I letos jsme oslavili Světový den Červeného kříže
Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce se každoročně slaví 8. května, v den narozenin zakladatele Mezinárodního hnutí ČK&ČP Henri Dunanta. Letos jsme jej sice v květnu připomněli, ale tradiční slavnostní shromáždění bylo kvůli covidu-19 možné uspořádat až téměř na podzim - 21. září 2021.
V duchu tradice, přerušené po roce 1950 a obnovené r. 2000, se oslava odehrála na půdě Senátu Parlamentu ČR, konkrétně v Hlavním sále, pod záštitou jeho předsedy.
Hlavní sál senátu zaplnili členové, zaměstnanci i dobrovolníci Českého červeného kříže ze všech oblastních spolků ČČK. Úvodem pozdravil shromáždění předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Připomněl smysl Světového dne ČK&ČP jako oslavy statečnosti a práce všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Červeného kříže, jejichž služba lidem zachraňuje životy nebo lidské životy mění k lepšímu, za což jim poděkoval. Spolu s představiteli ČČK osobně předával přítomným vyznamenání.
S hlavním projevem vystoupil prezident ČČK Marek Jukl. Uvedl, že odložení oslavy Světového dne ČK&ČP až na září má pozitivní dopad, neboť umožnilo poděkovat nejen za obecnou dlouholetou práci v Červeném kříži, ale také za činy spojené se zvládáním letošní vlny covid-19 i za pomoc postiženým tornádem z 24. června 2021.
Z řady historických momentů, které mají význam pro dnešek, zdůraznil 100. výročí tradice Mírových dnů ČSČK, které Mezinárodní červený kříž inspirovaly k celosvětově pojatému Dni Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Červený kříž je v souladu s principem Světovosti "všude a pro všechny", tedy i v dnes skloňovaném Afghánistánu, odkud se nestahuje, ale naopak po jednání s představiteli Tálibánu svou činnost rozšiřuje. Poskytování pomoci nelze vázat na lidská či politická práva nebo jiné podmínky, to bylo v rozporu s nestranností humanitární pomoci, jak uvedl prezident MVČK Peter Maurer na ministerském setkání v Ženevě.
Kromě dalších výročí zmínil prezident ČČK páté výročí přijetí rezoluce RB OSN Zastavte násilí, chraňte zdravotní péči, která přinesla - byť zatím jen malé - zmírnění těchto násilností.
Se současností nás propojuje rok 1961, kdy se Československo díky několika očkovacím kampaním vypořádalo s dětskou obrnou. Červený kříž stejně jako dnes při očkování proti covid-19, pomáhal tehdy při očkování proti dětské obrně.
Všem přítomným poděkoval za jejich často celoživotní práci v Červeném kříži, za pomoc při covidu-19 i po letošní přírodní katastrofě na jižní Moravě.
Následovalo předání řady ocenění - od 25 vyznamenání ČČK Za dlouholetou práci až po dvě nejvyšší vyznamenání - Medaile Alice Masarykové.
Předáno bylo také sedm Plaket za záchranu života.
Významná část akce patřila předání Děkovných uznání spojených s medailí Děkujeme. Předáno jich bylo 49, a to zejména těm, kteří se osobně zapojili do boje proti covid-19 v letošním roce nebo pomáhali zmírňovat následky červnového tornáda.
Byla mezi nimi i řada těch, které k Červenému kříži přivedly právě tyto dvě pohromy. Oceněny byly také společnosti, které významně podpořily humanitární aktivity ČČK.
Medaile Děkujeme, ražené z jedné unce ryzího stříbra od loňského 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, jsou již tradičním darem České mincovny, a.s., která na shromáždění předala také symbolické šeky na podporu humanitárních činností ČČK.
Závěr slavnostního shromáždění patřil Michaele Gemrotové, která svým zpěvem rovněž přítomným poděkovala.
Tisková zpráva ČČK z 22.09.2021 |