TELEGRAFICKY ZE SVĚTA ČERVENÉHO KŘÍŽE - ARCHIV (2022)

Aktuální | 20232022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |

»30.12.2022-Ukrajina: Jeden z programů MVČK provozovaných v krizových oblastech se jmenuje "Peníze pro přístřeší". Znamená finanční podporu těm, kterým válka poškodila obydlí, aby si je mohli opravit. Aktuálně školí MVČK v Kyjevě dobrovolníky, kteří budou tento program v terénu realizovat. Dozví se, jak se poškozené domy dají opravit, jak určit rozsah poškození a výši potřebné finanční částky na opravu...

... Problémem oblastí zasažených boji je velké množství nevybuchlé munice, která ohrožuje civilisty. Může jít jak o opuštěnou munici, tak také o miny, nevybuchlé pumy, granáty a pod. V Sumách zahájil MVČK kurz pro pracovníky ukrajinské civilní obrany zaměřený na dekontaminaci oblastí od nebezpečné munice.

»27.12.2022-UkrajinaMezinárodní ozbrojený konflikt na Ukrajině za sebou zanechává velké utrpení, smrt a zkázu. Životní podmínky jsou silně ztíženy útoky na elektrárny a rozvody elektřiny. Týmy Červeného kříže pracují nepřetržitě a pomáhají : statistika říká, že za letošek jsme pomohli >11,7 milionům lidí na Ukrajině a uprchlíkům před touto válkou. Budeme pomáhat i nadále! Díky všem za podporu!

»26.12.2022-Ženeva: MF ČK&ČP doplňuje svou databázi smluv, zákonů a dalších norem mezinárodního práva reakce na katastrofy (IDRL - více). Tato obsáhlá databáze je k dispozici na disasterlaw.ifrc.org/disaster-law-database.

»25.12.2022-Ukrajina: Pro personál Červeného kříže je důležitá mobilita. Proto např. ČČK dodal již Ukrajinskému ČK již 45 sanitek a jiných vozidel. Ale v terénu může posloužit i jízdní kolo s přívěsným vozíkem - právě taková získali dobrovolníci v Sumách (hlavní město Sumské oblasti na SV Ukrajiny) - dodal jim je MVČK. Pro zajímavost - ČČK poskytl ukrajinským kolegům za stejným účelem 10 elektrokoloběžek.

»24.12.2022-Ukrajina: Na pitnou vodu dodávanou MVČK je odkázáno kolem 40 milionů lidí v oblastech, kde se bojuje. I na Ukrajině pomáhá MVČK s opravami vodovodních systémů a zajištěním bezpečné pitné vody (zařízení do úpravu pitné vody dodává na Ukrajinu i ČČK). Například včera předal MVČK charkovské společnosti Vodokanal 25 tisícilitrových nádrží na pitnou vodu, které se uplatní v místech nouzového ubytování a na místech, kde se lidé ohřívají během zimy.

»23.12.2022-Sýrie: Syrský ČP za listopad rozdělil ve venkovských oblastech Rakky potravinové balíky a arašídové másto 12.500 rodinám, za podpory Světového potravinového programu. Pomoc Hnutí ČK&ČP - včetně ČČK - v Sýrii stále trvá...

»21.12.2022-Ukrajina/Ženeva: Budova mise MVČK v Doněcku byla v pondělí večer zasažena ostřelováním, které poškodilo budovu a několik vozidel. Nikdo z personálu MVČK nebyl zraněn. Jde o třetí incident v posledním týdnu - v neděli byla - opět v Doněcku - zasažena nemocnice podporovaná MVČK - zde bohužel zemřeli dva pacienti a několik bylo zraněno. A 15.12. nedaleko budovy Ukrajinského ČK v Chersonu explodovala střela a smrtelně zranila příslušnici týmu UkČK. MVČK důrazně odsuzuje tyto dopady vojenských operací a vyzývá k respektování humanitárního prostoru nezbytného pro neutrální a nestranné pomocné akce ve prospěch obětí rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu. MVČK zdůraznil, že tyto incidenty demonstrují negativní dopady používání těžkých výbušných zbraní v osídlených oblastech, na které upozorňuje [více]. MVČK je ve stálém dialogu s bojujícími stranami a připomíná jim jejich povinnosti dle mezinárodního humanitárního práva, zejména povinnost všech opatření k zabránění poškození civilistů, civilních objektů, zdravotnických jednotek a jejich personálu.

»21.12.2022-Jemen/S.Arábie: Jen v letošním roce navštívil MVČK v detenčních zařízeních v Jemenu a Saudské Arábii 3.400 osob, které jsou zde zadržovány v souvislosti s válkou v Jemenu. Návštěvy umožňují zjistit, v jakých podmínkách jsou tito lidé drženi, a také předávat zprávy mezi zadržovanými a jejich rodinami. Od roku 2019 také MVČK zajistil propuštění a přesun více než 1.500 zadržovaných osob.

»20.12.2022-Arménie: MVČK, jako neutrální zprostředkovatel, zajistil transport raněné osoby, která potřebovala naléhavou lékařskou pomoc,  po strategické silnici přes Lačin z N. Karabachu do Arménie. Tyto služby poskytuje MVČK i přes frontové linie po celém světě, vždy se souhlasem transportovaného a po dohodě se znepřátelenými stranami.

»16.12.2022-Etiopie: Křehké příměří umožnilo MVČK opět přístup do oblasti Tigray. Měsíce konfliktu zde způsobily těžké škody - nemocnice jsou poškozeny nebo zcela zničeny, nejsou léky, sami zdravotníci hladoví, k dispozici není žádná záchranná služba, není základní vybavení ani léčiva pro porody a pod. Včera se MVČK podařilo dopravit do oblasti první velký konvoj 16 kamionů s 200 tunami léků, zdrav. potřeb a potravin pro zdravotnická zařízení ve středu a na severozápadě Tigray. MVČK zintenzivňuje své úsilí a s Etiopským ČK zahájil podporu 27 nemocnic a zdrav. středisek nezbytnými zdravotnickými potřebami pro první pomoc a operace, potravinami, vodou a hygienickými soupravami.

»15.12.2022-Libye: MVČK otevřel v Bengází centrum pro fyzickou rehabilitaci. Má kapacitu 30 lůžek, je vybaveno vlastním zdrojem elektřiny a umožňuje také ubytovat pacienty i z velmi vzdálených oblastí.


snímek z průběbu výstavby centra

»10.12.2022-Ukrajina: Prezidentka MVČK Spoljaric-Egger v rámci 4denní mise po Ukrajině navštívila mj. Cherson, Oděsu a Mykolajev. Jednala s ministrem zahraničí Kulebou, vedoucím prezidentské kanceláře Jermakem a dalšími státními představiteli o činnosti MVČK ve prospěch obětí války a setkala se samozřejmě i se zástupci Ukrajinského ČK. Dnes se v Kyjevě setkala také s rodinami válečných zajatců a internovaných civilistů. Ohledně probíhajících návštěv zajatců paní prezidentka řekla, že MVČK neustane ve svém úsilí, dokud nebude mít přístup ke všem.


setkání M. Spoljaric Egger s rodinami válečných zajatců

»08.12.2022-Ženeva/Rusko/Ukrajina: MVČK hlásí pozitivní posun v otázce návštěv válečných zajatců, a to na obou stranách - minulý týden to byla jedna dvoudenní návštěva ukrajinských vál. zajatců, další tento týden. Ve stejném období proběhly návštěvy ruských válečných zajatců. Do konce měsíce je dohodnuto více návštěv. Delegáti ČK zjišťují stav zajatců, zacházení s nimi a kvalitu zdrav. péče. Zajatcům předávají oblečení, přikrývky, os. hygienu, knihy, cigarety ap. Jsou také předávány zprávy od rodin a k rodinám. Tyto návštěvy jsou důležitým krokem vpřed v zachování  humanity uprostřed brutality ozbrojeného konfliktu, řekla prezidentka MVČK Spoljaric-Egger. MVČK bude v návštěvách pokračovat, jejich konání jsou státy dle III. Ženevské úmluvy povinny umožnit.

»07.12.2022-Ukrajina: MVČK pokračuje v podpoře zdravotnických zařízení na Ukrajině - je jich přes 160. Dnes byly poliklinikám v Charkově předány 4 generátory a zdravotnický materiál. Dále v konfliktních zónach rozdělil hygienické potřeby a potraviny 860.000 lidem.

»28.11.2022-Ženeva: Ve svém prvním veřejném vystoupení hovořila prezidentka MVČK Spojlaric Egger na téma mezinárodní humanitární právo v rozděleném světě. Zabývala se posláním MVČK a povinnostmi států při uskutečňování závazků z MHP. Svou hlavní povinnost chápe jako zastupování potřeb zasažených ozbrojenými konflikty, vůči těm, kteří mají moc jejich podmínky změnit. Předložila konkrétní návrhy na zlepšení dodržování MHP. Konstatovala, že Ženevské úmluvy byly vytvořeny pro nás všechny a je na nás všech, abychom splnili svou roli. Nemůžeme ani na okamžik dovolit, aby nám vládla apatie [+++]

»22.11.2022-Etiopie: MVČK pokračuje v distribuci velkého množství zdravotnického materiálu a léčiv do nemocnic v regionu Tigray, kde jsou humanitární potřeby stále obrovské. Do Etiopie je dopravuje letecky i po zemi. I dnes vypravil do v Tigray do nemocnic konvoj s pomocí (na snímku).

»16.11.2022-Ukrajina: MVČK přivezl pomoc do Chersonu. Jednak dvě nemocnice obdržely léky a zdravotnický materiál pro péči o 2.500 raněných po dobu 3 měsíců, další - psychiatrická - nemocnice obdržela 600 balíků s potravinami (á 25 kg) a hygienickými potřebami a vodárně daroval cisternový automobil k rozvozu pitné vody. Tým MVČK se zabýval také zjišťováním rozsahu poškození infrastruktury pro další pomoc, a to včetně vodovodních rozvodů. Pokračuje také pátrání po nezvěstných a obnovování kontaktů mezi rozdělenými rodinami. Potraviny a hygienické potřeby obdrželi také příslušníci Ukrajinského ČK v oblasti.

»15.11.2022-Irsko/Ženeva/Svět: v Dublinu bude 18.11. zahájena konference, na níž bude státům k podpisu otevřena deklarace o posílení ochrany civilního obyvatelstva před humanitárními dopady výbušných zbraní v obydlených oblastech. Deklarace nezakládá nové závazky z oblasti humanitárního práva, ale státy, které se k ní připojí, znovupotvrdí své závazky z MHP v oblasti ochrany civilistů před dopady vojenských operací v obydlených oblastech a přihlásí se k některým doporučením Mezinárodního výboru Červeného kříže uvedených ve zprávě Výbušné zbraně se širokou oblastí účinků – smrtící volba v osídlených oblastech [+++].

»08.11.2022-Ukrajina: Od počátku ruské invaze v únoru poskytl MVČK pomoc již >130 zdravotnickým zařízením poškozeným boji. Nyní např. rozstřílené nemocnici v Izjumu dodal základní zdravotnický materiál a přístroje.

»03.11.2022-Sýrie, Libanon: V zemích propuká cholera. Jak uvedl F. Carboni, ředitel MVČK pro Blízký a Střední Východ, je to dáno ozbrojeným konfliktem, resp. násilnostmi. Sýrie jim čelí již 11 let a promítly se do poškození vodovodních a kanalizačních rozvodů a nedostupnosti bezpečné pitné vody, což umožňuje šíření vodou přenosných průjmových onemocnění, mezi něž cholera patří: v Sýrii poklesla výroba pitné vody na 30%, nemocnice jsou funkční z 52%. MVČK opravuje a dodává materiál pro vodovodní a kanalizační systémy obou zemí a Syrský ČP a Libanonský ČK. Tento týden dodal tablety pro úpravu pitné vody do 2.700 libanonských domácností, např. do  významných nemocnic dodal soupravy pro léčbu cholery, infuzní roztoky, intravenozní výživu ap. Totéž syrským nemocnicím v Aleppu, Deir Ez-Zor, Rakce, Hama a Qameshli, opravuje vodovody v Aleppu, Damašku, Homsu a Hamě. V obou zeích dodal také hygienické prostředky do vybraných věznic.

»02.11.2022-Uganda: V zemi aktuálně propukla ebola. první případ hlášen 20.09.2022 a Ugandský ČK okamžitě aktivoval své týmy pro prevenci a boj s touto nemocí. Na snímku např. tým pro vedení důstojných a bezpečných pohřbů osob zemřelých na ebolu (tradiční pohřební rituály v komunitách jsou jednou z nejčastějších forem přenosu nákazy). V rámci prevence navštěvují komunity a vysvětlují způsob šíření a ochrany před nákazou včetně nutnosti včasné detekce nových případů. Předchozí vzplanutí nákazy bylo v roce 2020 u hranic s DR Kongo.

»01.11.2022-USA/Ženeva: Forenzní jednotka MVČK získala cenu American Academy of Forensic Sciences Humanitarian and Human Rights Resource Center nazvanou po Clyde Collinsi Snowovi, zakladateli forenzní antropologie, za mimořádný přínos k humanitární akci na tomto poli. MVČK se  v rámci Pátrací služby ČK zabývá i identifikací lidských ostatků, neboť nemohou-li příbuzní své blízké nalézt živé, je důležité, že aspoň znají jejich osud a místo posledního odpočinku [+++]

»01.11.2022-Bangladéš: Cyklón Sitrang zasáhl 6 bangladéšských pobřežních okresů - 100.000 lidí potřebuje přístřeší, 10.000 domů je zničeno, celkem cyklon zasáhl na 1,5 mil. lidí. MFČK&ČP ihned poskytla 5.000 domácností stany a kanystry na vodu. V terénu zasahující Bangladéšský ČP byl podpořen Americkým ČK částkou 20.000 USD. Bangladéšský ČP pomáhá při evakuaci, poskytuje potraviny a pitnou vodu, v terénu má 2.300 svých příslušníků.

»28.10.2022-Afghánistán: Afghánský ČP za podpory MFČK&ČP buduje v zemí síť solárně poháněných vodáren ve vzdálených zemědělských oblastech...

...tisíce rodin tak získávají nezávadnou pitnou vodu, která je zavedena i přímo do jejich domů, v místech, kde ani není zavedena elektřina.


zázrak vodovodního kohoutku

»22.10.2022-Mali: První oficiální zahraniční cesta nové prezidenty Mezinárodního výboru ČK M. Spoljaric Egger vedla do Mali, sužovaného již deset let občanskou válkou. Jednala zde s představiteli bojujících stran i s kolegy z Malijského ČK.

»21.10.2022-Ukrajina: Pomoc Červeného kříže pokračuje i v těsné blízkosti po obou stranách frontové linie. Tak např. dnes doručil MVČK do Preobraženky v Záporoží, v jejímž obvodu žije 4.000 lidí trpících 7 měsíců důsledky bojů, 1.000 potravinových a hygienických balíků (á 25 kg), které vydrží zhruba na měsíc.

»16.10.2022-Ženeva/Ukrajina: MVČK oznámil, že v Doněcku je již delší dobu připraven 11 členný tým určený k návštěvám válečných zajatců, což je oprávnění MVČK plynoucí z III. Ženevské úmluvy. Dodnes však od nezískal  minimální bezpečnostní záruky pro provedení návštěv všech míst, kde jsou zajatci drženi vč. Olenivky. MVČK tak má přístup pouze k některým zajatcům, má mít ale přístup ke všem. Zajatce je nutné vidět ne jen jednou, ale opakovaně. Návštěvy jsou pro zajatce nesmírně důležité, kromě zajištění zdravotní péče a přiznivých podmínek v zajateckých táborech mohou rovněž přispět k udržení kontaktu s rodinou. Ročně MVČK navštíví kolem 1 milionu zadržovaných v souvislosti s konflikty a nepokoji na cca tisící místech. 

»11.10.2022-Jemen: Jaké jsou následky občanské války trvající od r. 2014? MVČK uvádí: Celková populace Jemenu činí 30,5 mil. / humanitární pomoc potřebuje 23,4 mil. / nedostatek potravin má 19 mil. / základní zdravotní péče se nedostává 21,9 mil. / pitnou vodu nemá 17,8 mil. / mimo své domovy žije 3,3 mil. lidí.

»10.10.2022-Ukrajina/Rusko/Ženeva: MVČK je znepokojen tím, že při eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu dochází k používání výbušných zbraní se širokou oblastí účinku, a to v obydlených oblastech. Tím dochází k nárůstu civilních obětí, u nichž krom těžkých zranění dochází také k mentálním a psychologickým poškozením,  poškození či zničení civilních objektů a infrastruktury. Mezinárodní humanitární právo stanoví povinnost bojující strany zvolit zbraně tak, aby byly vyloučeny nebo minimalizovány poškození civilních osob a civilních objektů. 

»05.10.2022-Izrael a okupovaná území: MVČK upozorňuje, že s intezifikací ozbrojeného násilí na Z. břehu Jordánu dochází k nárůstu civilních ztrát. MVČK upozorňuje na povinná preventivní opatření k eliminaci počtu civilních obětí a poškození civilní infrastruktury. Palestinský ČP ošetřil za poslední týden tři stovky civilních raněných. Palestinský ČP upozorňuje, že se v rozporu s ochranou garantovanou humanitárním právem jeho zdravotnický personál a vozidla stávají předmětem incidentů ze strany izraelský sil téměř každodenně - od počátku roku eviduje 383 případů, naposledy 2.10.2022 byla posádka sanitky zbita izraelskými vojáky. Palestinský ČP vyzývá k dodržování a zajištění dodržování Ženevských úmluv: [+++]

»01.10.2022-Ženeva/Svět: Funkce prezidentky Mezinárodního výboru ČK se dnes ujala Mirjana Spoljaric Egger. Je první ženou v čele MVČK v jeho historii, předchozích 14 prezidentů byli muži. Do funkce ji zvolilo Shromáždění MVČK 25.11.2021, když P.Maurer oznámil záměr ukončit po dekádě své působení v čele MVČK. M. S. Egger působila po desítky let ve švýcarské diplomacii, před nástupem do funkce v MVČK působila v OSN mj. jako ředitelka kanceláře UNDP pro Evropu a SNS. Na švýcarských univerzitách studovala mj. mezinárodní právo a ekonomii. Jsem poctěna, že mohu zastávat roli prezidenta MVČK. Dnes, kdy nové a vleklé konflikty působí nezměrné lidské tragédie, kdy měnící se klima dopadá na ty nejzranitelnější, je právě humanitární práce MVČK a celého Mezinárodního hnutí ČK&ČP obzvláště zapotřebí, uvedla M. S. Egger.

»22.09.2022-Ukrajina/Rusko: V souladu s III. Ženevskou úmluvou proběhla výměna válečných zajatců - 215 zajatců držených v Rusku, mezi nimi i obránci Azovstalu, bylo vyměněno za 55 zajatců držených Ukrajinou.

»20.09.2022-Ukrajina: Pomoc ČK pokračuje každým dnem - i v Charkovské oblasti - jen v těchto dnech dopravil MVČK pomoc do Izjumu, Lipci, Chkalovské, Balaklija, Pečenihi - 9.800 balíků rodinných potravin a hygienických potřeb.

»18.09.2022-V souvislosti s dodávkami zbraní na Ukrajinu se k morální připustnosti dodávek zbraní bojující zemi vyjádřil papež František, jako hlava státu - smluvní strany Ženevských úmluv: pojetí „spravedlivé války“ (podle Vatikánu) povoluje úměrné použití smrtících zbraní pro sebeobranu před agresorem. Dodávky jsou nemorální, pokud je záměrem vyprovokovat více války nebo při dodání zbraní, které daná země už nepotřebuje. Připomeňme, že transfery zbraní upravuje i mezinárodní právo: v roce 2013 byla přijata Smlouva o obchodu se zbraněmi, která zakazuje dodávat zbraně např. zemím, které porušuji mezinárodní humanitární právo či právo lidských práv nebo kde to lze očekávat. Více o smlouvě: [+++]

»09.09.2022-Ženeva/Svět: Mezinárodní den ochrany vzdělávání před útokem. Humanitární imperativ zní, že děti mají i za války právo na vzdělání - to je nejen nutné, ale i možné: mezinárodní humanitární právo chrání školy (slouží-li svému pravému účelu) před útokem a ukládá bojujícím přijímat preventivní opatření k předcházení nebo minimalizaci škod. To vyžaduje politickou vůli. Červený kříž je připraven aktérům ozbrojených konfliktů pomoci při aplikaci těchto opatření,  potvrdil P. Maurer, prezident MVČK.


video

»08.09.2022-V.Británie: Zemřelá královna Alžběta II. byla sedm desítek let patronkou Britského ČK a účastnila se řady humanitárních projektů. Sama také během 2. svět. války sloužila u zdravotnické služby ČK. V roce 1993, když byl ČČK přijímán na Valném shromáždění v Birminghamu do Mezinárodní federace ČK&ČP, přijala Alžběta II.  zástupce ČČK. 


portrét Alžběty II. s bustou H. Dunanta

»30.08.2022-Ukrajina: Ve Sloviansku (okres Kramatorsk) byla dnes zasažena základna evakuačních týmů Ukrajinského ČK. Útok odsloudil Mezinárodní výbor ČK ústy gen. tajemníka R.Mardiniho, který právě na UA pobývá.

»29.08.2022-Sýrie: Syrský ČP za podpory MVČK obnovuje zařízení pro tělesně postižené jedné z damašských charitativních společností poškozené válkou. Jde o rekonstrukci hygienických zařízení, učeben, osvětlení a vybavení vodojemem na pitnou vodu.

»29.08.2022-Ženeva/Ukrajina: Gen. tajemník MVČK R. Mardini je tento týden na Ukrajině, kde sleduje průběh humanitárních aktivit MVČK, například programy v okolí Kyjeva a Mykolajiva, navštíví komunity podporované MVČK včetně rodin válečných zajatců. Setká se se zástupci Ukrajinského ČK a bude jednat s představiteli místních i ústředních ukrajinských orgánů. V blízké budoucnosti navštíví R. Mardini také Rusko. Pokračuje tak bilaterální dialog o humanitárních otázkách probíhající války mezi MVČK a bojujícími stranami.

»23.08.2022-Ukrajina: Za šest měsíců trvání současné války na Ukrajině poskytl Červený kříž různou formu pomoci 6,3 milionu lidem, mimo to byl např. 8 milionům lidí zajištěn přístup k pitné vodě, 66.500 osob je zajišťována ochrana dle  MHP. ČČK uskutečnil na Ukrajinu již 30 misí. Je to jedna z největších současných humanitárních akcí Mezinárodního hnutí ČK&ČP – zapojen je především Ukrajinský ČK, MVČK i MFČK&ČP a 47 národních společností ČK včetně ČČK – v terénu má ČK přes 100.000 svých příslušníků. Objem materiální pomoci přesáhl 30.000 tun [+++]

»22.08.2022-Svět: Ve světě se válčí ve více než stovce případů. Válečné násilí ale není neomezené - 196 států světa - všichni členové OSN a ještě tři státy navíc - se shodují, že i válka má své hranice. A i s ohledem na dnešní situaci stojí za to připomenout, že na 22. srpen připadá výročí přijetí první ze smluv moderního mezinárodního humanitárního práva: Ženevské úmluvy o zlepšení osudu raněných vojáků v poli v roce 1864. Dnešní soubor Ženevských úmluv o ochraně obětí válek je z roku 1949 a  někdo by mohl říct, že jsou zastaralé, ale i v hrůzách současných válek - ať již na Ukrajině, v Sýrii i jinde - se ukazuje, že se uplatní i dnes. I přes porušování válčícími stranami jsou tím, co zachraňuje tisíce životů, co umožňuje Červenému kříži překračovat frontové linie a pomáhat  těm, kteří to potřebují. Nemůžeme od nich čekat nemožné, ale bez nich by svět byl mnohem horším místem k životu [+++]

Video: válečné právo v kostce

»16.08.2022-Afghánistán: Před rokem byl afghánský zdravotnický systém před zhroucením - zdravotníci nedostali již měsíce mzdu, nebyly dostupné léky a vybavení.  Zejména v péči o rodičky a novorozence - země měla jednu z největších úmrtnosti rodiček na světě - 638 na 100.000 porodů. MVČK proto v 11/2021 zahájil podporu 33 velkých nemocnic v zemi - mj. hradí léky, provoz a i mzdy 10.500 zdravotníků (1/3 žen). Zdravotníci tak opět mohli poskytovat kvalitní péči - od ledna se v těchto nemocnicích narodilo 113.500 dětí. V zemi se podstatně méně bojuje, rodiny však bojují nadále o přežití - nefunguje bankovní systém, není dostatek elektřiny a vody - ekonomické sankce prohlubují již tak špatnou ekonom. situaci. Pro budoucnost novorozenců je nutný návrat humanitárních organizací a obnovení pomoc států, uvedla Ch. Cipolla, řed. MVČK pro Asii a Tichomoří.

»10.08.2022-Ženeva/N.York: Na základě iniciativy irské vlády a za podpory MVČK přijali po 3 letech konzultací členové OSN politickou deklaraci o posílení ochrany civilitů před dopady výbušných zbraní majících široký dopad. Jak uvedl R.Mardini, gen. řed. MVČK, jde o určitý pokrok na normativní a politické frontě na ochranu civilistů, ale realita v terénu dává velmi odlišný obraz: úmyslné útoky na civilisty a veřejnou infrastrukturu, nerozlišující a nepřiměřené útoky,  do očí bijící politizaci humanitárních akcí bez řešení k ukončení konfliktů. A vidíme, že státy, které mají primární odpovědnost za respektování a zajišťování respektování pravidel války, selhávají, dodal. Text deklarace: [+++]

»09.08.2022-Izrael a okupovaná území: Týmy Palestinského ČP jsou v první linii humanitární reakce. MF ČK&ČP dodala Palestinskému ČP pomoc těsně před vzplanutím současných násilností a pokračuje v podpoře životy chránících humanitárních aktivit PČP.

»04.08.2022-Gambie: Nejsilnější deště za posledních 30 let zasáhly Gambii a způsobily rozsáhle záplavy, při nichž přišlo o střach nad hlavou na 13.000 domácností. V terénu již pomáhá Gambijský ČK. Gambii sužuje sucho, avšak pokud prší, bývají to velmi vydatné srážky. To vyplývá z aktuálního vývoje podnebí na Zemi.

»31.07.2022-Ukrajina: Dne 29.07.2022 při útoku na tábor ukrajinských válečných zajatců v obci Olenivka/Jelenivka na okupovaném ukrajinském území zahynulo přes 50 ukrajinských válečných zajatců. MVČK ve svém stanovisku upozornil, že váleční zajatci nesmí být cílem útoku, a požádal o přístup na místo [+++]. Jeho žádosti bylo dnes dle zprávy ruského min. obrany vyhověno [+++].

»27.07.2022-Ukrajina: Pomoc Červeného kříže obětem války na Ukrajině se zintenzivnila od počátku ruské invaze koncem února. Za tuto dobu přesáhl objem humanitární pomoci 25 tisíc tun a různých forem pomoci se dostalo > 5,5 milionu lidí díky společné aktivitě složek Mezinárodního ČK (včetně ČČK). V těchto dnech například tisíc lidí v Zoločinu na frontové linii v Charkovské oblasti obdrželo 20 tun potravin a hygienických potřeb, 2.000 lidí ve Volnovaše v Doněcké oblasti pak 2.000 potravinových balíků a 20.000 litrů pitné vody a multidisciplinární tým MVČK navštívil Novovoroncovku blízko fronty v Chersonské oblasti, kam dovezl léky, potraviny a hygienické potřeby pro 1.500 z původních šesti tisíc obyvatel.

26.07.2022: Novovoroncovka

»26.07.2022-Sýrie: Syrský ČP z přeplněného utečeneckého tábora Al-Hol úspěšně transportoval do Damašku 146 žen a dětí, a to v rámci největští mise na sjednocování rodin.

»20.07.2022-Libye: Konflikt oslabuje schopnost zemědělců reagovat na změny klimatu. Produktivní zemědělství je jedním z nejúčinnějších nástrojů k ukončení extrémní chudoby, ale válka nahlodává úsilí farmářů a mnoho z nich donutila opustit své domovy a hospodářství. Sucho narůstá, ale válka ničí zdroje vody pro lidi i dobytek. Orná půda je cenná - činí jen 2 % území, ale není-li obdělávána, sucho ji zničí. MVČK se snaží pomoci zemědělcům - zpřístupněním k účinných zemědělských služeb (analýza půdy, monitorování úrodnosti půdy, technická podpora plodin) a školením agronomů a poradenstvím v oblasti úrodnosti půdy.

»11.07.2022-Ženeva/Svět: MVČK zveřejnil výroční zprávu za rok 2021. Na 116 místech světa působilo 21 tisíc prsonálu MVČK, který mj. navštívil tři čtvrtě milionu osob vezněných v souvislosti s válkami či nepokoji, zajistil ošetření 55 milionům lidí nebo pitnou vodu 37 milionům. Nejvíce příjemců pomoci bylo v Africe (42%) a dále na Bl. a Stř. Východě  (29%). [+++]

Prezident MVČK v afghánském protetickém centru ČK

»05.07.2022-Ukrajina: Jedním z programů MVČK je obnova a budování zdrojů pitné vody. Ve světě bylo loni na tuto pomoc odkázáno 37,1 milionu lidí. Nejinak je tomu i na Ukrajině, kde se MVČK postaral již o 2.000 km vodovodního potrubí. Dodává i vybavení vodárenským společnostem. Na Ukrajině tak pitnou vodu díky MVČK má na 9 milionů lidí, kteří by jinak vlivem války k bezpečné vodě přístup neměli.


Vodárnám v Krivém Rohu dodal MVČK rypadlo pro opravy

»30.06.2022-Svět/Ženeva: Reakce dárců, politiků a veřejnosti na výzvy k financování pomoci Červeného kříže Ukrajině je bezprecedentně rychlá a rozsáhlá. Není tomu tak ale v případech ostatních krizí, kde se výzvy k finanční podpoře míjí účinkem - je to tam, kde nejsou politické zájmy, odkud kamery již odjely nebo tam ani nebyly. Dárci by měli umožnit Červenému kříži pomáhat skutečně nestranně, bez ohledu kdo a odkud jsou ti potřební. Nad tím se zamýšlí gen. tajemník MF ČK&ČP J.Chapagain: [+++]

»28.06.2022-Mozambik: Národní vakcinační kampaň již dosáhla toho, že již 75 % populace (tj. > 1 milion osob) má dvě dávky vakcíny proti covid-19. V šesti regionech zasažených ozbrojeným konfliktem v provinciích Cabo Delgado, Manica  a Sofala očkování proběhlo za podpory MVČK, který zajistil zdravotnické týmy i palivo pro transport vakcíny. 

»23.06.2022-Afghánistán: Včera zasáhlo Afghánistán silné zemětřesení o síle 5,9 st. Richtera. Vyžádalo si nejméně 1.000 mrtvých a velké množství lidí vyžaduje pomoc. Od první chvíle byly na místě týmy složek Mezinárodního hnutí ČK&ČP, konkrétně Afghánský ČP a MF ČK&ČP. Kromě vyprošťování osob poskytují humanitární pomoc - vodu, potraviny, přístřeší a p. Federace poskytne pomoc v objemu 2 mld. Kč. Na pomoc složek Čeveného kříže je možné přispět prostřednictvím veřejné sbírky ČČK:


22.06.2022: zdravotnický tým Afghánského ČP v akci

333999/2700, v. s. 2201
Platba on-line (kartou, Paypal)

 

»21.06.2022-Rakousko/Svět: Ve Vídni zahájeno první shromáždění smluvních stran Smlouvy o zákazu jaderných zbraní. Tato smlouva vznikla z vůle velké většiny států, ignorují ji však nejen jaderné velmoci, ale i jejich spojenci včetně naší republiky, ačkoli i tyto státy jsou vázány Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, která přijetí jejich zákazu předvídá a své účastníky k tomu zavazuje. Přitom právě současný rusko-ukrajinský konflikt ukazuje na rizika možného použití těchto zbraní, jejichž účinek není časově ani prostorově omezen. Na rozdíl od politiků má Červený kříž s pomocí obětem těchto zbraní své smutné zkušenosti... Na zahájení shromáždění vystoupil prezident MVČK P. Maurer [+++]

»08.06.2022-Afghánistán: Přes 7.000 zemědělců ze vzdálených oblastí Afghánistánu obdrželo finanční pomoc MVČK, aby mohli oživit svá hospodářství poškozená dlouhým konfliktem a suchem.

»06.06.2022-Sýrie: MVČK spolu se Syrským ČP rekonstruoval vodárnu v AlQuisar - opravil vodojemy, doplnil sterilizační jednotku a instaloval automatický řídící systém. 950.000 lidí v Homsu a Dará tak získalo přístup k bezpečné pitné vodě.

»01.06.2022-DR Kongo: Zvýšení intenzity střetů mezi armádou a bojovníky M23 v oblasti Rutshuru vyhnalo za týden z domovů >72.000 lidí. MVČK vyzval aktéry k ochraně civilistů a respektu humanitárních pracovníků. Lidé našli útočiště ve školách a kostelích ve stísněných podmínkách a bez odpovídajícícho hygienického zázemí. MVČK distribuuje pitnou vodu pro 10.000 lidí denně, aby předešel nebezpečí cholery. MVČK jedná o bezpečnostních zárukách pro přístup k obyvatelům nemajícím přístup  ke zdrav. péči a základním potřebám. Vedeme důvěrný dialog s oběma stranami, abychom zajistili ochranu civilního obyvatelstva a aby evakuace raněných mohla probíhat bez překážek, uvedla R. Bernhard, vedoucí Delegace MVČK. MVČK dodává zdrav. materiál nemocnicím obou stran, dojednává také výměny zajatců.

»06.06.2022-Sýrie: MVČK spolu se Syrským ČP rekonstruoval vodárnu v AlQuisar - opravil vodojemy, doplnil sterilizační jednotku a instaloval automatický řídící systém. 950.000 lidí v Homsu a Dará tak získalo přístup k bezpečné pitné vodě.

»01.06.2022-DR Kongo: Zvýšení intenzity střetů mezi armádou a bojovníky M23 v oblasti Rutshuru vyhnalo za týden z domovů >72.000 lidí. MVČK vyzval aktéry k ochraně civilistů a respektu humanitárních pracovníků. Lidé našli útočiště ve školách a kostelích ve stísněných podmínkách a bez odpovídajícícho hygienického zázemí. MVČK distribuuje pitnou vodu pro 10.000 lidí denně, aby předešel nebezpečí cholery. MVČK jedná o bezpečnostních zárukách pro přístup k obyvatelům nemajícím přístup  ke zdrav. péči a základním potřebám. Vedeme důvěrný dialog s oběma stranami, abychom zajistili ochranu civilního obyvatelstva a aby evakuace raněných mohla probíhat bez překážek, uvedla R. Bernhard, vedoucí Delegace MVČK. MVČK dodává zdrav. materiál nemocnicím obou stran, dojednává také výměny zajatců.

»30.05.2022-Gaza: V době kritického nedostatku pšenice je důležitá každá tuna a každý hektar pole. Palestinské pozemky podél hranice s Izraelem byly po léta až do r. 2015 nedostupné - k tisícům hektarů MVČK zajistil přístup 4.000 palestinských sedláků, kteří zde mohou pro 2 miliony lidí pěstovat a sklízet pšenici - její sklizeň právě začíná.

»26.05.2022-Sýrie: Pro zajištění dostupnosti bezpečné vody obyvatelstvu v Daraá dodal MVČK 40 tun přípravku pro desinfekci pitné vody. Úpravnu pitné vody zajišťuje Syrský ČP. A na severu Aleppa distribuoval Syrský ČP 400 rodinám dotace na živobytí, farmaření a chov kuřat.

»25.05.2022-OSN/N.York: V rozpravě Rady bezpečnosti OSN věnované ochraně civilistů za ozbrojených konfliktů vystoupil gen. tajemník MVČK R. Mardini. Konstatoval tři okruhy problémů a tří oblasti k řešení, zdůraznil, že odpovědnost za dodržování MHP nesou státy. Upozornil také na politizaci humanitární pomoci: [+++]

»20.05.2022-Ukrajina/Rusko: MVČK, na základě mandátu daném III. Ženevskou úmluvou a dohodou se všemi bojujícími stranami navštěvuje válečné zajatce držené oběma stranami rusko-ukrajinského mezinárodního ozbrojeného konfliktu. Tyto návštěvy válečných zajatců prováděné v těchto měsících umožnily MVČK informovat stovky rodin o osudu jejich blízkých. Odpovědi potřebuje i mnoho dalších rodin, MVČK musí mít plný přístup ke všem válečným zajatcům i internovaným civilistům, ať jsou drženi kdekoli [+++]

»19.05.2022-Ukrajina/Rusko: Na základě požadavku bojujících stran zahájil MVČK 17.5.2022 registraci stovek ukrajinských válečných zajatců, vč. raněných, opustivších Azovstal v Mariupolu. Registrace probíhá ještě i dnes. Jde o vystavení tzv. karty válečného zajatce dle III.Ženevské úmluvy (obsahuje osobní údaje zajatce a nejbližší příbuzné). Umožňuje to MVČK dále sledovat osud zajatce a pomáhá udržet kontakt s jeho rodinou. Podle III.Ž.úmluvy musí mít MVČK zajištěn přímý přístup k v.zajatcům na všech místech, kde jsou drženi.
» jak správně nazývat současnou situaci na Ukrajině?

»18.05.2022-N.York: S generálním tajemníkem OSN A.Guterresem jednal prezident MF ČK&ČP F.Rocca. Tématek byla spolupráce v humanitární oblasti , zejména při řešení ukrajinské krize. A.Guterres ocenil aktivity Ukrajinského ČK i ostatních složek ČK. 

»13.05.2022-Sýrie: Na pracovní návštěvě Sýrie byl prezident MVČK P.Maurer. Humanitární situace obyvatel se zhoršuje, a to i v důsledku uvalených sankcí. Ostudou je podle něj uzavřený tábor Al-Hol. Svá zjištění a doporučení uvádí ve stanovisku, které přinášíme: [+++]

»11.05.2022-ČR: Je nepřítel člověk, nebo není? Jak zacházet s protivníky, kteří již nebojují? Může být válka lidská, nebo jen zlidštěná? Mohou během války zahynout i civilisté? Nad tím se v Lidových novinách zamýšlí prezident ČČK M.Jukl: [+++]

»11.05.2022-Afrika:  MVČK představil projekt obnovení dostupnosti potravin a soběstačnosti zaměřený na lidi vystavené kombinaci vlivů válek, změn klimatu a ekonomických šoků, a to pro 346 milionů Afričanů, kteří jsou na tom nejhůře - jde o Burkinu Faso, Kamerun, Etiopii, Keňu, Mauretanii, Niger, Nigerii, Somálsko a Súdán. Tyto země čelí největšímu nedostatku potravin. Letos chce MVČK na projekt vynaložit 24,2 mliliard Kč.

»06.05.2022-Jemen/S.Arábie: 117 osob zadržených během bojů mezi Saudskou Arábií a jí vedenou koalicí a jemenskými ozbrojenými skupinami bylo pod záštitou repatriováno do Jemenu. K repatriaci došlo po 2 měsících po uzavření mírové dohody. Celkem konflikt trval 7 let. MVČK prověřil zájem jednotlivců o repatriaci a zajistil zdravotní péči a další humanitární potřeby. Akce proběhla ve spolupráci se saudskoarabským i jemenským ČP.

»05.05.2022-Ukrajina: Tento týden proběhlo opět několik evakuací civilistů pod záštitou MVČK, včetně Mariupolu, kde probíhají v koordinaci s OSN.

Příjezd konvoje s evakuovanými z Mariupolu do Záporoží

»02.05.2022-Ukrajina: Po mnoha odkladech byla dnes konečně zahájena evakuace civilistů z oceláren Azovstal a Mariupolu obecně. MVČK zprostředkoval dohodu mezi ruskou a ukrajinskou stranou a získal bezpečnostní záruky pro civilisty. Konvoj autobusů a sanitek směřuje do Záporoží. Akce probíhá v koordinaci s OSN.

»29.04.2022-Ukrajina: Stovky tun pomoci předává na Ukrajině MVČK. Jde o zdravotnický materiál, léky, ale také hyginické potřeby, generátory či potraviny. Dnes například do Záporoží dorazilo 12 tun pomoci - zdravotnický materiál a generátory pro nemocnice v regionu.

»22.04.2022-Ukrajina: Místa zasažená boji v zastavěných oblastech na Ukrajině navštívil ředitel operací MVČK D.Stillhart. Jen několik týdnů bojů dokázalo rozvrátit životy civilistů, poškodit či zničit civilní infrastrukturu. Za naléhavě nutné označil zlepšení respektování mezinárodního humanitárního práva. MVČK se podílí i na obnově vodovodní sítě [+++]

video

»13.04.2022-Sýrie: Syrský ČP otevřel v Homsu bezpečný prostor, kde se dá sportovat, a organizuje setkání o nebezpečích, které představují miny. Stadion byl kompletně zrekonstruován a uvedené setkání navštívilo 1.200 dětí i dospělých právě při jeho znovuotevření.

»12.04.2022-SýrieV Qunaiterii získalo 10.500  lidí bezpečnou pitnou vodu. Během 24 dní instalovali dobrovolníci Syrského ČP nové polyetylénové vodovodní potrubí, čerpadla, filtry, transformátor i ostatní vybavení vodárny.

»07.04.2022-Ukrajina: Do Záporoží bezpečně dnes dorazil další konvoj MVČK, kterým bylo v autobusech dopraveno dalších 1.000 civilistů, kterým se podařilo samostatně opustit Mariupol. 

»06.04.2022-Švýcarsko/Ukrajina: Válka na Ukrajině je provázena řadou obvinění z válečných zločinů. Budou tyto otázky nezávisle a odborně vyšetřeny? Válečné zločiny jsou velmi specifickou kategorií, s níž má zkušenosti jen malá část odborníků, není snadné je vyšetřit. Existuje k tomu specifický orgán - Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise ustavený dle systému Ženevských úmluv. Již 10.března nabídla  komise oběma stranám rusko-ukrajinského konfliktu své služby. Bude nabídka nezávislého a kvalifikovaného vyšetřování využita? Komise zatím byla aktivována jen jednou [+++].

»06.04.2022-Ukrajina: Do Záporoží bezpečně dorazil konvoj MVČK, kterým bylo v autobusech a os. autech dopraveno 500 civilistů, kterým se podařilo samostatně opustit Mariupol. Jak uvedl P.Hundt, ved. Delegace MVČK na Ukrajině, další tisíce civilistů jsou dále “uvězněny” v Mariupolu. MVČK se trvale snaží získat bezpečnostní záruky pro evakuaci přímo z Mariupolo, což se ale přes opakovaná jednání ani v posledních pěti dnech nezdařilo.

»03.04.2022-Ukrajina: Od počátku invaze 24.02.2022 již Ukrajinský ČK distribuoval přes 2,5 tisíce run pomoci. Sedme desítek tun je zdrav. materiál a léčiva přepravený Českým ČK.

»02.04.2022-Ukrajina: Týmy MVČK včera dopravily pomoc - léky a zdrav. materiál, potraviny, vodu, matrace, přikrývky... do Irpině (snímek), Ochtyrky, Severodoněcku a Lisičansku. Konvoj jedoucí do Mariupolu se musel z bezpečnostních důvodů vrátit. IV.Ženevská úmluva stanoví, že  každá bojující strana je zavázána povolit volný průjezd léčiv, potravin a jiného humanitárního materiálu určeného civilnímu obyvatelstvu, byť i nepřátelskému. Zakázat jej může jen výjimečně, má-li důvod se domnívat, že by nepřítel využil tuto pomoc pro své vojenské úsilí.

»01.04.2022-Ukrajina: Týmy MVČK zahájily 31.03. na místě přípravy pro bezpečný evakuační koridor z Mariupolu. Jde o velmi složitá jednání. Bohužel se záruky pro bezpečí civilistů nepodařilo získat. Jednání s bojujícími stranami proto pokračují. IV.Ženevská úmluva stanoví, že  strany v konfliktu se vynasnaží uzavřít dohodu o evakuaci civilistů z obléhaného pásma. MVČK je v tomto procesu prostředníkem a následně usnadňuje cestu konvoje a doprovází jej. Při této příležitosti předává také pomoc (potraviny a léky) lidem, kteří chtějí v obklíčení zůstat.

»01.04.2022-Afgánistán: MVČK letos na aktivity v Afgánistánu vynaloží 4,8 mld. Kč. Umožní provoz 33 nemocnic o 6,900 lůžcích (léky, zdrav. materiál, elektrocentrály vč. paliva aj.) včetně mezd personálu. Podporováno je dále 8 fakultních nemocnic vychovávajících potřebné profesionální zdravotníky, podporuje 3.000 studentů a hradí mzdy 500 učitelů. Dále MVČK financuje provoz 46 zdrav. zařízení Afghánského ČP. Několik tisíc lidí se k normálnímu životu vrací v sedmi protetických a rehabilitačních centrech MVČK. Dodává i palivo do elektrocentrál vodáren. 

pobočky MVČK na území Afghánistánu

»29.03.2022-Nigérie: Utečenecký tábor G4S byl navržen pro 13.000 lidí. Nyní se v něm tísní již 44 tisíc lidí, které nepokoje vyhnaly z jejich domovů. Z uvedeného počtu je 26 tisíc dětí.

»29.03.2022-Sýrie: Oblast Al Hasakah se potýkala s neustálými výpadky pitné vody v důesledku výpadků elektřiny. Proto Syrský ČP u jedné z hlavních čerpacích stanic nainstaloval solární panely.

»28.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Charkov, Kyjev, Poltava, Dnipro, Oděsa - to jsou další místa, kde MVČK pomáhá. O víkendu dorazilo do Charkova 60 tun pomoci - nejen zdrav. materiál, ale potraviny a hyg. potřeby. Zdrav. materiál je dodáván napříč zemí. Počáteční stav 600 osob navýšil MVČK během invaze o dalších >140 specialistů - zdravotníci vč. chirurgů, psychologové, pyrotechnici a specialisté na odstraňování munice, logistici atd.


Předání pomoci v Charkově 26.03.2022

»27.03.2022-Ukrajina/Ženeva: K šířícím se dezinformacím o údajném podílu Mezinárodního výboru Červeného kříže na nucených přesunech civilistů uveřejňujeme stanovisko MVČK. Jedná se jednoznačně o dezinformace, ale mohou podrýt snahu MVČK o respektování humanitárního práva a jeho pomoc obětem konfliktu: [+++]

»26.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Další konvoj pomoc dovezl MVČK na Ukrajinu. Přes 300 tun zdravotnického materiálu, léčiv dalších humanitárních potřeb v noci na dnešek dorazilo do nitra bojující země...

»25.03.2022-Rusko vs. Ukrajina: Ozbrojený konflikt? Válka? Nebo úplně něco jiného? Jak nazvat situaci na Ukrajině dnes? Různí lidé - různé názvy - často i emoce a spory: [+++]

»24.03.2022-Rusko: Prezident MVČK P.Maurer dnes, přesně měsíc po vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, dokončil oficiální návštěvu Ruské federace. O čem jednal s ministrem zahraniční, nám. ministra obrany a ombudsmankou uvádíme zde[+++]

»23.03.2022-Rusko/Ženeva: Prezident MVČK P.Maurer dnes po Kyjevu, kde jednal s předsedou vlády, min. obrany a infrastruktury a starostou metropole, přijel do Moskvy, aby pokračoval v diskusi s představiteli Ruské federace – o tíživých humanitárních záležitostech ke zmírnění utrpení lidí zasažených konfliktem na Ukrajině. Podle P.Maurera je devastace obrovská a podle mezinárodního humanitárního práva musí strany podniknout určené kroky, aby omezily utrpení. P.Maurer bude jednat s ministry zahraničních věcí a obrany. Zmíní také humanitární otázky konfliktu v Sýrii a N.Karabachu. Setká se také s předsedou Ruského ČK P.Savčukem, který poskytuje významnou pomoc těm, kteří před válkou uprchli z Donbasu do Ruska. MVČK jako neutrální zprostředkovatel usiluje o zvýšení respektování mezinárodního humanitárního práva.

Maurer: utrpení v Mariupolu nesmí být budoucností Ukrajiny

»21.03.2022-Etiopie: MVČK poskytl přímou finanční pomoc 30.000 lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v Gubalafito, mersa, Ambasel a Tehuledere (region Amhara). Pomůže jim to pokrýt jejich základní potřeby.

»16.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Na pětidenní pracovní návštěvu do Kyjeva přijel prezident MVČK P.Maurer. Po sérii virtuálních jednání chce osobně jednat s představiteli bojujících stran a do hloubky vysvětlit neutrální, nezávislou a nestrannou humanitární práci. MVČK usiluje o větší respekt k mezinárodnímu humanitárnímu právu a lepší pochopení jeho role ve vztahu k návštěvám válečných zajatců a zadržených, důstojné nakládání s mrtvými těly a ochranu těch, kteří se již aktivně neúčastní bojů. P.Maurer také zdůrazní pomoc, kterou může MVČK poskytnout civilistům v těžko dostupných oblastech mezi předními liniemi. Setká se také s pracovníky Ukrajinského ČK. Dnes se také pod záštitou MVČK podařilo evakuovat určitý počet civilistů z Mariupolu.

»15.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Dnes na Ukrajinu dorazil konvoj 11 kamionů organizovaný MVČK. Přivezl cca 200 tun zdravotnického materiálu (např. sety k ošetření 1.900 vážně raněných pacientů, chirurgické potřeby atd.) a dalšího humanitárního materiálu. Složen byl ve skladu ČK v městě Vinicja. Další pomoc bude následovat.

»15.03.2022-Ukrajina: Dnes ve 3:30 SEČ se podařilo MVČK a Ukrajinskému ČK dojednat evakuační koridor. Šlo o evakuaci civilistů z města Sumy provedenou 80 autobusy, které skončily v Lubny. 

»09.03.2022-Ukrajina: Podle MVČK je situace v obleženém Mariupolu kritická, obyvatelstvo hladoví. Humanitární pomoc lze do města dostat jen obtížně. Týmy Ukrajinského ČK za podpory MVČK navštěvují obyvatele v domech, poskytují zdravotní péči a distribuují hum. pomoc, které ovšem je nedostatek. MVČK vyzývá k umožnění průchodu hum. pomoci a odchodu civilistů. 

»02.03.2022-Ukrajina: Navzdory silné palbě dovezl včera MVČK ve spolupráci s Ukrajinským ČK potraviny, hygienické potřeby a potřeby pro děti do Mariupolu. Byly předány >4.000 lidem, kteří ztratily v této válce domov. Vzhledem k tomu, že počet mrtvých a zraněných stoupá, MVČK se snaží urychlit svou humanitární reakci. Intenzivně jedná o ustavení humanitárních koridorů.

»01.03.2022-Ženeva/Ukrajina: Vzhledem k prudkému zhoršení humanitární situace na Ukrajině a okolí se MVČK a MFČK&ČP, tedy obě mezinárodní složky ČK, chtějí zvýšit dostupnost humanitární pomoci. Mezinárodní hnutí ČK&ČP plánuje na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině vynaložit 6.215.000.000 Kč. Z toho je 60% určeno na pomoc poskytovanou přímo MVČK a 40% cestou Federace na podporu pomoci národních společností ČK, které pomohou dvěma  milionům lidí. Pomoc zahrnuje od zdravotní péče až po humanitární potřeby typu přístřeší, pátrací službu, sjednocování rodin, či identifikaci mrtvých. 

»28.02.2022-Ženeva/UkrajinaMVČK potvrdil, že je ve stálém dialogu se všemi bojujícími stranami ukrajinského konfliktu. V rámci pátrací služby dohledává členy rozdělených rodin za účelem sjednocení. Pokračují návštěvy válečných zajatců. Upozorňuje také, že je zakázáno zveřejňovat záběry válečných zajatců nebo ostatky padlých vojáků.Zatím neexistují spolehlivé údaje o počtu pohřešovaných či mrtvých vojáků ani civilistů. Podle stanoviska MVČK se aplikují všechny 4 Ž.úmluvy, I. Dodatkový protokol k ŽÚ a normy obyčejového MHP.

»24.02.2022-Ženeva/Ukrajina: Prezident MVČK Peter Maurer přednesl stanovisko MVČK k ukrajinskému konfliktu. Upozornil na konkrétní pravidla mezinárodního humanitárního práva chránící civilisty a vyzval bojující strany k jejich respektování. Personál MVČK na Ukrajině (vč. Doněcka a Luganska) čítá cca 600 osob. MVČK zažil v posledních letech vznik a eskalaci řady konfliktů, avšak málo z nich skončilo a v každém neslo následky civilní obyvatelstvo [+++]

»18.02.2022-Šalamounovy ostrovy: Ještě před měsícem patřily Š.ostrovy mezi země bez výskytu covidu-19. Nyní tato země s 640 tis. obyvatel registruje téměř 6.000 případů a 77 zemřelých. Nemoc se rychle šíří a neboť jde o první vlnu, zahlcuje již tak křehký systém zdrav. péče, řada zdravotníků je nemocná a je problém jak s léčením tak testováním. Každý druhý z pozitivních obyvatel vykazuje nemoc s rozvinutými příznaky. C.Manury, gen. tajemník ČK Šalamounových ostrovů uvedl, že se nemoc šíří rychleji než vítr do vzdálených oblastí země. Okamžitě byly vyslány týmy ČK, aby informovaly obyvatelstvo o předcházení nemoci, o způsobu léčky a nutnosti izolace nakažených i o vakcinaci. Naočkováno je jen 11 % obytvatel.  

Pracovník ČK informuje místní komunitu o covidu-19

»17.02.2022-Sýrie: MVČK se Syrským ČP obnovily čerpací stanici v Maskanu a dodaly do ní veškeré vybavení a generátor na výrobu potřebné elektrické energie. 30.000 obyvatel pěti vesnic v okolí Aleppa tak získalo kvalitní pitnou vodu. 

»07.02.2022-V.Ukrajina: Každý den je pro tisíce lidí v blízkosti linie dotyku na východě Ukrajiny zápasem o přežití: dodávky vody, plynu či elektřiny jsou omezené. To spolu se zimou, covidem-19 a stálou nejistotou činí ze základních potřeb výzvu. MVČK proto posílil dodávky potravin, paliva pro topení, zdravotnických potřeb a potřeb pro domácnosti, a to na obou stranách linie doteku, uvedla F. Gillette, vedoucí Delegace MVČK na Ukrajině. Jen pomoci s vytápěním obydlí se v uplynulých 12 měs. dostalo 35.000 obyvatel, hygienických potřeb 37.000, podporováno je 51 nemocnic a 61 dalších zdrav. zařízení, pitné vody se dostává 872.000 na obou stranách. Besed o předcházení rirzik spojených s obzbroj. konfliktem se zúčastnilo přes 22 tis. osob a umístěno bylo 7.350 tabulí s upozorněním na nebezpečí min. 5.600 lidem byla opravena obydlí. MVČK působí v partnerství s Ukrajinským ČK, který dlouhodobě podporuje i ČČK [+++]

»07.02.2022-Sýrie: Rekonstrukce vodárny v Lattakii, kterou provedl MVČK a Syrský ČP, přináší kvalitní pitnou vodu >100.000 lidí.

»05.02.2022-Etiopie: Již 10. letadlo MVČK (od 26.1. - viz) s nezbytnými léčivy včetně inzulinu, přípravků pro dialýzu, oxytocinu či vakcíny proti tetanu - přistálo v etiopském regionu Tigray.

»30.01.2022-Sýrie: Syrský ČP na základě svého humanitárního mandátu a po dohodě se znepřátelenými stranami uskutečnil výměnu pěti osob na přechodu na linii doteku v Saraqib  (Tarnaba, SZ Sýrie).

»26.01.2022-Etiopie: MVČK se podařilo doručit léčiva a zdrav. materiál do  Mekelle - hlavního města Tigray. Je to první dodávka od konce září. Podařilo se získat souhlas úřadů a životně důležité léky se dostanou do zdrav. zařízení v oblasti. V příštích dnech a týdnech MVČK uskuteční další humanitární lety. MVČK pokračuje v podpoře zdrav. zařízení v regionech Amhara a Afar, kde je zdrav. péče rovněž těžce zasažena konfliktem. Jak uvedl A. Barasa, zdrav. koordinátor Delegace MVČK v Etiopii,  zdrav. personál v severní Etiopii působí v extrémně težkých podmínkách. MVČK zdůrazňuje všem stranám konfliktu jejich povinnost umožnit poskytování humanitární pomoci.

»23.01.2022-Afghánistán: MVČK uspořádal v Kábulu spolu s afghánským ministerstvem zdravotnictví a Afghánským ČP kulatý stůl. Tématem byla otázka respektu a ochrany zdravotnického personálu a misí v Afghánistánu. 45 účastníků diskutovalo teoretické i praktické postupy k dosažení tohoto důležitého cíle.

»21.01.2022-Jemen: Podle MVČK si dnešní útok na detenční zařízení (věznici) v jemenském Sa'adahu vyžádal >100 mrtvých a zraněných. Jemenský ČP s podporou MVČK provádí evakuaci raněných a zesnulých. MVČK také poskytl zdrav. materiál dvěma nemocnicím přijímajícím rostoucí počet raněných. MVČK zdůraznil, že věznice jsou civilní objekty a zadržení i ostraha mají status civilistů. Útok na ně je tedy zakázán, stejně jako na  nemocnice, školy, obytné budovy, zařízení zásobování vodou a elektřinou pro obyvatelstvo, dopravní infrastrukturu. Neexistence důvěryhodného mírového procesu zvyšuje šance, že dojde k další podobné tragédii, uvedl F.Carboni, řed. MVČK pro Bl. a Stř. Východ.

»18.01.2022-USA: Uplynulo 20 let od první návštěvy MVČK v detenčním zařízení USA na Guantanámu. Při této příležitosti MVČK důrazně vyzval vládu USA, aby urychlila propouštění a převozy těch, kteří byli orgány USA k tomu již schváleni - někteří před 10 lety. Za 20 let se uskutečnilo přes 100 návštěv zadržených osob [+++]

místnost pro videohovory MVČK zadržených s rodinami

»16.01.2022-Tonga: Včerejší podmořský výbuch sopky zasáhl souostroví Tonga vlnou cunami. Tonžský ČK do hodiny od erupce zahájil pomoc při evakuaci, poskytování nouzových potřeb, přístřeší, pitné vody a obnovování rodinných kontaktů - pátrací službu. Mezinárodní federace ČK&ČP je připravena Tonžský ČK podpořit, uvedal prezident MF ČK&ČP F. Rocca.

»06.01.2022-Filipíny: MF ČK&ČP varuje před zdravotní krizí na východě Filipín, kde tajfun Rai zničil nemocnice a postihl přes 7 mil. osob. Filipínský ČK rozšiřuje své aktivity v kritické zdravotní péči na ostrovech zasažených tafunem, aby předešel šíření covid-19 a smrtelným nemocem šířeným vodou (gastroenteritidy aj.) – zaznamenal již >400 případů těchto nemocí. Zničeno bylo 141 zdrav. zařízení. Filipínský ČK rozvinul zdravotnické stany na ostrově Siargao, posíluje zdrav. služby v nemocnicích podle požadavků vlády. Vyslal na místo zdrav. týmy, balíky hygienických potřeb a zařízení na úpravu vody na sotrovy Siargao, Cebu, Palawan a Bohol, uvedl R. Gordon, prezident FČK. MF ČK&ČP podpoří FČK částkou 480 mil. Kč, což umožní poskytnout okamžitou pomoc 400 tis. lidem.

»03.01.2022-Sýrie: Pro návrat k normálnímu životu je nezbytná obnova ekonomiky a služeb. MVČK a Syrský ČP podporují např. drobné podnikání. Díky tomu se mnozí přesídlení lidé či uprchlíci opět vracejí. Např. v Homsu tak mohla svůj obchod otevřít paní O.Amir, symbolicky na začátku nového roku.