 2025 už tři letošní slavnostní shromáždění.

Na prvním shromáždění převzalo Zlatý kříž 129 dárců krve (převážně z Karlovarského, Libereckého, Ústeckého a Jihočeského kraje), na druhém 143 dárců (z Prahy, Středočeského a Královehradeckého kraje) a na třetím 122 dárců (z Pardubického, Plzeňského, Jihomoravského a Zlínského kraje a z Vysočiny). Rodina nositelů tohoto ocenění v ČR se tak rozrostla již na 6.764 členů.

Poděkovat dárcům krve za jejich výjimečný čin a předat jim Zlatý kříž přišel 17. května prezident ČČK Doc. Marek Jukl, Dr., sám mnohonásobný bezpříspěvkový dárce krve, spolu s MUDr. Renatou Procházkovou, Ph.D., členkou výboru Společnosti transfúzního lékařství ČLS JEP a primářkou libereckého transfúzního oddělení.

Na druhém shromáždění dárce vyznamenali Mgr. Karol Čukan, ředitel Úřadu ČČK, Mgr. Václav Pláteník, náměstek ministra zdravotnictví, a odbornou veřejnost zastupoval MUDr. Petr Turek, CSc., předseda Společnosti transfúzního lékařství ČLS JEP.

Předat Zlaté kříže na třetím shromáždění připadlo opět prezidentovi ČČK Doc. Marku Juklovi, Společnost transfúzního lékařství zastoupil Mgr. Jaroslav Zelený z Nemocnice Jihlava.

Příjemnou atmosféru vytvořilo na prvním shromáždění vystoupení Radima Schwaba,  zatímco 30. května dárce pozdravila Dasha.  Sál E. Destinové na třetím shromáždění rozezvučel  Tomáš Savka. Shromážděními provázel Petr Hanzlík.

Letošní rok je zajímavý tím, že právě před 110 lety, v roce 1915, vznikla první "krevní konzerva". Američan Richard Weil v praxi využil toho, že citrát sodný, jinak známý jako „éčko“ – regulátor kyselosti E 331 v limonádách, zabraňuje srážení krve. Podařilo se tak poprvé odebranou krev uchovat pro pozdější podání příjemci a doba tzv. přímých krevních převodů, tak začala odcházet do minulosti. 

Druhé letošní výročí se týka Československa, kde ČSČK v roce 1960, tedy před 65 lety,  zahájil kampaň za dárcovství krve oproštěné od finančních motivů (tzv. bezpříspěvkové), neboť je nejlepší ochranou příjemce. 

Tato kampaň je celosvětová a červená krevní složka se již ve více než 60 zemích odebírá výhradně od bezpříspěvkových dárců. Bohužel i u nás můžeme nalézt komerční zařízení zaměřená na odběr krevní plazmy na vývoz a lákající na finanční příspěvek. O objevech a historii dárcovství krve jsme psali v Magazínu mladého zdravotníka (zde).

Poslední letošní část předávání Zlatých křížů proběhne 4. října v Ostravě.

V roce 2025 získá Zlatých kříž za 160 čestných darů krve celkem 623 dárců krve.

V České republice každoročně přijme krev nebo jiný transfúzní přípravek na 170 tisíc nemocných a ročně svou krev nebo její složky v nemocničních transfúzních zařízeních daruje kolem 220 tisíc dárců. Proto je dárcovství krve tak důležité a vyznamenaní si Zlaté kříže plně zaslouží.

Věříme také, že ocenění budou příkladem pro ostatní, kteří třeba dosud váhají, zda se dárci krve stát. Potřeba je cca 80 tisíc nových dárců, aby došlo k dosažení nezbytného celkového počtu.

Na našich stránkách lze najít všechny potřebné informace včetně kontaktů na transfúzní stanice. Pojďte do toho s námi!