TELEGRAFICKY ZE SVĚTA ČERVENÉHO KŘÍŽE

»24.03.2023-Somálsko: Zemi sužuje dlouhotrvající občanská válka, řada lidí je zbavena svobody v souvislosti s ní. Na 4.000 vězněných muslimů ve 12 táborech nyní od MVČK dostává potravuny pro tradiční ramadánové jídlo - vč. koz, datlí, čočky, mléka, cukru, koření, oleje, rajčatového protlaku a čaje, a to v rámci zajištění lidského zacházení s osobami zbavenými svobody v souvislosti s ozbrojeným konfliktem. V Somálsku je MVČK permanentně přítomen od roku 1977.

»22.03.2023-Ukrajina: Osudy civilistů jsou stálým předmětem našeho zájmu, jak v zázemí, tak přímo v bojových oblastech. MVČK dodává tolik potřebnou pomoc např. do oblasti Bachmutu - konvoje MVČK právě dojely do Kostjantynivky, Časiv Jaru nebo do Selidova, lokality blízko fronty, kde jsou boje posledních týdnů zvláště intenzivní. Humanitární situace ve zničené oblasti  je hrozivá pro ty, kteří neutekli, boje jim brání v přístupu k nejzákladnějším službám, jde zejména o starší lidi, často nemocné či obtížně pohybující se. V Časiv Jaru a Selidovu zůstává dohromady cca 2.300 lidí, kteří se neevakuovali. Je zde nouze o základní životní potřeby. MVČK nyní přivezl do Kostjantynivky >1.500 hygienických sad (mýdlo, šampon, zubní pasta, zubní kartáčky, hygienické vložky, holení), 800 solárních lamp a stovky přikrývek, do Selidova 17 tun potravin (rýže, těstoviny, konzervy a pod.) a tunu hygienických potřeb, do Časiv Jaru 6.000 l pitné vody, což postačí na 10 d. Zásoby potravin vystačí cca na 1 měsíc...  

...MVČK apeluje na válčící, aby respektovali humanitární právo, zejména povolením humanitární pomoci a zajištěním toho, aby civilisté pod jejich kontrolou měli přístup k pomoci a aby ti, kdo se neúčastní boje, byli chráněni před přímými útoky, ať jsou kdekoli. MVČK podporuje humanitární střediska v Kostiantynivce a Chasiv Yar pro lidi z Bachmutu a okolí, než budou pokračovat do zázemí. Od září jsou tato centra vybavena potravinovými balíčky, hygienickými sadami, nádržemi na vodu, topným materiálem a generátory.

»22.03.2023-Afrika: Tropický cyklon FREDDY zasáhl 11.03.2023 podruhé mosambickou provincii Zambezia - údery větru měly rychlost 148 km/h. Cyklon již zeslábl na tropickou bouři, ale stále přináší intenzivní srážky (>200 mm/den) v oblastech Zambezia, Sofala, Manica, Tete a Niassa.  Přes přístav Quelimane pronikl do vnitrození a dostal se do  Malawi, kde by mohl zasáhnout až 4 miliony lidí. Malawi navíc bojuje s cholerou, počet případů již činí 54 tisíc. Freddy si již vyžádal  499 úmrtí a >1.000 zraněných po deštích a sesuvech bahna, pohřešuje se 427 lidí. Nejméně 98.020 domácností našlo útočiště  v místních táborech. IFRC poskytně 200 mil. Kč na pomoc 32 tisícům domácností (160 tis. osob) na 9 měsíců.

»21.03.2023-Antigua a Barbuda: IFRC podporuje rozšiřování nabídky kurzů první pomoci v národních společnostech po celém Karibiku. Nyní podpořila další školení 15 instruktorů první pomoci, které pro účastníky z Antiguy a Barbudy, Baham a Montserratu uspořádal ČK Antiguy & Barbudy. KPR a první pomoc v "divočiněů školil Americký ČK a psychologickou PP pak Jamajský ČK.

»08.03.2023-Ženeva/Svět: Věděli jste, že první žena se členkou MVČK stala r.1918? byla to Renée-Marguerite Frick-Cramer, švýcarská právnička a také jedna z autorek Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci (1929). Prosazovala ochranu žen před genderovým násilím během ozbrojených konfliktů - mimořádné závažné téma podnes.

»06.03.2023-Sýrie: Pomoc obětem zemětřesení stále pokračuje. Zemětřesení dále poškodilo i vododovodní systémy v zemi, které tak jako tak už trpí vleklou válkou. Přesuny lidí po zemětřesení dále napnuly hygienickou situaci - vždyť v jednom z krytů v Aleppu se o sedm záchodů dělí 850 lidí. Na pitnou vodu MVČK je v Sýrii odkázáno 17 mil. lidí. Nemocnice v Aleppu dostala od MVČK v prvních hodinách zdrav. materiál a léky - MVČK a Syrský ČP v Aleppu už ošetřili 57.000 lidí a dalším 30.000 poskytli další pomoc. Šest úkrytů v Aleppu bylo zásobeno 115 tisíci litrovými lahvemi s vodou. Zdravotniký materiál a léky získaly dále nemocnice v Latákii a Hamě. Syrský ČP poskytl pomoc 2,5 mil. osobám, z toho 915 tis. zdravotnickou pomoc.

»23.02.2023-Ukrajina a okolní státy/Ženeva: Zítra uplyne rok od invaze ruské armády na Ukrajinu. Milionům lidí přinesl tento mezinárodní ozbrojený konflikt nezměrné utrpení. Mezinárodní Červený kříž zapojil MVČK, 58 národních společností vč. ČČK i MF ČK&ČP - více než 130 tisíc personálu v poli přineslo pomoc 30,5 milionu lidí. Hodnota pomoci Červeného kířže dosahuje 39,6 mld. Kč. Jen ČČK vyslal na Ukrajinu 46 misí na podporu zdravotní péče. Více: [+++]

»20.02.2023-Ukrajina: Zájmem Červeného kříže je ve spolupráci s místními organizacemi zajistit základní životní potřeby obětím války - jako je např. pitná voda a další. Pracovníci těchto organizací se často dostávají do situací ohrožení zdraví či života nebo se dostávají do blízkosti raněných. Proto MVČK i je školí a vybavuje pro poskytování první pomoci. Tak např. v Mykolajivu dnes pracovníkům vodárenské a dalším komunálním společnostem předal přes 1.000 ks batohů a lékarniček pro poskytování první pomoci.

»17.02.2023-Turecko/Sýrie: Pomoc Hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce stále pokračuje. Z vyprošťování se těžiště zvolna přesouvá k ošetřování, psychosociální pomoci a humanitární pomoci obětem zemětřesení. V terénu již bylo vydáno na 70 milionů (!) teplých jídel, desítky milionů litrů pitné vody, desítky tisíc lidí jsou alespoň nouzově ubytovány...

...což je v zimním období nesmírně důležité. Rozpočet pomoci Mezinárodní federace ČK&ČO se navýšil na 15,6 mld. Kč. Na požadavek Tureckého ČP jsme vyrobili 500 ks traumasetů (obsahují 17.000 ks zdravotnického materiálu) pro ošetřování v terénu - včera byly předány v Turecku.

Traumasety ČČK pro použití v Turecku

Finanční sbírka ČČK na pomoc obětem zemětřesení:

333999/2700, v. s. 2301
Platba on-line (kartou, Paypal)

»11.02.2023-Turecko/Sýrie: V terénu již zasahuje 18.000 příslušníků turecké, syrské i palestinské národní spolenčnosti Hnutí ČK&ČP. Syrský ČP pomohl 300.000 lidí a např. v Aleppu již vyprostil 356 zavalených osob, kolegové v Turecku například vydali ve více než stovce mobilních kuchyních 20 milionů teplých pokrmů a polévek a 18 milionů bochníků chleba nebo pomocí aut i helikoptér dopravují potřebnou krev. Turecké a syrské kolegy podporujeme finančně a podle jejich pokynů připravujeme i materiální pomoc v oblasti zdravotnického materiálu. Aleppo včera navštívila prezidentka MVČK M. Spoljaric Egger. Konstatovala obtíže při přístupu do severních oblastí Sýrie - otázka humanitární pomoci nesmí být politizovaná, video: [+++]

10.02.2023 Turecko: Nejen záchranáři jsou zapotřebí

»07.02.2023-Turecko/Sýrie: Záchranáři a humanitární pracovníci Tureckého a Syrského ČP pokračují ve vyprošťování a ošetřování raněných a jejich převozu do nemocnic. Desítkám tisíc lidí již poskytli nouzové přístřeší - stany, přikrývky a základní životní potřeby, včetně psychosociální pomoci. Mezinárodní federace ČK&ČP navýšila plán pomoci Tureckému a Syrskému ČP na 4,8 mld. Kč. ČČK pomůže dle výtěžku veřejné sbírky, minimální výše bude 1 mil. Kč z Fondu humanity ČČK, který dnes uvolnil. V terénu již působí >3 tis. záchranářů a humanitárních pracovníků Tureckého a Syrského ČP s 540 vozidly. 

07.02.2023: Záchranáři Tureckého ČP zasahují

»06.02.2023-Turecko/Sýrie: Turecko a Sýrii zasáhlo ráno silné zemětřesení o síle až 7,7 (Sýrie) a 7,4 (Turecko) °R. Vyžádalo si několik tisíc mrtvých a pohřešovaných, desítky tisíc lidí je bez přístřeší. Od počátku na místě zasahují i týmy Tureckého a Syrského ČP - vyprošťují a ošetřují raněné, poskytují psychosociální pomoc, distribuují stany, přikrývky a další potřeby.  Např. do Lattakie, Hamy a Aleppa vyrazilo 23 týmů se sanitkami Syrského ČP, do jižních provincií Turecka pak 38 týmů se zásahovými vozidly Tureckého ČP. V první vlně tak do terénu nastoupilo 1.200 příslušníků ČP. Vydávána jsou i teplá jídla z mobilních kuchyní. Pátrací služba ČKaČP pátrá po nezvěstných přísušnících rodin. Mezinárodní federace ČK&ČP poskytne pomoc Tureckému a Syrskému ČP ve výši 1,7 mld. Kč (07.02.23: navýšeno na 4,8 mld. Kč). Přispět můžete i vy prostřednictvím finanční sbírky ČČK .


06.02.2023: personál syrské národní společnosti v akci

»03.02.2023-Rusko: B. Bischoff Ebbesen, regionální ředitelka MF ČK&ČP pro Evropu a střední Asii navštívila Moskvu, kde jednala s P. Savčukem, prezidentem Ruského ČK o pomoci obětem rusko-ukrajinské války a plánech na rozšíření podpory postiženým lidem v roce 2023. Loni poskytl Ruský ČK pomoc >600.000 uprchlíkům. Federace plánuje rozšířit programy psychosociální podpory pro vysídlené osoby po celé Evropě, včetně Ruska. Hlavním úkolem všech národních společností Mezinárodní federace je pomáhat nejvíce potřebným, ať jsou kdokoli a ať jsou kdekoli,“ uvedla B. Bischoff Ebbesen.

»02.02.2023-Afghánistán: Extrémně chladné počasí v ohrožuje životy milionů lidí v Afghánistánu. Schopnost rodin ohřát se v této chladné zimě výrazně klesla kvůli ekonomickým problémům - metrický cent uhlí stojí 16 dolarů, ale v zemi není práce. MVČK, který bez přerušení působí v zemi již čtyři dekády. 

»24.01.2023-Čad: Během dekády ozbrojeného kofliktu v oblasti Čadského jezera (jezero mezi státy Nigérie, Niger, Čad a Kamerun ve stř. Africe) se stupňuje krize civilního obyvatelstva - násilí vůči němu je znepokojivě vysoké, o přežití bojuje 11,3 mil. lidí v oblasti. Na konferenci o regionu Č.jezera v Niamey 23.-24.1. MVČK upozornil na vážnost situace, která vyžaduje neprodlené kroky k ochraně civilistů, bez domova jsou již 3 mil. z nich, MVČK registruje 26.188 nezvěstných napříč uvedenými čtyřmi státy. Viceprezident MVČK G. Carbonier vyzval státy, aby ratifikovaly a prováděly tzv. Kampalskou úmluvu (2009), která chrání vnitřně přesídlené osoby a poskytuje vládám rámec pro reakci na krize vysídlenců. Většina afrických států ji ratifikovala, ale je třeba její ustanovení začlenit do vnitrostátní legislativy a provádět ji.

»24.01.2023-Jemen: Rehabilitační a protetické centrum pro oběti vleklé občanské války otevřela dnes ved. Delegace MVČK v Jemenu K. Ritzová. Jeho výstavba trvala 2 roky. Ve světě provozuje MVČK 318 těchto projektů - každý zahrnuje rehabilitační centrum, výrobu protéz a dalších komponent a institut pro trénink. Loni např. posloužily 366 tisícům obětí válek (z toho 30 tis. zraněných minou aj. výbušnými pozůstatky války), lidé obdrželi 10 tis. invalidních vozíků a 146 tisíc protéz a ortéz. Součástí je také psychosociální podpora. 

»24.01.2023-Svět/Ukrajina: Zajištění pitné vody je jeden z klíčových programů MVČK ve světě, protože války pitné vodě nepřejí. Je na něj odkázáno na 40 mil. lidí. Zahrnuje opravy a budování vodáren,  studní a rozvodů i dovoz bezpečné vody. Podobně během ozbrojeného konflikti na Ukrajině - tato pitná voda je dodávána 10 mil. lidí. Soupravy na čištění vody dodal na Ukrajinu loni i ČČK. Personál MVČK na Ukrajině tvoří nyní 700 osob. Celkem je do pomoci obětem rusko-ukrajinské války zapojeno 96.000 příslušníků Mezinárodního hnutí ČK&ČP vč. ČČK.


Mobilní úpravna MVČK na Ukrajině

»20.01.2023-Rusko: Dvoudenní návštěvu Moskvy ukončila prezidentka MVČK M. Spoljaric Egger. Zdůraznila nutnost dodržování mezinár. humanitár. práva a diskutovala další humanit. otázky rusko-ukrajinské války, i otázky dalších válečných oblastí jako Sýrie, Sahel a Africký roh, kam odcestuje po této návštěvě. Jednala se S. Lavrovem (min. zahr. věcí), genplk. A. Fominem (nám. min. obrany), ombudsmankou T. Moskalkovou a též s prezidentem Ruského ČK P. Savčukem. Jednou z priorit MVČK je lidské zacházení s válečnými zajatci a možnost jejich pravidelných, neomezených a opakovaných návštěv. I přes pokrok stále nebyli navštíveni všichni zajatci. V sázce jsou životy na obou stranách tohoto mezinárodního ozbrojeného konfliktu, uvedla prezidentka MVČK. Návštěva navazuje na prosincovou na Ukrajině. Dvoustranný důvěrný dialog se všemi bojujícími stranami je pro prosazování dodržování MHP zásadní.

»13.01.2023-Svět: právě před 30 lety byla k podpisu otevřena Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení. Tato úmluva doplnila Ženevský protokol o zákazu chemických a bakteriologických zbraní (1925), který zakazoval pouze jejich použití. Dnes má Úmluva z roku 1993 již 193 smluvních stran, váže tedy prakticky všechny státy světa...

»11.01.2023-Rusko/Ukrajina: Dnes u příležitosti rozhovorů o výměnách válečných zajatců spolu jednali ukrajinský a ruský ombudsman. Shodli se na dalším posílení role Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) při návštěvách osob zbavených svobody v souvislosti s válkou - jde o válečné zajatce a internované civilisty [+++]
» jak správně nazývat současnou situaci na Ukrajině?

»08.01.2023-Sýrie: Zdravotní systém bývá jednou z prvních obětí válek. Syřané se už víc než dekádu potýkají s nedostupností zdravotní péče. Zdravotní centrum Syrského ČP v Aleppu na svých 9 klinikách poskytne zdrav. péči 7.500 lidem měsíčně. Na vybavení zdrav. zařízení Syrského ČP se dlouhodobě podílí i ČČK [+++]

»05.01.2023-Sýrie: Války a krize zasahuje mentální zdraví lidí, zvláště dětí. Právě pro děti pořádá Syrský ČP zábavní aktivity s cílem vybavit je dovednostmi potřebnými pro vypořádání se se svými pocity a vytváření vztahů. Děti se stanou odolnějšími proti násilí, zanedbání nebo zneužití.

»02.01.2023-Sýrie: V guvernorátu Sweida (JZ Sýrie) doručil Syrský ČP za poslední čtvrtletí r. 2022 39.000 potravinových balíků, 81.330 balení arašídového másla pro děti, které poskytl UNHCR, dále 150 školních tašek a 1.595 balení plen pro seniory.

 

V této rubrice přinášíme »telegrafické poznámky« z činnosti Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Navštivte také rubriku Tiskové zprávy či Aktuality.


»30.12.2022-Ukrajina: Jeden z programů MVČK provozovaných v krizových oblastech se jmenuje "Peníze pro přístřeší". Znamená finanční podporu těm, kterým válka poškodila obydlí, aby si je mohli opravit. Aktuálně školí MVČK v Kyjevě dobrovolníky, kteří budou tento program v terénu realizovat. Dozví se, jak se poškozené domy dají opravit, jak určit rozsah poškození a výši potřebné finanční částky na opravu...

... Problémem oblastí zasažených boji je velké množství nevybuchlé munice, která ohrožuje civilisty. Může jít jak o opuštěnou munici, tak také o miny, nevybuchlé pumy, granáty a pod. V Summách zahájil MVČK kurz pro pracovníky ukrajinské civilní obrany zaměřený na dekontaminaci oblastí od nebezpečné munice.

»27.12.2022-UkrajinaMezinárodní ozbrojený konflikt na Ukrajině za sebou zanechává velké utrpení, smrt a zkázu. Životní podmínky jsou silně ztíženy útoky na elektrárny a rozvody elektřiny. Týmy Červeného kříže pracují nepřetržitě a pomáhají : statistika říká, že za letošek jsme pomohli 26,3 milionům lidí na Ukrajině a uprchlíkům před touto válkou. Budeme pomáhat i nadále! Díky všem za podporu!

»26.12.2022-Ženeva: MF ČK&ČP doplňuje svou databázi smluv, zákonů a dalších norem mezinárodního práva reakce na katastrofy (IDRL - více). Tato obsáhlá databáze je k dispozici na disasterlaw.ifrc.org/disaster-law-database.

»25.12.2022-Ukrajina: Pro personál Červeného kříže je důležitá mobilita. Proto např. ČČK dodal již Ukrajinskému ČK již 45 sanitek a jiných vozidel. Ale v terénu může posloužit i jízdní kolo s přívěsným vozíkem - právě taková získali dobrovolníci v Sumách (hlavní město Sumské oblasti na SV Ukrajiny) - dodal jim je MVČK. Pro zajímavost - ČČK poskytl ukrajinským kolegům za stejným účelem 10 elektrokoloběžek.

»24.12.2022-Ukrajina: Na pitnou vodu dodávanou MVČK je odkázáno kolem 40 milionů lidí v oblastech, kde se bojuje. I na Ukrajině pomáhá MVČK s opravami vodovodních systémů a zajištěním bezpečné pitné vody (zařízení do úpravu pitné vody dodává na Ukrajinu i ČČK). Například včera předal MVČK charkovské společnosti Vodokanal 25 tisícilitrových nádrží na pitnou vodu, které se uplatní v místech nouzového ubytování a na místech, kde se lidé ohřívají během zimy.

»23.12.2022-Sýrie: Syrský ČP za listopad rozdělil ve venkovských oblastech Rakky potravinové balíky a arašídové másto 12.500 rodinám, za podpory Světového potravinového programu. Pomoc Hnutí ČK&ČP - včetně ČČK - v Sýrii stále trvá...

»21.12.2022-Ukrajina/Ženeva: Budova mise MVČK v Doněcku byla v pondělí večer zasažena ostřelováním, které poškodilo budovu a několik vozidel. Nikdo z personálu MVČK nebyl zraněn. Jde o třetí incident v posledním týdnu - v neděli byla - opět v Doněcku - zasažena nemocnice podporovaná MVČK - zde bohužel zemřeli dva pacienti a několik bylo zraněno. A 15.12. nedaleko budovy Ukrajinského ČK v Chersonu explodovala střela a smrtelně zranila příslušnici týmu UkČK. MVČK důrazně odsuzuje tyto dopady vojenských operací a vyzývá k respektování humanitárního prostoru nezbytného pro neutrální a nestranné pomocné akce ve prospěch obětí rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu. MVČK zdůraznil, že tyto incidenty demonstrují negativní dopady používání těžkých výbušných zbraní v osídlených oblastech, na které upozorňuje [více]. MVČK je ve stálém dialogu s bojujícími stranami a připomíná jim jejich povinnosti dle mezinárodního humanitárního práva, zejména povinnost všech opatření k zabránění poškození civilistů, civilních objektů, zdravotnických jednotek a jejich personálu.

»21.12.2022-Jemen/S.ArábieJen v letošním roce navštívil MVČK v detenčních zařízeních v Jemenu a Saudské Arábii 3.400 osob, které jsou zde zadržovány v souvislosti s válkou v Jemenu. Návštěvy umožňují zjistit, v jakých podmínkách jsou tito lidé drženi, a také předávat zprávy mezi zadržovanými a jejich rodinami. Od roku 2019 také MVČK zajistil propuštění a přesun více než 1.500 zadržovaných osob.

»20.12.2022-Arménie: MVČK, jako neutrální zprostředkovatel, zajistil transport raněné osoby, která potřebovala naléhavou lékařskou pomoc,  po strategické silnici přes Lačin z N. Karabachu do Arménie. Tyto služby poskytuje MVČK i přes frontové linie po celém světě, vždy se souhlasem transportovaného a po dohodě se znepřátelenými stranami.

»16.12.2022-Etiopie: Křehké příměří umožnilo MVČK opět přístup do oblasti Tigray. Měsíce konfliktu zde způsobily těžké škody - nemocnice jsou poškozeny nebo zcela zničeny, nejsou léky, sami zdravotníci hladoví, k dispozici není žádná záchranná služba, není základní vybavení ani léčiva pro porody a pod. Včera se MVČK podařilo dopravit do oblasti první velký konvoj 16 kamionů s 200 tunami léků, zdrav. potřeb a potravin pro zdravotnická zařízení ve středu a na severozápadě Tigray. MVČK zintenzivňuje své úsilí a s Etiopským ČK zahájil podporu 27 nemocnic a zdrav. středisek nezbytnými zdravotnickými potřebami pro první pomoc a operace, potravinami, vodou a hygienickými soupravami.

»15.12.2022-Libye: MVČK otevřel v Bengází centrum pro fyzickou rehabilitaci. Má kapacitu 30 lůžek, je vybaveno vlastním zdrojem elektřiny a umožňuje také ubytovat pacienty i z velmi vzdálených oblastí.


snímek z průběbu výstavby centra

»10.12.2022-Ukrajina: Prezidentka MVČK Spoljaric-Egger v rámci 4denní mise po Ukrajině navštívila mj. Cherson, Oděsu a Mykolajev. Jednala s ministrem zahraničí Kulebou, vedoucím prezidentské kanceláře Jermakem a dalšími státními představiteli o činnosti MVČK ve prospěch obětí války a setkala se samozřejmě i se zástupci Ukrajinského ČK. Dnes se v Kyjevě setkala také s rodinami válečných zajatců a internovaných civilistů. Ohledně probíhajících návštěv zajatců paní prezidentka řekla, že MVČK neustane ve svém úsilí, dokud nebude mít přístup ke všem.


setkání M. Spoljaric Egger s rodinami válečných zajatců

»08.12.2022-Ženeva/Rusko/Ukrajina: MVČK hlásí pozitivní posun v otázce návštěv válečných zajatců, a to na obou stranách - minulý týden to byla jedna dvoudenní návštěva ukrajinských vál. zajatců, další tento týden. Ve stejném období proběhly návštěvy ruských válečných zajatců. Do konce měsíce je dohodnuto více návštěv. Delegáti ČK zjišťují stav zajatců, zacházení s nimi a kvalitu zdrav. péče. Zajatcům předávají oblečení, přikrývky, os. hygienu, knihy, cigarety ap. Jsou také předávány zprávy od rodin a k rodinám. Tyto návštěvy jsou důležitým krokem vpřed v zachování  humanity uprostřed brutality ozbrojeného konfliktu, řekla prezidentka MVČK Spoljaric-Egger. MVČK bude v návštěvách pokračovat, jejich konání jsou státy dle III. Ženevské úmluvy povinny umožnit.

»07.12.2022-Ukrajina: MVČK pokračuje v podpoře zdravotnických zařízení na Ukrajině - je jich přes 160. Dnes byly poliklinikám v Charkově předány 4 generátory a zdravotnický materiál. Dále v konfliktních zónach rozdělil hygienické potřeby a potraviny 860.000 lidem.

»28.11.2022-Ženeva: Ve svém prvním veřejném vystoupení hovořila prezidentka MVČK Spojlaric Egger na téma mezinárodní humanitární právo v rozděleném světě. Zabývala se posláním MVČK a povinnostmi států při uskutečňování závazků z MHP. Svou hlavní povinnost chápe jako zastupování potřeb zasažených ozbrojenými konflikty, vůči těm, kteří mají moc jejich podmínky změnit. Předložila konkrétní návrhy na zlepšení dodržování MHP. Konstatovala, že Ženevské úmluvy byly vytvořeny pro nás všechny a je na nás všech, abychom splnili svou roli. Nemůžeme ani na okamžik dovolit, aby nám vládla apatie [+++]

»22.11.2022-Etiopie: MVČK pokračuje v distribuci velkého množství zdravotnického materiálu a léčiv do nemocnic v regionu Tigray, kde jsou humanitární potřeby stále obrovské. Do Etiopie je dopravuje letecky i po zemi. I dnes vypravil do v Tigray do nemocnic konvoj s pomocí (na snímku).

»16.11.2022-Ukrajina: MVČK přivezl pomoc do Chersonu. Jednak dvě nemocnice obdržely léky a zdravotnický materiál pro péči o 2.500 raněných po dobu 3 měsíců, další - psychiatrická - nemocnice obdržela 600 balíků s potravinami (á 25 kg) a hygienickými potřebami a vodárně daroval cisternový automobil k rozvozu pitné vody. Tým MVČK se zabýval také zjišťováním rozsahu poškození infrastruktury pro další pomoc, a to včetně vodovodních rozvodů. Pokračuje také pátrání po nezvěstných a obnovování kontaktů mezi rozdělenými rodinami. Potraviny a hygienické potřeby obdrželi také příslušníci Ukrajinského ČK v oblasti.

»15.11.2022-Irsko/Ženeva/Svět: v Dublinu bude 18.11. zahájena konference, na níž bude státům k podpisu otevřena deklarace o posílení ochrany civilního obyvatelstva před humanitárními dopady výbušných zbraní v obydlených oblastech. Deklarace nezakládá nové závazky z oblasti humanitárního práva, ale státy, které se k ní připojí, znovupotvrdí své závazky z MHP v oblasti ochrany civilistů před dopady vojenských operací v obydlených oblastech a přihlásí se k některým doporučením Mezinárodního výboru Červeného kříže uvedených ve zprávě Výbušné zbraně se širokou oblastí účinků – smrtící volba v osídlených oblastech [+++].

»08.11.2022-Ukrajina: Od počátku ruské invaze v únoru poskytl MVČK pomoc již >130 zdravotnickým zařízením poškozeným boji. Nyní např. rozstřílené nemocnici v Izjumu dodal základní zdravotnický materiál a přístroje.

»03.11.2022-Sýrie, Libanon: V zemích propuká cholera. Jak uvedl F. Carboni, ředitel MVČK pro Blízký a Střední Východ, je to dáno ozbrojeným konfliktem, resp. násilnostmi. Sýrie jim čelí již 11 let a promítly se do poškození vodovodních a kanalizačních rozvodů a nedostupnosti bezpečné pitné vody, což umožňuje šíření vodou přenosných průjmových onemocnění, mezi něž cholera patří: v Sýrii poklesla výroba pitné vody na 30%, nemocnice jsou funkční z 52%. MVČK opravuje a dodává materiál pro vodovodní a kanalizační systémy obou zemí a Syrský ČP a Libanonský ČK. Tento týden dodal tablety pro úpravu pitné vody do 2.700 libanonských domácností, např. do  významných nemocnic dodal soupravy pro léčbu cholery, infuzní roztoky, intravenozní výživu ap. Totéž syrským nemocnicím v Aleppu, Deir Ez-Zor, Rakce, Hama a Qameshli, opravuje vodovody v Aleppu, Damašku, Homsu a Hamě. V obou zeích dodal také hygienické prostředky do vybraných věznic.

»02.11.2022-Uganda: V zemi aktuálně propukla ebola. první případ hlášen 20.09.2022 a Ugandský ČK okamžitě aktivoval své týmy pro prevenci a boj s touto nemocí. Na snímku např. tým pro vedení důstojných a bezpečných pohřbů osob zemřelých na ebolu (tradiční pohřební rituály v komunitách jsou jednou z nejčastějších forem přenosu nákazy). V rámci prevence navštěvují komunity a vysvětlují způsob šíření a ochrany před nákazou včetně nutnosti včasné detekce nových případů. Předchozí vzplanutí nákazy bylo v roce 2020 u hranic s DR Kongo.

»01.11.2022-USA/Ženeva: Forenzní jednotka MVČK získala cenu American Academy of Forensic Sciences Humanitarian and Human Rights Resource Center nazvanou po Clyde Collinsi Snowovi, zakladateli forenzní antropologie, za mimořádný přínos k humanitární akci na tomto poli. MVČK se  v rámci Pátrací služby ČK zabývá i identifikací lidských ostatků, neboť nemohou-li příbuzní své blízké nalézt živé, je důležité, že aspoň znají jejich osud a místo posledního odpočinku [+++]

»01.11.2022-Bangladéš: Cyklón Sitrang zasáhl 6 bangladéšských pobřežních okresů - 100.000 lidí potřebuje přístřeší, 10.000 domů je zničeno, celkem cyklon zasáhl na 1,5 mil. lidí. MFČK&ČP ihned poskytla 5.000 domácností stany a kanystry na vodu. V terénu zasahující Bangladéšský ČP byl podpořen Americkým ČK částkou 20.000 USD. Bangladéšský ČP pomáhá při evakuaci, poskytuje potraviny a pitnou vodu, v terénu má 2.300 svých příslušníků.

 

>>Starší zprávy