TELEGRAFICKY ZE SVĚTA ČERVENÉHO KŘÍŽE

»19.05.2022-Ukrajina/Rusko: Na základě požadavku bojujících stran zahájil MVČK 17.5.2022 registraci stovek ukrajinských válečných zajatců, vč. raněných, opustivších Azovstal v Mariupolu. Registrace probíhá ještě i dnes. Jde o vystavení tzv. karty válečného zajatce dle III.Ženevské úmluvy (obsahuje osobní údaje zajatce a nejbližší příbuzné). Umožňuje to MVČK dále sledovat osud zajatce a pomáhá udržet kontakt s jeho rodinou. Podle III.Ž.úmluvy musí mít MVČK zajištěn přímý přístup k v.zajatcům na všech místech, kde jsou drženi.
» jak správně nazývat současnou situaci na Ukrajině?

»13.05.2022-Sýrie: Na pracovní návštěvě Sýrie byl prezident MVČK P.Maurer. Humanitární situace obyvatel se zhoršuje, a to i v důsledku uvalených sankcí. Ostudou je podle něj uzavřený tábor Al-Hol. Svá zjištění a doporučení uvádí ve stanovisku, které přinášíme: [+++]

»11.05.2022-Afrika:  MVČK představil projekt obnovení dostupnosti potravin a soběstačnosti zaměřený na lidi vystavené kombinaci vlivů válek, změn klimatu a ekonomických šoků, a to pro 346 milionů Afričanů, kteří jsou na tom nejhůře - jde o Burkinu Faso, Kamerun, Etiopii, Keňu, Mauretanii, Niger, Nigerii, Somálsko a Súdán. Tyto země čelí největšímu nedostatku potravin. Letos chce MVČK na projekt vynaložit 24,2 mliliard Kč.

»06.05.2022-Jemen/S.Arábie: 117 osob zadržených během bojů mezi Saudskou Arábií a jí vedenou koalicí a jemenskými ozbrojenými skupinami bylo pod záštitou repatriováno do Jemenu. K repatriaci došlo po 2 měsících po uzavření mírové dohody. Celkem konflikt trval 7 let. MVČK prověřil zájem jednotlivců o repatriaci a zajistil zdravotní péči a další humanitární potřeby. Akce proběhla ve spolupráci se saudskoarabským i jemenským ČP.

»05.05.2022-Ukrajina: Tento týden proběhlo opět několik evakuací civilistů pod záštitou MVČK, včetně Mariupolu, kde probíhají v koordinaci s OSN.

Příjezd konvoje s evakuovanými z Mariupolu do Záporoží

»02.05.2022-Ukrajina: Po mnoha odkladech byla dnes konečně zahájena evakuace civilistů z oceláren Azovstal a Mariupolu obecně. MVČK zprostředkoval dohodu mezi ruskou a ukrajinskou stranou a získal bezpečnostní záruky pro civilisty. Konvoj autobusů a sanitek směřuje do Záporoří. Akce probíhá v koordinaci s OSN.

»29.04.2022-Ukrajina: Stovky tun pomoci předává na Ukrajině MVČK. Jde o zdravotnický materiál, léky, ale také hyginické potřeby, generátory či potraviny. Dnes například do Záporoží dorazilo 12 tun pomoci - zdravotnický materiál a generátory pro nemocnice v regionu.

»22.04.2022-Ukrajina: Místa zasažená boji v zastavěných oblastech na Ukrajině navštívil ředitel operací MVČK D.Stillhart. Jen několik týdnů bojů dokázalo rozvrátit životy civilistů, poškodit či zničit civilní infrastrukturu. Za naléhavě nutné označil zlepšení respektování mezinárodního humanitárního práva. MVČK se podílí i na obnově vodovodní sítě [+++]

video

»13.04.2022-Sýrie: Syrský ČP otevřel v Homsu bezpečný prostor, kde se dá sportovat, a organizuje setkání o nebezpečích, které představují miny. Stadion byl kompletně zrekonstruován a uvedené setkání navštívilo 1.200 dětí i dospělých právě při jeho znovuotevření.

»12.04.2022-Sýrie: V Qunaiterii získalo 10.500  lidí bezpečnou pitnou vodu. Během 24 dní instalovali dobrovolníci Syrského ČP nové polyetylénové vodovodní potrubí, čerpadla, filtry, transformátor i ostatní vybavení vodárny.

»07.04.2022-Ukrajina: Do Záporoží bezpečně dnes dorazil další konvoj MVČK, kterým bylo v autobusech dopraveno dalších 1.000 civilistů, kterým se podařilo samostatně opustit Mariupol. 

»06.04.2022-Švýcarsko/Ukrajina: Válka na Ukrajině je provázena řadou obvinění z válečných zločinů. Budou tyto otázky nezávisle a odborně vyšetřeny? Válečné zločiny jsou velmi specifickou kategorií, s níž má zkušenosti jen malá část odborníků, není snadné je vyšetřit. Existuje k tomu specifický orgán - Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise ustavený dle systému Ženevských úmluv. Již 10.března nabídla  komise oběma stranám rusko-ukrajinského konfliktu své služby. Bude nabídka nezávislého a kvalifikovaného vyšetřování využita? Komise zatím byla aktivována jen jednou [+++].

»06.04.2022-Ukrajina: Do Záporoží bezpečně dorazil konvoj MVČK, kterým bylo v autobusech a os. autech dopraveno 500 civilistů, kterým se podařilo samostatně opustit Mariupol. Jak uvedl P.Hundt, ved. Delegace MVČK na Ukrajině, další tisíce civilistů jsou dále “uvězněny” v Mariupolu. MVČK se trvale snaží získat bezpečnostní záruky pro evakuaci přímo z Mariupolo, což se ale přes opakovaná jednání ani v posledních pěti dnech nezdařilo.

»03.04.2022-Ukrajina: Od počátku invaze 24.02.2022 již Ukrajinský ČK distribuoval přes 2,5 tisíce run pomoci. Sedme desítek tun je zdrav. materiál a léčiva přepravený Českým ČK.

»02.04.2022-Ukrajina: Týmy MVČK včera dopravily pomoc - léky a zdrav. materiál, potraviny, vodu, matrace, přikrývky... do Irpině (snímek), Ochtyrky, Severodoněcku a Lisičansku. Konvoj jedoucí do Mariupolu se musel z bezpečnostních důvodů vrátit. IV.Ženevská úmluva stanoví, že  každá bojující strana je zavázána povolit volný průjezd léčiv, potravin a jiného humanitárního materiálu určeného civilnímu obyvatelstvu, byť i nepřátelskému. Zakázat jej může jen výjimečně, má-li důvod se domnívat, že by nepřítel využil tuto pomoc pro své vojenské úsilí.

»01.04.2022-Ukrajina: Týmy MVČK zahájily 31.03. na místě přípravy pro bezpečný evakuační koridor z Mariupolu. Jde o velmi složitá jednání. Bohužel se záruky pro bezpečí civilistů nepodařilo získat. Jednání s bojujícími stranami proto pokračují. IV.Ženevská úmluva stanoví, že  strany v konfliktu se vynasnaží uzavřít dohodu o evakuaci civilistů z obléhaného pásma. MVČK je v tomto procesu prostředníkem a následně usnadňuje cestu konvoje a doprovází jej. Při této příležitosti předává také pomoc (potraviny a léky) lidem, kteří chtějí v obklíčení zůstat.

»01.04.2022-Afgánistán: MVČK letos na aktivity v Afgánistánu vynaloží 4,8 mld. Kč. Umožní provoz 33 nemocnic o 6,900 lůžcích (léky, zdrav. materiál, elektrocentrály vč. paliva aj.) včetně mezd personálu. Podporováno je dále 8 fakultních nemocnic vychovávajících potřebné profesionální zdravotníky, podporuje 3.000 studentů a hradí mzdy 500 učitelů. Dále MVČK financuje provoz 46 zdrav. zařízení Afghánského ČP. Několik tisíc lidí se k normálnímu životu vrací v sedmi protetických a rehabilitačních centrech MVČK. Dodává i palivo do elektrocentrál vodáren. 

pobočky MVČK na území Afghánistánu

»29.03.2022-Nigérie: Utečenecký tábor G4S byl navržen pro 13.000 lidí. Nyní se v něm tísní již 44 tisíc lidí, které nepokoje vyhnaly z jejich domovů. Z uvedeného počtu je 26 tisíc dětí.

»29.03.2022-Sýrie: Oblast Al Hasakah se potýkala s neustálými výpadky pitné vody v důesledku výpadků elektřiny. Proto Syrský ČP u jedné z hlavních čerpacích stanic nainstaloval solární panely.

»28.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Charkov, Kyjev, Poltava, Dnipro, Oděsa - to jsou další místa, kde MVČK pomáhá. O víkendu dorazilo do Charkova 60 tun pomoci - nejen zdrav. materiál, ale potraviny a hyg. potřeby. Zdrav. materiál je dodáván napříč zemí. Počáteční stav 600 osob navýšil MVČK během invaze o dalších >140 specialistů - zdravotníci vč. chirurgů, psychologové, pyrotechnici a specialisté na odstraňování munice, logistici atd.


Předání pomoci v Charkově 26.03.2022

»27.03.2022-Ukrajina/Ženeva: K šířícím se dezinformacím o údajném podílu Mezinárodního výboru Červeného kříže na nucených přesunech civilistů uveřejňujeme stanovisko MVČK. Jedná se jednoznačně o dezinformace, ale mohou podrýt snahu MVČK o respektování humanitárního práva a jeho pomoc obětem konfliktu: [+++]

»26.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Další konvoj pomoc dovezl MVČK na Ukrajinu. Přes 300 tun zdravotnického materiálu, léčiv dalších humanitárních potřeb v noci na dnešek dorazilo do nitra bojující země...

»25.03.2022-Rusko vs. Ukrajina: Ozbrojený konflikt? Válka? Nebo úplně něco jiného? Jak nazvat situaci na Ukrajině dnes? Různí lidé - různé názvy - často i emoce a spory: [+++]

»24.03.2022-Rusko: Prezident MVČK P.Maurer dnes, přesně měsíc po vypuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, dokončil oficiální návštěvu Ruské federace. O čem jednal s ministrem zahraniční, nám. ministra obrany a ombudsmankou uvádíme zde: [+++]

»23.03.2022-Rusko/Ženeva: Prezident MVČK P.Maurer dnes po Kyjevu, kde jednal s předsedou vlády, min. obrany a infrastruktury a starostou metropole, přijel do Moskvy, aby pokračoval v diskusi s představiteli Ruské federace – o tíživých humanitárních záležitostech ke zmírnění utrpení lidí zasažených konfliktem na Ukrajině. Podle P.Maurera je devastace obrovská a podle mezinárodního humanitárního práva musí strany podniknout určené kroky, aby omezily utrpení. P.Maurer bude jednat s ministry zahraničních věcí a obrany. Zmíní také humanitární otázky konfliktu v Sýrii a N.Karabachu. Setká se také s předsedou Ruského ČK P.Savčukem, který poskytuje významnou pomoc těm, kteří před válkou uprchli z Donbasu do Ruska. MVČK jako neutrální zprostředkovatel usiluje o zvýšení respektování mezinárodního humanitárního práva.

Maurer: utrpení v Mariupolu nesmí být budoucností Ukrajiny

 

V této rubrice přinášíme »telegrafické poznámky« z činnosti Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Navštivte také rubriku Tiskové zprávy či Aktuality.


»21.03.2022-Etiopie: MVČK poskytl přímou finanční pomoc 30.000 lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v Gubalafito, mersa, Ambasel a Tehuledere (region Amhara). Pomůže jim to pokrýt jejich základní potřeby.

»16.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Na pětidenní pracovní návštěvu do Kyjeva přijel prezident MVČK P.Maurer. Po sérii virtuálních jednání chce osobně jednat s představiteli bojujících stran a do hloubky vysvětlit neutrální, nezávislou a nestrannou humanitární práci. MVČK usiluje o větší respekt k mezinárodnímu humanitárnímu právu a lepší pochopení jeho role ve vztahu k návštěvám válečných zajatců a zadržených, důstojné nakládání s mrtvými těly a ochranu těch, kteří se již aktivně neúčastní bojů. P.Maurer také zdůrazní pomoc, kterou může MVČK poskytnout civilistům v těžko dostupných oblastech mezi předními liniemi. Setká se také s pracovníky Ukrajinského ČK. Dnes se také pod záštitou MVČK podařilo evakuovat určitý počet civilistů z Mariupolu.

»15.03.2022-Ukrajina/Ženeva: Dnes na Ukrajinu dorazil konvoj 11 kamionů organizovaný MVČK. Přivezl cca 200 tun zdravotnického materiálu (např. sety k ošetření 1.900 vážně raněných pacientů, chirurgické potřeby atd.) a dalšího humanitárního materiálu. Složen byl ve skladu ČK v městě Vinicja. Další pomoc bude následovat.

»15.03.2022-Ukrajina: Dnes ve 3:30 SEČ se podařilo MVČK a Ukrajinskému ČK dojednat evakuační koridor. Šlo o evakuaci civilistů z města Sumy provedenou 80 autobusy, které skončily v Lubny. 

»09.03.2022-Ukrajina: Podle MVČK je situace v obleženém Mariupolu kritická, obyvatelstvo hladoví. Humanitární pomoc lze do města dostat jen obtížně. Týmy Ukrajinského ČK za podpory MVČK navštěvují obyvatele v domech, poskytují zdravotní péči a distribuují hum. pomoc, které ovšem je nedostatek. MVČK vyzývá k umožnění průchodu hum. pomoci a odchodu civilistů. 

»02.03.2022-Ukrajina: Navzdory silné palbě dovezl včera MVČK ve spolupráci s Ukrajinským ČK potraviny, hygienické potřeby a potřeby pro děti do Mariupolu. Byly předány >4.000 lidem, kteří ztratily v této válce domov. Vzhledem k tomu, že počet mrtvých a zraněných stoupá, MVČK se snaží urychlit svou humanitární reakci. Intenzivně jedná o ustavení humanitárních koridorů.

»01.03.2022-Ženeva/Ukrajina: Vzhledem k prudkému zhoršení humanitární situace na Ukrajině a okolí se MVČK a MFČK&ČP, tedy obě mezinárodní složky ČK, chtějí zvýšit dostupnost humanitární pomoci. Mezinárodní hnutí ČK&ČP plánuje na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině vynaložit 6.215.000.000 Kč. Z toho je 60% určeno na pomoc poskytovanou přímo MVČK a 40% cestou Federace na podporu pomoci národních společností ČK, které pomohou dvěma  milionům lidí. Pomoc zahrnuje od zdravotní péče až po humanitární potřeby typu přístřeší, pátrací službu, sjednocování rodin, či identifikaci mrtvých. 

»28.02.2022-Ženeva/UkrajinaMVČK potvrdil, že je ve stálém dialogu se všemi bojujícími stranami ukrajinského konfliktu. V rámci pátrací služby dohledává členy rozdělených rodin za účelem sjednocení. Pokračují návštěvy válečných zajatců. Upozorňuje také, že je zakázáno zveřejňovat záběry válečných zajatců nebo ostatky padlých vojáků.Zatím neexistují spolehlivé údaje o počtu pohřešovaných či mrtvých vojáků ani civilistů. Podle stanoviska MVČK se aplikují všechny 4 Ž.úmluvy, I. Dodatkový protokol k ŽÚ a normy obyčejového MHP.

»24.02.2022-Ženeva/Ukrajina: Prezident MVČK Peter Maurer přednesl stanovisko MVČK k ukrajinskému konfliktu. Upozornil na konkrétní pravidla mezinárodního humanitárního práva chránící civilisty a vyzval bojující strany k jejich respektování. Personál MVČK na Ukrajině (vč. Doněcka a Luganska) čítá cca 600 osob. MVČK zažil v posledních letech vznik a eskalaci řady konfliktů, avšak málo z nich skončilo a v každém neslo následky civilní obyvatelstvo [+++]

»18.02.2022-Šalamounovy ostrovy: Ještě před měsícem patřily Š.ostrovy mezi země bez výskytu covidu-19. Nyní tato země s 640 tis. obyvatel registruje téměř 6.000 případů a 77 zemřelých. Nemoc se rychle šíří a neboť jde o první vlnu, zahlcuje již tak křehký systém zdrav. péče, řada zdravotníků je nemocná a je problém jak s léčením tak testováním. Každý druhý z pozitivních obyvatel vykazuje nemoc s rozvinutými příznaky. C.Manury, gen. tajemník ČK Šalamounových ostrovů uvedl, že se nemoc šíří rychleji než vítr do vzdálených oblastí země. Okamžitě byly vyslány týmy ČK, aby informovaly obyvatelstvo o předcházení nemoci, o způsobu léčky a nutnosti izolace nakažených i o vakcinaci. Naočkováno je jen 11 % obytvatel.  

Pracovník ČK informuje místní komunitu o covidu-19

»17.02.2022-Sýrie: MVČK se Syrským ČP obnovily čerpací stanici v Maskanu a dodaly do ní veškeré vybavení a generátor na výrobu potřebné elektrické energie. 30.000 obyvatel pěti vesnic v okolí Aleppa tak získalo kvalitní pitnou vodu. 

»07.02.2022-V.Ukrajina: Každý den je pro tisíce lidí v blízkosti linie dotyku na východě Ukrajiny zápasem o přežití: dodávky vody, plynu či elektřiny jsou omezené. To spolu se zimou, covidem-19 a stálou nejistotou činí ze základních potřeb výzvu. MVČK proto posílil dodávky potravin, paliva pro topení, zdravotnických potřeb a potřeb pro domácnosti, a to na obou stranách linie doteku, uvedla F. Gillette, vedoucí Delegace MVČK na Ukrajině. Jen pomoci s vytápěním obydlí se v uplynulých 12 měs. dostalo 35.000 obyvatel, hygienických potřeb 37.000, podporováno je 51 nemocnic a 61 dalších zdrav. zařízení, pitné vody se dostává 872.000 na obou stranách. Besed o předcházení rirzik spojených s obzbroj. konfliktem se zúčastnilo přes 22 tis. osob a umístěno bylo 7.350 tabulí s upozorněním na nebezpečí min. 5.600 lidem byla opravena obydlí. MVČK působí v partnerství s Ukrajinským ČK, který dlouhodobě podporuje i ČČK [+++]

»07.02.2022-Sýrie: Rekonstrukce vodárny v Lattakii, kterou provedl MVČK a Syrský ČP, přináší kvalitní pitnou vodu >100.000 lidí.

»05.02.2022-Etiopie: Již 10. letadlo MVČK (od 26.1. - viz) s nezbytnými léčivy včetně inzulinu, přípravků pro dialýzu, oxytocinu či vakcíny proti tetanu - přistálo v etiopském regionu Tigray.

»30.01.2022-Sýrie: Syrský ČP na základě svého humanitárního mandátu a po dohodě se znepřátelenými stranami uskutečnil výměnu pěti osob na přechodu na linii doteku v Saraqib  (Tarnaba, SZ Sýrie).

»26.01.2022-Etiopie: MVČK se podařilo doručit léčiva a zdrav. materiál do  Mekelle - hlavního města Tigray. Je to první dodávka od konce září. Podařilo se získat souhlas úřadů a životně důležité léky se dostanou do zdrav. zařízení v oblasti. V příštích dnech a týdnech MVČK uskuteční další humanitární lety. MVČK pokračuje v podpoře zdrav. zařízení v regionech Amhara a Afar, kde je zdrav. péče rovněž těžce zasažena konfliktem. Jak uvedl A. Barasa, zdrav. koordinátor Delegace MVČK v Etiopii,  zdrav. personál v severní Etiopii působí v extrémně težkých podmínkách. MVČK zdůrazňuje všem stranám konfliktu jejich povinnost umožnit poskytování humanitární pomoci.

»23.01.2022-Afghánistán: MVČK uspořádal v Kábulu spolu s afghánským ministerstvem zdravotnictví a Afghánským ČP kulatý stůl. Tématem byla otázka respektu a ochrany zdravotnického personálu a misí v Afghánistánu. 45 účastníků diskutovalo teoretické i praktické postupy k dosažení tohoto důležitého cíle.

»21.01.2022-Jemen: Podle MVČK si dnešní útok na detenční zařízení (věznici) v jemenském Sa'adahu vyžádal >100 mrtvých a zraněných. Jemenský ČP s podporou MVČK provádí evakuaci raněných a zesnulých. MVČK také poskytl zdrav. materiál dvěma nemocnicím přijímajícím rostoucí počet raněných. MVČK zdůraznil, že věznice jsou civilní objekty a zadržení i ostraha mají status civilistů. Útok na ně je tedy zakázán, stejně jako na  nemocnice, školy, obytné budovy, zařízení zásobování vodou a elektřinou pro obyvatelstvo, dopravní infrastrukturu. Neexistence důvěryhodného mírového procesu zvyšuje šance, že dojde k další podobné tragédii, uvedl F.Carboni, řed. MVČK pro Bl. a Stř. Východ.

»18.01.2022-USA: Uplynulo 20 let od první návštěvy MVČK v detenčním zařízení USA na Guantanámu. Při této příležitosti MVČK důrazně vyzval vládu USA, aby urychlila propouštění a převozy těch, kteří byli orgány USA k tomu již schváleni - někteří před 10 lety. Za 20 let se uskutečnilo přes 100 návštěv zadržených osob [+++]

místnost pro videohovory MVČK zadržených s rodinami

»16.01.2022-Tonga: Včerejší podmořský výbuch sopky zasáhl souostroví Tonga vlnou cunami. Tonžský ČK do hodiny od erupce zahájil pomoc při evakuaci, poskytování nouzových potřeb, přístřeší, pitné vody a obnovování rodinných kontaktů - pátrací službu. Mezinárodní federace ČK&ČP je připravena Tonžský ČK podpořit, uvedal prezident MF ČK&ČP F. Rocca.

»06.01.2022-Filipíny: MF ČK&ČP varuje před zdravotní krizí na východě Filipín, kde tajfun Rai zničil nemocnice a postihl přes 7 mil. osob. Filipínský ČK rozšiřuje své aktivity v kritické zdravotní péči na ostrovech zasažených tafunem, aby předešel šíření covid-19 a smrtelným nemocem šířeným vodou (gastroenteritidy aj.) – zaznamenal již >400 případů těchto nemocí. Zničeno bylo 141 zdrav. zařízení. Filipínský ČK rozvinul zdravotnické stany na ostrově Siargao, posíluje zdrav. služby v nemocnicích podle požadavků vlády. Vyslal na místo zdrav. týmy, balíky hygienických potřeb a zařízení na úpravu vody na sotrovy Siargao, Cebu, Palawan a Bohol, uvedl R. Gordon, prezident FČK. MF ČK&ČP podpoří FČK částkou 480 mil. Kč, což umožní poskytnout okamžitou pomoc 400 tis. lidem.

»03.01.2022-Sýrie: Pro návrat k normálnímu životu je nezbytná obnova ekonomiky a služeb. MVČK a Syrský ČP podporují např. drobné podnikání. Díky tomu se mnozí přesídlení lidé či uprchlíci opět vracejí. Např. v Homsu tak mohla svůj obchod otevřít paní O.Amir, symbolicky na začátku nového roku.

 

Starší >> | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |