ČČK realizoval mimořádnou humanitární pomoc do Sýrie

7.6.2016: V Damašku úspěšně přistálo i letadlo s druhou částí naší pomoci Syrskému červenému půlměsíci.


Ve dnech 5. a 6. června 2016 byla v Damašku předána materiální humanitární pomoc, jejímž realizátorem byl Český červený kříž. Objem pomoci byl 5,7 tuny a uskutečnila se díky finanční podpoře MZV ČR. Přepravena byla letecky prostřednictvím AČR.

Pomoc navazuje na dlouhodobou snahu ČČK podporovat humanitární aktivity složek Červeného kříže a Červeného půlměsíce v Sýrii. Jde o první materiální pomoc ze zemí EU. Obsah zásilky je cílený a vychází z přímo v terénu zjištěných konkrétních potřeb, což je umožněno úzkou spoluprací ČČK a Syrského arabského Červeného půlměsíce (SČP).

Pomoci ČK&ČP v Sýrii se měsíčně dostane 4,5 milionům Syřanů, především vnitřně přesídleným osobám. Právě přepravená zásilka zmírňuje konkrétní lidské utrpení přímo v místě jeho vzniku.

Obsahem zásilky jsou čtyři velmi žádané plynové mobilní kuchyně (jejich výrobu zajistil ČČK ve Finsku), cca 160 invalidních vozíků, 160 chodítek a 240 berlí spolu s tisícem speciálních uhlíkových obvazů. Uplatnění naleznou především v oblastech Zabadany, Madaya, Foaa, Kefraya, Saydeh Zenab a Tartous (tábor Banyas), konkrétně tak umožní rozšíření výdeje teplých jídel strádajícímu obyvatelstvu (nyní je vydáváno cca 600 tis. dávek teplých jídel měsíčně) a zlepšení úrovně zdravotní péče v oblastech zasažených válkou. Hodnota zásilky je 3 miliony Kč.

Pomoc byla syrské národní společnosti předána prezidentem ČČK Markem Juklem a ředitelem Úřadu ČČK Josefem Konečným, za SČP ji převzal Abdul Rahman Attar, prezident, Marwan Abdallah, generální tajemník, Tammam Muhrez, vedoucí operací, a Basel Salah Eddin, vedoucí oddělení logistiky SČP. Naši syrští kolegové hodnotili poskytnutou pomoc velmi pozitivně (poděkování prezidenta SČP). Podle prezidenta SČP Attara jde o mimořádnou dodávku pomoci, která je dokladem, že solidarita se syrskými lidmi nevymizela. Převzetí pomoci provázela velmi emotivní atmosféra. Předání pomoci byla přítomna rovněž velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi a zástupce MZV ČR.

SČP spolu s dalšími složkami Červeného kříže a Červeného půlměsíce poskytuje pomoc na 2/3 – 3/4 syrského území, bez ohledu na to, která ze stran konfliktu je právě kontroluje. Naše pomoc se tak dostane přímo k potřebným a přispěje k naplnění zásady, že utrpení je třeba mírnit přímo v místě jeho vzniku.


Podpořit pomoc ČČK v Sýrii: 333999/2700 v.s.1501 | daruj on-line | QR platba