TELEGRAFICKY ZE SVĚTA ČERVENÉHO KŘÍŽE

»15.02.2021-Guinea: Guinea ohlásila propuknutí epidemie eboly po té, co 3 lidé zemřeli a 4 se nakazili na západě země. Sousední Libérie a S.Leone jsou v pohotovosti, neboť v letech byly zasaženy epidemií eboly, která se rozšířila z Guiney a jíž podlehlo 11.300 osob. Mezinárodní dederace ČK&ČP uvedla, že pokud nebude reakce rychlá, budou zdravotní, ekonomické a sociální dopady pro miliony lidí pravděpodobně obrovské.

»05.02.2021-Etiopie: Návštěvu Etiopie zahájil prezident MFČK&ČP F.Rocca. Chce podpořit Etiopský ČK v jeho práci v kritických humanitárních podmínkách - zemi sužuje zejména občanská válka (jen v prosinci se počet lidí, které válka v Tigraji na severu Etiopie vyhnala z domova, zvýšil o 1 milion, aniž by opustili Etiopii).

»04.02.2021-Sýrie: Syrský ČP vede informační kampaň o výbušných pozůstatcích války (munice, miny, nástrahy aj.), se k seznámil P.Spoerri, vedoucí Delegace MVČK v Sýrii, pří návštěvě Aleppa. Za rok 2020 navštívilo tyto preventivní akce  pořádané SČP za podpory MVČK přes 125.000 lidí v 10 governorátech.

Tým Syrského ČP ve škole v Aleppu

»02.02.2021-Sýrie: Zdravotnické týmy Syrského ČP v lednu v Tartúsu poskytovaly pomoc ve více než 500 případech a transportovali 71 covid-19 pozitivních pacientů:

»22.01.2021-Svět: V platnost dnes vstoupila Smlouva o zákazu jaderných zbraní. Jde o historický okamžik - jde o první instrument mezinárodního práva explicitně zakazující vývoj, výrobu, skladování a použití jaderných zbraní. Smlouva má nyní 52 smluvních stran. ČR smluvní stranou není. Jedině všeobecná akceprace smlouvy může přinést skutečné odstranění hrozby jaderných zbraní [+++].

Helen Durham - ředitelka MVČK pro mezinárodní právo

»18.01.2021-Indonésie: Další sanitky a zdravotnické vrtulníky Indonéského ČK přijíždějí/přilétají, aby pomohli obětem silného zemětřesení, které zasáhlo 15.1.2021 indonéské Západní Sulawesi. Do zasažených oblastí se právě dostává kritická pomoc, včetně stanů aj. přístřešků, přikrývek, potravin, bezpečné vody, protože >19.000 lidí je bez přístřeší. Již od 15.ledna jsou na místě vyhledávací a záchranné týmy ČK. Přijelo též 10 cisteren ČK s pitnou vodou. Do oblasti přijel též tým MF ČK&ČP. Federace financuje pomoc 20.000 přímo zasaženým, zejm. dětem, těhotným, vč. prevence před covid-19.

Tým Indonéského Červeného kříže

»06.01.2021-Gaza: Krize dodávek elektřiny v Gaze trvá. Lidé mají proud jen 10-12 h denně. Ohrožena jsou i zdravotnická zařízení včetně dětí v inkubátorech.

Fotomontáž MVČK

»01.01.2021-Jemen: Při explozi a střelbě na letišti v Adenu, k níž došlo krátce po přistání letadla s novou jemenskou mezinárodně uznanou vládou, zahynuli 3 příslušníci MVČK, kteří spolu s dalšími 8 pracovníky ČK a dalšími civilisty se nacházeli na letišti. 

»30.12.2020-Chorvatsko:Včera zasáhlo Chorvatsko silné zemětřesení, stovky lidí muselo být evakuováno, desítky byly zraněny a 7 lidí zahynulo. Do středního Chorvatska ihned vyslal Chorvatský ČK >100 členů záchrynných týmů, kteří zahájili pomoc při evakuaci, rozdělují potraviny  a další potřeby  a poskytují zdravotní a psychosociální pomoc [+++]
Na pomoc Červeného kříže lze přispět prostřednictvím sbírky ČČK: č.ú. 333999/2700 v.s. 2004

Chorvatsko: Zasahující týmy Červeného kříže

»29.12.2020-Sýrie: Syrský ČP za podpory MVČK opravil vodárenskou věž a zařízení jedné z vodáren v Aleppu. Byly opraveny také elektroinstalace a instalováno 5 nových čerpadel. Přístup k nezavádané pitné vodě tak opět získalo 25.000 obyvatel. Granty na osivo v Daraa 4.500 zemědělců. Minulý týden do Sýrie dorazila také další pomoc ČČK [+++]

»21.12.2020-ČR: Podle nedávné výroční zprávy Vojenského zpravodajství se svět nachází v přípravné fázi globálního konfliktu. Jaký význam má v této souvislosti mezinárodní humanitární právo? Bude respektováno? Loni některé státy sice odmítly vytvoření fóra, které se mělo dodržováním MHP zabývat, naproti tomu ale i ony spolu s ostatními státy jednoznačně deklarovaly závazek respektovat MHP. Úhel pohledu prezidenta ČČK M. Jukla přinesly Lidové noviny [+++]

»18.12.2020-Fidži: Rozsáhlé škody způsobené cyklonem Yasa hlášeny z Fidži. Cyklon dosáhl rychlosti až 345 km/h. Týmy ČK Fidži podle jeho generální tajemnice I. Rokotunidau zjistily zničené domy i úrodu, široké spektrum útrap v zasažených oblastech. Poskytují zde první pomoc, humanitární pomoc, podílejí se na evakuaci, rozdělují potraviny  a další potřeby a podávají zprávy ústředí o rozsahu potřeb. Federace uvolnila z pohotovostního fondu prostředky pro pomoc vč. stanů, přikrývek, vody, fomácích potřeb a hygienických potřeb pro 17.700 lidí.

»10.12.2020-Ženeva/N.York: Mezinárodní federace ČK&ČP jednoznačně podporuje očkování proti Covid-19, jako prostředek ke zvládnutí pandemie této nemoci. Národní společnosti ČK a ČP jsou připraveny pomoci vládám při boji s dezinformacemi, které brání účinnosti očkovací kampaně. Uvedl to prezident Federace F.Rocca na půdě OSN [+++]

»07.12.2020-Ženeva: 25 let Právní poradní služby Červeného kříže. MVČK je státy pověřen pracovat pro porozumění a věrnou aplikaci MHP. K posílení tohoto poslání přijali členové Mezinárodní konference ČK 7.12.1995, včetně vlád zemí - smluvních stran Ženevských úmluv, rezoluci č.1, která pověřuje MVČK "posílit jeho kapacitu k poskytování poradenské služby státům v jejich úsilí implementovat a šířit MHP“. K jejímu naplnění tak MVČK před čtvrstoletím ustavil Právní poradní službu MVČK, do které koncetroval své aktivity na tomto poli, a která je od té doby ve stálém kontaktu se všemi státy i více než 90 % nestátních ozbrojených skupin ve světě.


1995: Plénum 26. Mezinárodní konference ČK&ČP

»26.11.2020-Sýrie/N.York: Generální tajemník Syrského ČP K. Erksoussi měl brífink se členy RB OSN o vlivu sankcí a restriktivních opatření uvalených na Sýrii na humanitární operace. Video: [+++]. V těchto dnech vyráží na cestu do Sýrie další z humanitárních pomocí ČČK. 

»18.11.2020-DR Kongo: DR Kongo oznamilo ukonceni 11. epidemie eboly. Od 18.11.2020, kdy uplynulo 42 dní od již negativních testů posledního pacienta, je DR Kongo pokládána za eboly prostou. Země je však nadále v obtížné humanitární situaci – dlouhotrvající bezpečnostní a ekonomická nestálost a covid-19. Od počátku epidemie (1.6.2020) bylo v terénu více než 1.000 příslušníků ČK, pomáhali především v těžko dostupných lesních oblastech, kde vyšetřili 279.000 osob, uspořádali přes 230 bezpečných pohřbů a 344.000 předali informace o prevenci nemoci. Navázali tak na činnost při třech epidemiích v r.2018, kdy oslovily v rámci prevence nemoci 4,9 mil. lidí a uspořádali 12.700 bezpečných pohřbů.

»17.11.2020-Rusko: Prezident MVČK P. Maurer na pozvání ruské vlády navštívil Moskvu. Jednal též s ministrem zahraničí Ruské federace S. Lavrovem. Předmětem byla situace v N.Karabachu, na Ukrajině a v Sýrii. Musíme společně vyřešit humanitární problémy, protože počet konfliktů ve světě bohužel neklesá , uvedl S.Lavrov, a vyjádřil zájem na těsné spolupráci s MVČK.

»14.11.2020-Vietnam:  Miliony lidí postiženy záplavami a sesuvy půdy v důsledku tajfunu Vamco. Poškozené silnice a mosty zcela odřízly oblasti s 150.000 osob. Jak uvedla Nguyen Thi Xuan Thu, prezidentka VČK, Vietnamský ČK organizuje pomoc pro 400.000 rodin, jejichž domy se zřítily nebo byly poškozeny. Federace ČK+ČP z pohotovostního fondu poskytla Vietnamskému ČK cca 100 mil. Kč. 

 

V této rubrice přinášíme »telegrafické poznámky« z činnosti Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Navštivte také rubriku Tiskové zprávy či Aktuality.


»03.11.2020-MENA: Týden kampaně Rok sester a porodních asistentek. IFRC, ICRC a národní společnosti v regionu Blízkého východu a severní Afriky pořádají společnou týdenní kampaň k připomenutí Mezinárodního roku zdravotních sester a porodních asistentek“, kterou WHO a IFRC vyhlásila, na počest 200. výročí narození Florence Nightingaleové. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o ochraně, respektu a uznání sester a porodních asistentek.

»30.10.2020-Turecko: Bezprostředně po  zemětřesení o síle 6,6° Richtera byly nasazeny záchranné týmy Tureckého ČP. Prvotní zprávy uvádějí desítky zničených domů v Izmíru.

»29.10.2020-N.Karabach/Ženeva: MVČK byl svědkem intenzivního bombardování v městských oblastech na obou stranách fronty, které zanechalo mrtvé a zraněné a způsobilo zmatek a devastaci. Poškozena byla i zdravotnická zařízení. Toto je dle M. Schüeppa, řed. MVČK pro Evropu a Asii, nepřijatelné. MVČK vyzval strany konfliktu, aby přijaly veškerá možná opatření k ochraně obyvatelstva a civilní infrastruktury, jako jsou nemocnice, školy, trhy a kulturní statky. Nejedná se o projevy dobré vůle, ale o závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva. Při ostřelování byl zabit také příslušník Ázerbájdžánského ČP a zraněni další dva.

»29.10.2020-N.Karabach/Ženeva: MVČK jako neutrální prostředník uskutečnil předání ostatků vojáků z Azerbajdžánu do Arménie. Dále došlo pod záštitou MVČK k propuštění tří civilistů zadržovaných v souvislosti s konfliktem a předání do vlasti.

»24.10.2020-N.York/Ženeva: Dnes byla u generálního tajemníka OSN uložena 50. ratifikace Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, která tak pro své smluvní strany vstoupí v platnost za 90 dní. Mezinárodní právo tak získává po 75 letech první instrument, který může vést k odstranění jaderných zbraní. Smlouva byla sjednána v roce 2017 a hlasovalo pro ni 122 států OSN. Smlouvu nepodporují jaderné mocnosti a jejich spojenci, včetně ČR. [+++]

»21.10.2020-Nigérie: V souvislosti s eskalací násilí v Nigérii, jehož obětem poskytuje pomoc Nigerijský ČK, zdůrazňuje MVČK, že zdravotníci pomáhající raněným musí mít bez dalších podmínek umožněný výkon svého poslání. Dále MVČK zdůraznil, že použití ostré munice bezpečniostními silami může být pouze poslední možností v reakci na bezprostřední ohrožení života.

»19.10.2020-Řím: Prezident MVČK P.Maurer byl přijat papežem Františkem. Podle P.Maurera je "všichni jsme bratři" (výrok H.Dunanta při organizaci pomoci obětem bitvy u Solferina) v našem polarizovaném světě víc než kdy jindy důležité. Být člověkem znamená uznat lidství ostatních - to vyjadřuje každodenní práce ČK&ČP ve světě.   Setkání potvrzuje mimořádnou konvergenci pohledů, hodnot a také tužeb, ať už na problémy světa pohlížíme z pohledu náboženské víry nebo pohledem mezinárodního humanitárního práva, které zakotvuje desetiletí a staletí ověřené hodnoty dobrého chování ve společnosti . Mluvit s papežem, vědět o jeho podpoře toho, co děláme v této oblasti pro lidi zasažené válkou a násilím, je pozitivní energií, kterou si z Říma odnáším, dodal P.Maurer. Svatý stolec je jednou ze 196 smluvních stran Ženevských úmluv a aktivním účastníkem Mezinárodních konferencí ČK&ČP.

»15.10.2020-Ženeva/Afrika: Více než 1.000 lidí zadržovaných v souvislosti s ozbrojeným konfliktem v Jemenu je navráceno do regionu původu v Jemenu nebo do domovských zemí během největší operace MVČK tohoto druhu v pět a půl roku trvajícím konfliktu. Repatriační operace MVČK byla dohodnuta ve švýcarském Montreux minulý měsíc, ale jednání byla zahájena již Stockholmskou dohodou z konce r. 2018. MVČK tak naplnil svou roli neutrálního zprostředkovatele při transportu propuštěných osob. U každého propouštěného se MVČK v rozhovoru ujistil, že se navrátit chce a také prověřil jeho zdravotní stav. Transporty probíhají letecky mezi několika městy v Jemenu a Saudské Arábii

»15.10.2020-Ženeva/Afrika: U příležitosti Světového dne výživy upozornil MVČK na to, že růst cen a ztráta zaměstnání spuštěné pandemií covid-19 působí rostoucí nedostatek potravin až podvýživu v nízkopříjmových oblastech napříč Afrikou, zejména tam, kde pokračují ozbrojené konflikty. V 10 afrických zemích podle zjištění MVČK pociťuje 94 % obyvatel nárůst cen potravin a jiných nezbytných životních potřeb na místních trzích, přičemž 82 % ztratilo příjmy nebo obživu. Pouze 7 % má prostředky na zvládnutí prolongované krize.

»27.09.2020-Arménie, Azerbajdžán: MVČK vyzval strany konfliktu v Náhorním Karabachu k šetření civilistů, aby byli chráněni a respektování, stejně tak civilní infrastruktura. MVČK sleduje humanitární dopady eskalace konfliktu, který znovupropukl ráno 27.9.2020. MVČK potvrdil ochotu pomáhat zasaženým konrfliktem i plnit roli neutrálního zprostředkovatele mezi stranami konfliktu v humanit. otázkách. MVČK je v místě přítomen trvale od r. 1992. Pomáhá komunitám žijícím podél linie dotyku znepřátelených sil, objasňuje osud pohřešovaných, navštěvuje zadržené osoby a zprostředkovává výměnu a repatriaci propouštěných osob.


Základny MVČK jsou v Baku, Jerevanu a Náhorním Karabachu

»21.09.2020-Jemen: Červený kříž v Jemenu otevřel Covid-19 centrum. Posílí se tak zdravotnický systém zdevastovaný válkou. Bude zde zdarma poskytována zdrav. péče nemocným covid-19. Jemen trpí vysokým počtem úmrtí na tuto nemoc. 60-lůžkové zdrav. zařízení zahrnuje RTG, jednotku intenzivní péče, ARO, třídící prostor a laboratoře. Vybaveno je několika tunami zdravotnických přístrojů a materiálu. Personál Centra čítá 120 lidí, z toho je 100 místních. Centrum zřídil MVČK spolu s Finským a Norským ČK a bude je provozovat Jemenský ČP. V Jemenu je přes polovinu zdrav. zařízení válkou vyřazeno z provozu.

»15.09.2020-Sýrie: Syrský ČP za podpory MVČK vydezinfikoval v Aleppu 82 škol a předal do nich 149 desinfekčních souprav, aby byly školy po celý školní rok bezpečným místem (nejen) před covid-19.

»30.08.2020-Sýrie: Pro tělesně postižené osoby distribuuje i za současné krize Syrský ČP za podpory MVČK invalidní vozíky a jiné kompenzační pomůcky. Na snímku je personál SČP dovezl do Qunaitery.

»24.08.2020-Venezuela: Pro osoby v karanténně překračující hranice mezi Brazilií a Venezuelou byly venezuelskými úřady zřízeny body sociální péče, v nichž se jim dostává také 3 jídel denně. Tuto iniciativu podporuje MVČK poskytnutím kuchyňských potřeb, pomocí s nákupem potravin a chlorací vody.

»18.08.2020-Izrael a okupovaná území: MVČK upozorňuje, že vypnutí jediné elektrárny v Pásmu Gazy v důsledku zastavení dodávek paliva ze strany Izraele bude znamenat dodávku elektřiny v Gaze jen 2-3 hod. denně. To ohrozí zdravotnický systém a naruší zásobování vodou. Okupační mocnost je podle IV. Ženevské úmluvy povinna zajistit provoz zdravotnických zařízení i provoz základní infrastruktury pro obyvatelstvo.


On-line příspěvek Libanonskému Červenému kříži
 

»12.08.2020-Indie: Pandemie covid-19 s počtem zemřelých více než 700.000 ve světě a 45.000 v Indii výrazně ovlivnila způsob nakládání se zemřelými. Jeden z pilířů humanitárních aktivit MVČK - důstojné zacházení se zemřelými - se zaměřuje právě na jádro tohoto problému a možná řešení jsou projednávána s duchovními vůdci a teology hlavních vyznání.

»05.08.2020-Bejrút: Včera zasáhl libanonské hl. město ohromný výbuch. Počet mrtvých zatím není jistý, bez přístřeší zůstalo cca 250 tis. osob, nemocnice blízko výbuchu jsou silně poškozeny. Červený kříž vyslal na místo >75 sanitek, poskytuje pomoc a přepravuje zraněné do nemocnic. Libanonský ČK dále na místě provádí vyhledávání a ošetřování raněných. Jeho činnost podporuje Mezinárodní výbor ČK, který již doručil zdravotnické prostředky pro neodkladnou péči 12 nemocnicím v Beirútu a jeho okolí, je připraven poskytnout podporu dalším nemocnicím Libanonského ČK v zemi.


Sanitky Libanonského ČK transportují raněné
 

»22.07.2020-J.Asie: Povodně po monzunových deštích působí humanitární krizi postihující 9,6 mil. lidí, nejméně 550 osob zahynulo. Povodně zdevastovaly velké oblasti Indie, Bangladéše a Nepálu. Navíc zde lidé čelí Covid-19 a socioekonomické krizi, uvedl J. Chapagain, generální sekretář MF ČK&ČP. Ta z pohotovostního fondu  poskytla např. Bangladéšskému ČP 20 mil. Kč.

»18.07.2020-Ženeva: Přesně před 150 lety, během prusko-francouzské války, byl založen přímý předchůdce dnešní Ústřední pátrací agentury Mezinárodního výboru Červeného kříže.

 

»17.07.2020-Ženeva: Experti diskutují potřebu zabezpečení on-line systémů zdravotní péče, a to v souvislosti s covid-19, kterému podlehlo již >500.000 osob, čímž představuje jednu z nejvážnějších zdravotních hrozeb současnosti. Připomněl nám nutnost mezinárodní reakce. Červený kříž se zaměřil na bezpečnost dat, která jsou sdílena zdravotnickými systémy a předcházení nebezpečí kyberútoků. MVČK bohužel zaznamenal několik takových útoků, které měly vyřadit systém zdrav. péče z činnosti. Záznam webináře: [+++]

 

 

Starší >> | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 |